Mclaren'e Görülmemiş Ceza

Formula 1 Yarışlarının Lideri Mclaren Mercedes, En Büyük Rakibi Ferrari'ye Ait Gizli Teknik Bilgileri Sızdırdığı Gerekçesiyle Dünya Motor Spor Konseyi (Fıa)tarafından 100 Milyon Dolar Para Cezasına Çarptırılırken, "Markalar" Sıralamasında Sahip Olduğu Puanlar da Silindi.

Mclaren'e Görülmemiş Ceza

Formula 1 yarışlarının lideri McLaren Mercedes, en büyük rakibi Ferrari’ye ait gizli teknik bilgileri sızdırdığı gerekçesiyle Dünya Motor Spor Konseyi (FIA)tarafından 100 milyon dolar para cezasına çarptırılırken, "Markalar" sıralamasında sahip olduğu puanlar da silindi.

McLaren takımının sürücüleri İngiliz Lewis Hamilton ve İspanyol Fernando Alonso ise ceza almadı. McLaren Mercedes gelecek yılki şampiyonadan da çıkarıldı. Otomobil sporları dünyasını sarsan bu casusluk olayında, Ferrari, casusluk skandalının kilit isimlerinden Vodafone McLaren’in şef tasarımcısı Mike Coughlan’ın, İtalyan şirkete ait teknik bilgileri içeren iki disketi (780 sayfa) sakladığını öne sürmüştü. McLaren takımı temyize başvurabilecek.

Formula 1’de "sürücüler" sıralamasında McLaren’in çaylak İngiliz pilotu Lewis Hamilton 92 puanla birinci durumda, onu 89 puanlı iki kez F1 şampiyonu İspanyol Fernando Alonso takip ediyor. Ferrari’den Kimi Raikkonen 74, Felipe Massa ise 69 puanla üçüncü ve dördüncü sırada. Sezonda dört yarış kaldı. Pazar günü Belçika Grand Prix’i yarışılacak. Hamilton ve Alonso, Ferrari’nin ana pisti Monza’da düzenlenen İtalyan Grand Prix’sini önde bitirmişlerdi. McLaren’in Formula 1 sıralamasında 166, Ferrari’nin ise 143 puanı var.