Mecelle Haberleri

Mecelle haber, Mecelle son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Mecelle - 5.6.2020
TBMM Başkanı Şentop, üç ismin milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi Açıklaması
"Bütünüyle saçmalık" Bir gazetecinin, "CHP, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan direkt talimat geldiği ve bunun, özellikle CHP'yi kriminalize etme üzere yeni bir stratejinin parçası olduğu görüşlerini dile getiriyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorunu Şentop, şöyle yanıtladı: "Bunları bütünüyle bir saçmalık olarak görüyorum. Mecelle'de bir kaide vardır; 'Manayı hakiki müteazzir olduğunda mecaza gidilir.
Mecelle - 26.5.2020
KASAM'dan "Balkanlarda Ortak Miras" paneli
Balkanlarda dost bir devlet arandığında ilk başta Türkiye'nin akla geldiğini aktaran Murat, Rumeli'nin Osmanlıdan sonra Balkanlarda mecelleyi 20 yıl yaşattığını vurguladı.
Mecelle - 27.12.2019
MHP'li Yalçın'dan Kanal İstanbul açıklaması
Kanal İstanbul projesi hakkında yazılı açıklama yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "Birbirine rakip olan, birbirini kıyasıya eleştiren siyasi partiler ve politikacılar arasında ülkenin vazgeçilmez menfaatleri, milletin mutlak mevcudiyeti ve devletin bekası gereği bazı uzlaşmalar hayata geçebilir. Ayrıca 15 Temmuz 2016 ihanet kalkışmasından sonra Türkiye'de temel taşlar yerinden oynamış, konjonktür de siyasi, sosyolojik ve ekonomik şartlar da, bölgesel ve küresel atmosfer de çok değişmiştir. Böylesi badireli bir dönemde milletimizin birlik ve dirliği, devletimizin geleceği noktasında bir çıkış yolu bulunabilmesi için MHP'nin fedakarca çırpınış ve hamleleri eleştirilmeyi değil, alkışlanmayı hak etmektedir. Türk aydını ve devlet adamı Ahmet Cevdet Paşa'nın Mecelle'sindeki 'kıyasla veya örfe göre verilen hükümlerin zamanla değişebileceğine' dair hüküm, siyasette de, ekonomide de, sosyolojide de geçerlidir.
Mecelle - 10.9.2019
Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği 7. Yaz Okulu
Masumiyet karinesinin, "bir suç isnadına muhatap olan kişinin suçluluğunun mahkeme kararıyla sabit oluncaya kadar suçsuz kabul edilmesi" olarak tanımlandığını aktaran Arslan, Türkiye'de masumiyet karinesinin köklerinin Osmanlı'nın son döneminde hazırlanan Mecelle'ye kadar dayandığını söyledi.
Mecelle - 26.5.2019
İran'dan ABD ile görüştüğü iddialarına yalanlama
Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi'nin geçen hafta İran-ABD arasında ara buluculuk yapmak üzere Tahran'a geldiği iddia edilmişti. İngiltere merkezli Mecelle dergisine röportaj veren bin Alevi, "Üçüncü taraflarla ABD ve İran arasında yükselen gerilimi yatıştırmak için çalışıyoruz.
Mecelle - 25.5.2019
"İran ile yapılacak savaşın kazananı olmayacak"
İranlı yetkili, Tahran ile Washington arasında ara buluculuk yapan taraflar ve yaşanan gerginliklerle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: "İran ile yapılacak bir savaşın kazananı olmayacak ancak kaybedeni çok olacak. Vicdan sahibi ara bulucular bu mesajı ABD hükümetine iletti ancak psikolojik atmosferde fitne çıkarma gayretleri devam ediyor. Buna karşılık ferasete dayanan bölgesel diplomasinin yeri hala boş." Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi'nin geçen hafta İran-ABD arasında ara buluculuk yapmak üzere Tahran'a geldiği iddia edilmişti. İngiltere merkezli Mecelle dergisine röportaj veren Bin Alevi, "Üçüncü taraflarla ABD ve İran arasında yükselen gerilimi yatıştırmak için çalışıyoruz.
Mecelle - 24.5.2019
"ABD ve İran arasındaki gerilimi yatıştırmak için çalışıyoruz"
İngiltere merkezli Mecelle dergisine röportaj veren Bin Alevi, "Üçüncü taraflarla ABD ve İran arasında yükselen gerilimi yatıştırmak için çalışıyoruz.
Mecelle - 23.5.2019
Artık Eski İçtihatlar Geçersiz Kalmıştır"
Muhalefet şerhlerine sarılanlar artık yürürlükte olmayan kanuna göre verilmiş içtihatlara dayanıyorlar. Ortada açık, değişmiş bir kanun hükmü var. Artık eski içtihatlar geçersiz kalmıştır. Hukukçu olanlar bunu çok iyi bilir. Mecelle'de "mevrid-i nasta ictihada mesağ yoktur' der.
