Mcdonald's Görevlisinin Başörtüsünü Çıkartmasını İstediği Öğrenci: Özür Yeterli Değil
BBC

Mcdonald's Görevlisinin Başörtüsünü Çıkartmasını İstediği Öğrenci: Özür Yeterli Değil

Amerikan fast food zinciri, Londra'daki bir şubesindeki koruma görevlisinin Müslüman bir öğrenciden başörtüsünü çıkarmasını istediği için özür diledi.

Mcdonald's Görevlisinin Başörtüsünü Çıkartmasını İstediği Öğrenci: Özür Yeterli Değil

Amerikan fast food zinciri McDonald's, İngiltere'nin başkenti Londra'daki bir şubesinde koruma görevlisinin Müslüman bir öğrenciden başörtüsünü çıkarmasını istediği için özür diledi. Koruma görevlisi geçici olarak görevden uzaklaştırılırken, McDonald's olayı soruşturuyor.

"ÖZÜR YETMEZ"

Adının açıklanmasını istemeyen öğrenci ise nefret suçu işlendiğini ve özrün yeterli olmadığını söyledi. 30 Kasım'da yaşanan olayla ilgili video kaydında, kapıdaki görevli öğrenciye, güvenlik riski nedeniyle "Sakıncası yoksa başörtünüzü çıkarır mısınız?" diye soruyor.

ÇIKARMAYI REDDETTİ

Öğrenci de "Başörtümü dini nedenlerle takıyorum ve bundan utanmıyorum. Hayatımda ilk kez böyle bir ayrımcılığa uğruyorum" diye karşılık veriyor.

"HERKESE KAPIMIZ AÇIK"

McDonald's İngiltere CEO'su Paul Pomroy bir açıklama yayımlayarak, "Olanlar için çok üzgünüm. Meseleyi çok ciddiye alıyoruz. Her inançtan insana kapımız açık. Başörtüsü ya da başka dini giysileri olan insanların restoranlarımıza girmesini engellemeye yönelik bir kuralımız yok" dedi.

Başörtüsünü çıkarmayı reddeden öğrenci ise BBC'ye bu açıklamayla ilgili olarak, "Restoranda koruma görevlisinin bir taşeron şirketin elemanı olduğun söylüyorlar ve 'Davranışını onaylamıyoruz. Ama bizim işe almadığımız bir kişinin davranışından sorumlu tutulamayız' demek istiyorlar. Başka bir şirket kullanacaksanız, özellikle Londra gibi bir şehirde, bu şirketin ne tür kuralları olduğunu araştırmanız gerekiyor" dedi.

BBC
YORUMLAR (13)

 • HAYALLERDEKİ ADAM:
  laiklikten bahsederler birde parasıyla yemek yiyen kimliği ne olursa olsun müdahale etmek doğru değil ya yemek yemeğe gidiyorsun bu kadar basit
 • NURİ:
  saçlarını kapatmışsın ama asıl önemli olan zihnini kapatamamışsın kardeşim ne işin var senin bir müslüman olarak haram yerde ..
  PEYNİR ALTI SUYU: saçlarından sana ne lan kokoreç
  İĞNEDEN İPLİĞE: sen ne konuşuyorsun sığır işkembesi
  RÜZGARDAN TERSDEN ESER: ne alaka kardeşim istediği yerde yer haram ürünü yemez
 • REALİST:
  Başını her kapayan müslüman olmuyor ne yazık ki. Bu kız da öyle. Müslüman affetmesini bilmeli. Özür yeterli değilmiş, daha ne yapmalarını bekliyordun? Dur ben söyleyeyim: Para versinler.
 • GERCEKCİ:
  Hem din geregi taktigini söylüyo hemde ordaki yiyeceklerin helal olmadigini bildigi halde orda yemek yemek istiyo. Bana cok anlamsiz geliyo artik millet istedigi sekilde dini kullaniyo.
 • İNEGÖL:
  Gitmeyin...gitmeyelim. Tüketmeyelim ürünlerini...Yeter hakikaten ya...Bir uyanalım...bir kere ....tepki koyalım...
 • SANAL:
  Domuz eti oldugu ve israile gelirinin gittigi düsünulen yerde senin ne işin vardı..at etini bile itiraf ettiler..guvenlik icin demis bomba vs varmi diye kontrol icinmi acaba..erkekmi kadinmi belli olmayan kapalilar oluyor insan korkuyor..özür dilemiş fitne cikarmaya calismak da gunah kapansin gitsin konu ..fitneye gerek yok
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.