Mccormack: "Anayasal Süreçlere Güvenimiz Tam"

Mccormack: "Anayasal Süreçlere Güvenimiz Tam"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean Mccormack, Anayasa Mahkemesi'nin Kararının Ardından, Türkiye'nin Anayasal Süreçlerine, Laik Demokrasisine İnandıklarını ve Cumhurbaşkanlığı Seçimiyle İlgili Siyasal Sorunların, Türk Yasaları ve Türk Anayasası Çerçevesinde Çözüleceğine Tam Güvenlerinin Bulunduğunu Söyledi.

Mccormack:

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından, Türkiye'nin anayasal süreçlerine, laik demokrasisine inandıklarını ve cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili siyasal sorunların, Türk yasaları ve Türk anayasası çerçevesinde çözüleceğine tam güvenlerinin bulunduğunu söyledi.

Düzenlediği günlük basın toplantısında, The Washington Post Gazetesi'nde, ''Türkiye'de demokrasi krizi'' başlığıyla yayımlanan yazıya ilişkin bir soru üzerine McCormack, ''Türk demokratik kurumları ve Türk halkının, Türk demokrasisini korumak ve ilerletmeye mukabil olduğuna güveniyoruz. Türk demokratik sistemine ve bu sistemde önderlik edenlere inancımız tam'' diye konuştu.

Gazetedeki yorumda, Türkiye'de ''laikliğin yumuşatılmasına'' ilişkin ifadelerin hatırlatılarak ABD'nin tutumunun sorulmasına karşılık McCormack, ''Beni Türk iç politikasına çekmeye yönelik çabalara teşekkürler! Bu çabalarınıza direnmeyi sürdüreceğim. Türkiye'de süren siyasal durumla ilgili yorumlarıma bağlı kalıyorum'' dedi.

İstanbul'daki 1 Mayıs gösterilerinde, güvenlik güçlerinin kimi protestocuları dövdüğü yönündeki bir soru üzerine McCormack, olayların hangi koşullar altında gerçekleştiğini bilmesi mümkün olmadığı için yorum yapamayacağını söyledi. McCormack, ''Ancak her durumda, biz bu tür protestoların gerçekleşmesini cesaretlendiriyoruz. Bunların barışçı bir biçimde gerçekleşmesine ve insanların düşüncesini ifade etmesine izin verilmeli. Her iki taraf da, diğerini kışkırtacak eylemlerden kaçınmalı'' diye konuştu.

Kaynak: AA