Mecelle - 21.11.2018
Ali Himmet Berki Sempozyumu
Berki'nin kaleme aldığı eserler arasında "Mecelle", "Fazıl'ın Galatat Defteri", "Eski Hadiselerde Tatbiki Lazım Gelen İrs ve İntikal", "Vakıflar (I-II)", "Miras ve Tatbikatı", "Hukuk Mantığı ve Tefsir", "Büyük Türk Hükümdarı İstanbul Fatihi Sultan Mehmed Han ve Adalet Hayatı", "Tasarruf Hukuku Bakımından Dalyan ve Voli", "İslam Hukukunda Feraiz ve İntikal", "Sular Hukuku", "Hatemü'l-Enbiya Hazret-i Muhammed ve Hayatı", "Vasiyet ve Ölüme Bağlı Tasarruflar", "İslam'da Kaza", "Hüküm ve Hakimlik ve Tevabii", "Vakıflara Dair Yazılan Eserlerle Vakfiye ve Benzeri Vesikalarda Geçen Istılah ve Terimler", "Ahlaka Ait 239 Hadis" kitapları da yer alıyor.
Mecelle - 3.9.2018
Yargıtay Birinci Başkanı Cirit: "Kararı Verecek Tek Mutlak Güç Bağımsız ve Tarafsız Mahkemelerdir"
'YÜKSEK KARAKTERLİ HUKUKÇU NESİLLER YETİŞTİRMEMİZ GEREKİR' Yargı etiği ve adalet konusunun evrensel olduğunu dile getiren Cirit, Ahmet Cevdet Paşa'nın 'Mecelle' adlı eserinden örnek vererek, "Hakim; hakim, fehim, müstakim ve emin, mekin, metin olmalıdır.
Mecelle - 10.8.2018
Tunus'ta "Tartışmalı Rapor" Protesto Edildi
Lise öğretmenliğinin yanı sıra bir camide de hatiplik yapan Belkasım Hiclavi, raporda sunulan önerilerin, (13 Ağustos 1956'da yayımlanan ve medeni kanunları düzenleyen) Mecelle'ye aykırı olduğunu ifade etti.
Mecelle - 30.6.2018
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Yased'in 37'inci Genel Kuruluna Katıldı
EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) 37'inci Olağan Genel Kurul Toplantısına katıldı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, " Türkiye'nin makroekonomi sonuçlarına şöyle bir baktığınız zaman, haksızlık yapmamak lazım. O işgal girişimine rağmen Türkiye son 6 çeyrekte yüzde 7.4 büyümeyi başardı" dedi. Levent'te bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Zeybekci, konuşmasına seçim sonucunu değerlendirerek başladı. Zeybekci, " Geçtiğimiz pazar günü Türkiye hakikaten çok yoğun katılımlı bir seçim gerçekleştirdi. Bir demokrasi şöleni içinde geçti. En son seçim döneminde belki sözler ve iddialar farklı olmuş olabilir ama pazar günü hakikaten Türk demokrasisi açısından, milli iradenin tecelli etmesi açısından son derece olumlu. O 70 yıllık dönemdeki sonuçları belki beğenilmemiş olabilir ama millet hiç hata yapmaz. Mecelle'nin genel kabul görmüş kuralı vardir; 'Çoğunluk yanlışta ittifak etmez'.
Mecelle - 29.6.2018
Dha İstanbul- Ekonomi Bakanı Zeybekci Yased'in 37'inci Genel Kurulu'nda Konuştu
Haber- Kamera: Cansel KİRAZ- Güven USTA- İbrahim MAŞE, İSTANBUL Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) 37'inci Olağan Genel Kurul Toplantısına katıldı.  Levent'te bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Zeybekci, konuşmasına seçim sonucunu değerlendirerek başladı. Zeybekci, " Geçtiğimiz pazar günü Türkiye hakikaten çok yoğun katılımlı bir seçim gerçekleştirdi. Bir demokrasi şöleni içinde geçti. En son seçim döneminde belki sözler ve iddialar farklı olmuş olabilir ama pazar günü hakikaten Türk demokrasisi açısından, milli iradenin tecelli etmesi açısından son derece olumlu. O 70 yıllık dönemdeki sonuçları belki beğenilmemiş olabilir ama millet hiç hata yapmaz. Mecelle'nin genel kabul görmüş kuralı vardir; 'Çoğunluk yanlışta ittifak etmez'.
