McCain'den Fransa'ya İran övgüsü

McCain'den Fransa'ya İran övgüsü

Amerika'daki Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı olmayı başaran Senatör John McCain, İran konusunda Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin politikasını övdü.

McCain'den Fransa'ya İran övgüsü

Amerika'da önümüzdeki Kasım ayında gerçekleştirilecek Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı olmayı başaran Senatör John McCain, İran konusunda Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin politikasını övdü. John McCain, İran'ın nükleer silah edinmesini önlemek için bu ülkeye uygulanacak yaptırımlar konusunda Fransa'nın öncü bir rol üslenebileceğini söyledi.

Paris'te Sarkozy ile görüştükten sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan John McCain, ABD ve Fransa'nın beraber çalışabileceği birçok ortak nokta olduğunu belirtti ve İran'ın da bunlardan biri olduğunu kaydetti. McCain, İran konusundaki işbirliğine dair "Çok etkili olacağına inanıyorum ve Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin bu konudaki liderliğinin çok önemli olduğuna inanıyorum" dedi.

Sarkozy, daha önce birçok kez İran'ın nükleer silah edinmesine izin verilmemesi gerektiğini söylemişti. Fransız Cumhurbaşkanı, bugün McCain ile temasları sırasında da İran'dan "potansiyel nükleer tehdit" diye söz etti.

McCain ayrıca Afganistan'da Taliban'a karşı yürüttükleri mücadelede verdikleri destekten dolayı Fransa'ya teşekkür ettiklerini belirtti. McCain, Sarkozy ile görüşmesinde iklim değişiklikleri konusunu da ele aldıklarını vurguladı. McCain, Jacques Chirac'tan sonra Washington ile ilişkilerini geliştirme konusundan büyük çaba sarf eden Sarkozy'ye bu konuda övgülerde bulundu.

Kaynak: CHA