Mazıdağlılar Fosfat Fabrikalarını Geri İstiyor
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Mazıdağlılar Fosfat Fabrikalarını Geri İstiyor

15.04.2007 19:00 | Son Güncelleme: 15.04.2007 19:00
Mazıdağlılar Fosfat Fabrikalarını Geri İstiyor

Mazıdağı Belediye Başkanı Nuran Atlı, Türkiye'nin En Büyük Fosfat Yataklarının Bulunduğu Mardin'in Mazıdağı İlçesinde 30 Yıl Önce Bugün Açılışı Yapılan ve 13 Yıldır Çürümeye Terk Edilen Fosfat Tesislerinin Yeniden Hizmete Açılması İçin Düzenlediği Basın Açıklamasıyla Bütün Yetkilileri Göreve Çağırdı.

Mazıdağı Belediye Başkanı Nuran Atlı, Türkiye'nin en büyük fosfat yataklarının bulunduğu Mardin'in Mazıdağı ilçesinde 30 yıl önce bugün açılışı yapılan ve 13 yıldır çürümeye terk edilen fosfat tesislerinin yeniden hizmete açılması için düzenlediği basın açıklamasıyla bütün yetkilileri göreve çağırdı.

Mardin'deki sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri ile Mazıdağı halkı, Türkiye'nin en büyük fosfat yataklarının bulunduğu, 350 milyon dolar değerindeki Sümerbank'a ait Mazıdağı Fosfat Tesisleri'nin yeniden hizmete açılmasını istiyor. İlçe Belediye Başkanı Nuran Atlı'nın, ilçede teşkilatı bulunan bütün siyasi partilerin başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, mahalle ve köy muhtarları ile birlikte düzenlediği ortak basın açıklamasında, 15 Nisan 1977 tarihinde açılışı yapılan Mazıdağı Fosfat Tesisleri'nin en kısa zamanda açılması için girişimlerin başlatılmasını istendi.

Atlı, ilçenin tek gelir kaynağı olan fabrikada, ilk açıldığı günlerde 240 kişinin çalıştığını, sonraki yıllarda ise bu sayının 500'e yaklaştığını anlattı. Fabrikanın kapatılmasıyla ilçe halkının batı illerine mevsimlik işçi olarak göç ettiğini ifade eden Atlı, 23 Mart 2007 tarihinde 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bile bizzat telefonla arayıp başsağlığında bulunduğu Manisa'nın Saruhanlı ilçesindeki trafik kazasına işaret ederek, "Biz Mazıdağı halkının sesi olan siyasi parti temsilcileri, bu acıyı en yakından hissedenler olarak bu trajediye, ülkemizin ve Mazıdağı'nın büyük bir problemi olan işsizlik ve bunun doğal sonucu olan göçlerin sebebiyet verdiğini biliyoruz. Yeraltı ve yer üstü kaynakları bakımından çok zengin durumda olan ilçemiz, ne yazık ki bu zenginliklerden hiçbir şekilde yararlanamıyor, iş imkanları da yok denecek vaziyete gelmiştir. Başka ölümlerin yaşanmaması için fabrikamızı geri istiyoruz" dedi.

İlçede teşkilatı bulunan AK Parti, DYP, Anavatan Partisi ve DTP'nin de destek verdiği toplantıda konuşan Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, fabrikanın atıl durumda olmasına tepki göstererek, "Şu anda 3 milyon fosfat rezervinin satışa hazır bulunduğu fabrikanın 13 yıldır kapalı bulunması içime sinmiyor. Burada bulunan milyonlarca dolarlık tesisin çürümeye bırakılması, açıkçası milli bir felaket. Yani 350 milyon doları kendi elimizle yakıyoruz. Devlet, kendi kurduğu tesisi kendisi kapatıyor. Zamanın politikacıları, açıkçası büyük hata etti. Fabrikayı kapatmakla büyük bir iş başardıklarına inanıyorlar" diye konuştu.

Anavatan Partisi İl Başkanı Süleyman Çelik, Mazıdağı Fosfat Tesisleri'nin göz göre göre yağmurun ve güneşin altında çürümeye terk edildiğini ifade ederek, "Fabrikanın milli ekonomimize verdiği zarar 2004 yılı sonu itibarıyla 257 milyon 590 bin dolar, yapım maliyetiyle birlikte toplam 410 milyon dolardır. Bu parayla iki adet gübre fabrikası kurulabilirdi. Mardin'de 2 üniversite veya 10 fakülte, 50 devlet hastanesi veya 100 lise yapılabilirdi. Gübre ithalatının yüzde70'i üretici gübre fabrikaları tarafından yapılmaktadır. Gübre ithalatı, 2005 yılı sonu itibarıyla 1.5 milyar dolara ulaştı" ifadesini kullandı.

Bu arada, özelleştirilmesi için ihaleye çıkarılan Mazıdağı Fosfat Tesisleri'ne alıcı çıkmayınca, kiralama usulüyle almak için Cevheri Holding yetkililerinin Mazıdağı Kaymakamlığı ile irtibata geçtiği ve gerekli altyapı çalışmalarını yapmak üzere önümüzdeki günlerde ilçeye geleceği bildirildi.

(MNG-EST-GS-SN-Y)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

title