Mecelle - 10.5.2018
Çocuk Dergileri" Sergisi
-"Sergide yerli karakterlere yer vermeyi önceledik" Dergi ve sergi kelimelerinin arasında bir ilişki bulunduğunun altını çizen Gültekin, şunları kaydetti: "Derginin 18'inci yüzyıldaki anlamı sofra demek. Sergi ise sofranın bezi demekmiş. Daha sonra matbaanın ortaya çıkmasıyla, basılı yayınlar ile dergiler mecmua, mecelle gibi isimlerle anılmış.
Mecelle - 7.4.2018
Yerli ve Milli Düşünce Paneli
"Mecelle'nin ilk 100 maddesi hukukun genel prensipleri" Hukuk alanında konuşan Prof.
Mecelle - 19.3.2018
Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni
Milletten aldığı yetkiyi, millet adına kullanamayanlar, sonuçta perdeyi hüsranla kapattı. Örgüt bağlılığını, hukuk ve vicdana bağlılık yerine ikame edenler, bunun bedelini ağır ödedi ve ödemeye de devam edecektir. Türk yargısının bu tecrübesi, ibret verici büyük bir ders olarak okunmalı, daima hatırda tutulmalıdır." Mecelle'nin unutulmaz hükmünün, ideal bir hakimin eskimez bir tarifini verdiğini anımsatan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hakim, hakim, fehim, müstakim ve emin, mekin, metin olmalıdır.
Mecelle - 10.3.2018
Başbakan Yardımcısı Bozdağ: (3)
Eğer din dondurulursa gelecekte ortaya çıkan sorunlara cevap bulunamayacağına işaret eden Bozdağ, "Sayın Cumhurbaşkanımızın söyledikleri, dünle beraber, önceki günle beraber, çok nettir. Kur'an'ın ayetleri, sahih sünnete sadakat konusunda ve bunlarla ilgili bir değişim talebi asla olmamıştır, olması da mümkün değildir. Ayet değişmez, Mecelle kaidesidir.
Mecelle - 9.3.2018
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan: "Müslümanlar, Eskiden Olduğu Gibi Şimdi de...
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan: "Müslümanlar, eskiden olduğu gibi şimdi de kendilerini sürekli olarak geliştirmek durumundadır. Müçtehitlerimizin de tarihin seyri içinde yaptıkları bu değil midir? İnsanlığın bugün ulaştığı noktada sahip olduğu imkanları; teknolojiyi, iletişimi, şehirleşmenin getirdiği insan ilişkilerini nasıl yok sayabiliriz? Bu tutum mecelle kaidesine de aykırıdır.
Mecelle - 9.3.2018
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Açıklaması
Marjinal grupların uzun zamandır dini konularda ortaya koydukları söylem ile İlahiyat Fakülteleri ve Diyanet İşleri Başkanlığı'na yönelik itibarsızlaştırma gayretlerinin herkesçe malum olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi: "Birkaç aykırı örnek üzerinden sürekli olarak ülkemizin en önemli dini kurumlarına saldırarak kendilerine alan açmaya ve itibar devşirmeye çalıştıkları bilinmektedir. Yolu asla ülkemizin örgün dini eğitim kurumlarından geçmeyen, Selefi anlayıştan beslendikleri anlaşılan ve kendi göreceli fikirlerini tekfirci bir söylemle mutlak hakikat olarak sunmaya çalışan bu kişiler asla bu ülkenin dini anlayışını temsil edemezler. Cumhurbaşkanımızın ifadeleri ile 'Din adamı olarak ortaya çıkıp dinimizde kesinlikle yeri olmayan ictihadlarda bulunan' kendilerini dini, hatta siyasi ve içtimai her konuda konuşmaya yetkili gören, özellikle kadın konusu olmak üzere dinimizin yaklaşımı olarak asla kabul edilemeyecek fikirlerini kitle iletişim ve sosyal medya kanallarında paylaşarak bilgi kirliliğine ve toplumun kin ve nefret duygularıyla ayrışmasına sebebiyet veren bu marjinal anlayış temsilcileri asla dikkate alınmamalıdır." "Seviyesiz ve yersiz" tartışmaların toplumun sahih dini bilgiye ulaşmasının ancak İlahiyat Fakülteleri ve Diyanet İşleri Başkanlığı kanalıyla mümkün olacağını bir kez daha gösterdiği kaydedilen açıklama, şu ifadelerle tamamlandı: "Cumhurbaşkanımızın 'Zamanın değişmesi hükümlerin de değişimini gerekli kılar' mecelle kaidesinin bir ifadesi olarak kullandıkları 'İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar! Siz İslam'ı ondört-onbeş asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız' şeklindeki beyanlarını da anlamaktan uzak ve maksatlı olarak çarpıtma yolunu tercih etmektedirler.
