Mayıs Ayı, ABD'nin Irak'ta 1 Ay İçinde En Fazla Asker Kaybı Yaşadığı Ay Oldu

Mayıs Ayı, ABD'nin Irak'ta 1 Ay İçinde En Fazla Asker Kaybı Yaşadığı Ay Oldu

ABD'de Savaşta Hayatını Kaybeden Askerlerin Anıldığı Anma Günü Arifesinde, Son Birkaç Gün İçinde Irak'taki Asker Kaybının 10'u Aştığı Açıklanırken, Mayıs Ayı da ABD'nin Irak'ı İşgal Etmesinden Bu Yana Bir Ay İçinde En Fazla Asker Kaybının Yaşandığı Ay Oldu.

Mayıs Ayı, ABD'nin Irak'ta 1 Ay İçinde En Fazla Asker Kaybı Yaşadığı Ay Oldu

ABD'de savaşta hayatını kaybeden askerlerin anıldığı Anma Günü arifesinde, son birkaç gün içinde Irak'taki asker kaybının 10'u aştığı açıklanırken, Mayıs ayı da ABD'nin Irak'ı işgal etmesinden bu yana bir ay içinde en fazla asker kaybının yaşandığı ay oldu.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta istikrarın sağlanması için 4 aydır sürdürülen geniş çaplı operasyonların, ABD'nin Irak'taki asker kayıplarını artırmaktan öteye gitmediği görüldü. ABD Ordusu'ndan bugün yapılan açıklamada, son birkaç günde gerçekleştirilen saldırılarda 10'dan fazla ABD askerinin hayatını kaybettiği ifade edilirken, Mayıs ayı da işgalden bu yana en fazla asker kaybının yaşandığı ay olma unvanını elde etti. Bu ay içinde şimdiye kadar ABD'nin asker kaybı 100'ü aşarken, açıklamada dün Selahaddin'de

Sünniler'in yoğun olarak yaşadığı bölgede 4, başkent Bağdat'taki bombalı saldırılarda 4 ve Bağdat'ın batısında direnişçilerle çıkan çatışmada 1 denizci askerin öldüğü belirtildi. Öte yandan cuma günü Bağdat'ın kuzeyindeki Taji bölgesinde hafif silahlar ve patlayıcılarla ABD birliklerine yapılan saldırıda 1, çarşamba günü ise Şii çoğunluğun yaşadığı Bağdat'ın doğusunda yol kenarına bırakılan bombanın patlaması sonucu 2 askerin öldüğü kaydedildi.

ABD'de bu ayın sonunda savaşta hayatını kaybeden askerler resmi törenle anılıyor. Diğer yandan işgalin başladığı Mart 2003 tarihinden bu yana ABD'nin bu ülkedeki asker kaybı 3 bin 455'e yükseldi.

(AFP-OYK-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA