Mccormack: "Operasyonlar Olağan"

Mccormack: "Operasyonlar Olağan"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean Mccormack, Türk Ordusunun Güneydoğu Anadolu'da Terör Örgütü PKK'ya Karşı Geniş Çaplı Operasyonlar Düzenlemesinin Olağan Olduğunu Söyledi.

Mccormack:

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Türk ordusunun Güneydoğu Anadolu'da terör örgütü PKK'ya karşı geniş çaplı operasyonlar düzenlemesinin olağan olduğunu söyledi.

Sean McCormack, günlük brifinginde, Türkiye-Irak sınırındaki Türk askeri varlığına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, "Türkiye'nin güneydoğusunda önemli sayıda Türk askeri teröre karşı operasyonlar düzenliyor. Bu da olağandışı değil. PKK'nın genellikle ilkbaharda saldırılarını yoğunlaştırdığı gözönüne alındığında, bu olağandışı değil" dedi.

Öte yandan bir Pentagon yetkilisi de yaptığı açıklamada, uydu fotoğraflarından anlaşıldığına göre, Türk ordusunun sınır bölgesinde bir hareketlilik içinde olmadığını belirtti.

Bu arada Pentagon Sözcüsü Bryan Whitman da, Ankara'nın, PKK'nın terörist faaliyetlerine ilişkin kaygılarının meşru olduğunu bildirdi, ancak Türkiye'nin olası sınırötesi operasyonuna karşı çıktıklarını yineledi.

Kaynak: AA