Mecelle - 30.1.2018
Büsam Akademilerinde Yeni Dönem Başlıyor
BÜSAM bünyesinde faaliyet gösteren Şehir Akademi ve Film Akademi'de bahar dönemi kayıtlarının başladığını ve 20 Şubat tarihine kadar kayıt alınacağını ifade eden Çelik, şunları kaydetti: "Şubat ayının son haftası ile birlikte Şehir Akademi bünyesinde, Selçuklu Okumaları, Medeniyet Okumaları, Şehir Okumaları, Mecelle Okumaları, Hüsnü Aşk Okumaları, Akademik Yazım Teknikleri gibi yeni atölyeler açacağız.
Mecelle - 10.1.2018
İbn'l Vakt" Paneli
Derginin son sayısında "İbn'l Vakt" başlığıyla İslam'ın, Kur'an-ı Kerim'in, sünnetin ve İslami hayatın zamana bakışının ve zamanın nasıl değerlendirileceğinin ele alındığını dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu: "Hem tarih hem sosyolojik hem de dini açıdan bu konuyu incelemeye çalıştık. Çok sayıda yazarımız, hocalarımız bize katkı sağladı. Bu sayıda 'ibn'l vakt' kavramı çerçevesinde zaman yönetimi, zaman algısı, zaman medeniyeti, zaman idraki konuları üzerine, hatta kum saatinden diğer saat birimlerine, ezani saate varıncaya kadar yazılar yer alıyor. Zaman konusunu bizim kültürümüzde dem, vakit ve an kavramı ile tanımlanır. Kuran-ı Kerim'de Allah'u Teala Hazretleri son cüzlerde zaman dilimi olan birimlere ant içerek vurgu yapmış olması, zaman konusunun ne kadar değerli, anlamlı ve önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle Batı medeniyeti mekan eksenli bir medeniyet iken, bizim medeniyetimiz zaman merkezli bir medeniyet olarak karşımıza çıkar." Yılmaz, geçmiş dönemlerde özellikle içtihadın ve içtihat kapısının kapandığını söyleyen anlayışın egemen olduğu dönemlerde çok sıkıntılı süreçlerin yaşandığının bilindiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Bugün de halen onun bedellerini ödüyoruz. Oysaki yüce dinimizin bir sabiteleri var bir de değişenleri var. Sabiteleri itikadı esaslardır, ibadet ahkamıdır ve bir akım ahlaki değerlerdir. Bunun dışındakiler ile değişebilecek olan hususlardır. Bu gözden kaçırıldığı için geçmiş asırlarda buna çok büyük bedeller ödedik. Neredeyse İslam hukuku hayatiyetini kaybetmiş bir konuma düştüğü içindir ki Osmanlı'nın son yıllarında Mecelle-i Ahkam-ı Adliye diye bir mecelle arayışı olmuş, batı hukukundan tercümeler yapılmaya çalışılmış ve nihayet Cumhuriyet'in ilk yıllarında yapılan müdahaleler yaşanmıştır.
Mecelle - 15.10.2017
Ahmet Şimşirgil'den Fetö Yargılamalarıyla İlgili Uyarı
Soruşturmaları yapanlar, kendilerinin müspet cevap veremeyecekleri soruları FETÖ şüphelilerine sormamalıdır. Soruşturma ve yargılamalar, evrensel hukuk ve Mecelle'de de belirtilen şaşmaz genel hukuk kaidelerine göre yapılmalıdır.
Mecelle - 25.9.2017
Uluslararası Mecelle Sempozyumu Bursa'da Başladı
BURSA'da düzenlenen Uluslararası Mecelle Sempozyumu'na Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit de katıldı.
Mecelle - 25.9.2017
Dha Yurt Bülteni-6
Uluslararası Mecelle Sempozyumu Bursa'da başladı BURSA'da düzenlenen Uluslararası Mecelle Sempozyumu'na Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit de katıldı.
Mecelle - 25.9.2017
Uluslararası Mecelle Sempozyumu
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Dünyanın, bütün bu yaşanan zulümlere karşı adil bir sisteme, anlayışa ihtiyacı var. İşte bu adil anlayışın bayraktarlığını yapan ecdadımız ve onun bu mirasını sürdüren Türkiye, inşallah bu sesi daha yüksek bir şekilde söylemeyi, seslendirmeyi de sürdürecektir.
Mecelle - 25.9.2017
Uluslararası Mecelle Sempozyumu
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, 2018 yılında Yargıtay'ın kuruluşunun 150. yıl dönümünü büyük bir heyecan ve coşkuyla kutlayacaklarını belirterek, "Yargıtay'ın 150.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Mecelle Haberleri | Mecelle Haber - Haberler - Mecelle haberleri, son dakika mecelle haber ve gelişmeleri burada. TBMM Başkanı Şentop, üç ismin milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi Açıklaması.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.10.2020 21:10:15. #1.15#
title