MEB, 10 bin sözleşmeli öğretmenin atamasını yaptı

MEB, 10 bin sözleşmeli öğretmenin atamasını yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı, 10 bin 324 sözleşmeli öğretmenin atamasını yaptı. Atama için, 20 bin 916 başvuru yapıldı.

MEB, 10 bin sözleşmeli öğretmenin atamasını yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı, 10 bin 324 sözleşmeli öğretmenin atamasını yaptı. Atama için, 20 bin 916 başvuru yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Bakanlık Başöğretmen Salonu'nda düzenlenen tören ile 10 bin 324 sözleşmeli öğretmenin atamasını yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Remzi Kaya, 20 bin 916 başvuru yapıldığını açıkladı.

Kaya'nın konuşmasının ardından kürsüye gelen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, salondakilerden 9 rakam alarak, atamayı başlatmak için düğmeye bastı. Çalışmaya başlayan program hata verdi. Kısa bir süre içinde hata düzeltilerek atamalara devam edildi.

Salondaki öğretmen adaylarının atamayı büyük bir dikkat ve heyecan ile takip ettikleri görüldü. Ekranda ismini gören adaylar, telefonlarına sarılarak haberi ailelerine verirken, bazılarının sevinçleri gözden kaçmadı. Bakan Çelik, ataması yapılan öğretmenler ile ayak üstü sohbet etti.

ÇELİK'TEN, FAZIL SAY'A CEVAP

Öte yandan, Bakan Çelik, yeni sözleşmeli öğretmenlerin bilgisayar ortamında göreve başlatılması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, piyanist Fazıl Say'ın müzik ve resim öğretmenleri hakkındaki açıklamalarına da isim vermeden değindi. Bugün görev yapan öğretmenlerden 3 kişiden 1'inin hükümetleri döneminde göreve başladığını ifade eden Çelik, "2003'ten bu yana kamunun kullanımına tahsis edilen kadroların yüzde 50'si Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsis edilmiştir. 2008 yılında da ihtiyacımız olan branşlarda atamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Gazetelerde müzik öğretmenleri ile ilgili haberlerin yer aldığını hatırlatan Çelik, bu haberlerin gerçek ile bir ilgisi olmadığını aktardı. Çelik, bugün itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı'nda 6 binin üzerinde müzik öğretmeninin görev yaptığına dikkat çekerek, şu görüşleri aktardı:

"Bunlardan 2 bin 140'ı hükümetimiz döneminde atandı. Daha çok müzik öğretmeni vardı da, onları istifa etmeye mi zorladık, işten mi attık. Birileri bir şey söylediği zaman 3 kez düşünüp 1 kez söylemeli. A derneği, B derneği kendine göre yorum yapabilir. Demokrasinin olduğu yerde konuşma hürriyeti vardır. Ancak konuştuklarınız birilerini töhmet altında bırakıyorsa, gerçek ile ilişkisi yoksa, hiçbir veriye dayanmıyorsa, Türkiye de bir hukuk devletiyse, bu söylediklerinden ötürü herhangi bir dava ile muhattap olduğunuz zaman sıkıntı duymamanız lazım."

Öte yandan, ataması yapılan öğretmenler çok mutlu olduklarını belirtti. Hakkari'ye Resim İş öğretmeni olarak ataması yapılan bir öğretmen; çok sevindiğini, Doğuya gitmekten ötürü herhangi bir üzüntü duymadığını, "görev aşkı" ile her yerde mesleğini yapabileceğini söyledi.