"Mayınlı Arazilerin Temizlenmesi" Görüşmeleri Ertelendi

"Mayınlı Arazilerin Temizlenmesi" Görüşmeleri Ertelendi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Türkiye -Suriye Sınırındaki Arazilerin Mayınlardan Temizlenmesine İlişkin Tasarının Görüşmeleri, Yaşanan Tartışmaların Ardından Genelkurmay Başkanlığı'ndan Görüş Alınması Gerekçesiyle Ertelendi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Türkiye-Suriye sınırında arazilerin mayınlardan temizlenmesine ilişkin tasarının görüşmeleri, yaşanan tartışmalar üzerine Genelkurmay Başkanlığı'ndan görüş alınması gerekçesiyle ertelendi. Tasarı görüşülürken, muhalefet partilerinin yanı sıra bazı AKP'li milletvekilleri de, hem temizleme hem de tarım amaçlı kullanma işinin ihaleyle aynı firmaya verilmesine karşı çıktılar.


TBMM Plan Bütçe Komisyonu Sait Açba başkanlığında toplanarak, "Türkiye ile Suriye arasında Mayınlı Arazilerin Temizlenmesi"ne ilişkin kanun tasarısını görüşmek üzere toplandı.


Tasarı'yı CHP ve MHP'lilerin yanı sıra AKP'liler de sert eleştirilerde bulundular. Tasarı komisyonda görüşülürken, AKP'li bazı milletvekilleri ile muhalefet partilerine mensup milletvekilleri, mayınlı arazilerin temizlenmesi ve kullanımının aynı firmaya ihale edilmesine tepki gösterdiler.


Mayınlı arazilerin temizlenmesinin aynı firmaya verilmesine karşı çıkan milletvekilleri; Milli Savunma Bakanlığının çekinceleri olduğunu, Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir uzmanın alt komisyona ve bu komisyona çağrılmamasını da eleştirdiler. Milletvekilleri, Genelkurmay Başkanlığından görüş alınıncaya kadar tasarının geri çekilmesini istediler.


Komisyon toplantısında iktidar ve muhalefet partili milletvekilleri arasında zaman zaman tartışma yaşandı.

-TARTIŞMALAR-

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Genelkurmay Başkanlığının bu konuda bir ofis oluşturduğun, deneme çalışmaları yaptığını ve ihale aşamasından dönüldüğünü öne sürerek, Genelkurmay'ın kendilerini bilgilendirmesi gerektiğini söyledi.


CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin, mayınlı arazilerin temizlenmesi konusunda 200 milyon dolardan 1.5 milyar dolara kadar değişen rakamların dile getirildiğini, kendi yaptıkları araştırmaların ise bu arazilerin 500 milyon dolara temizlenebileceğini gösterdiğini söyledi.


CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi ise, daha önceden Maliye Bakanlığı mayınların temizlenmesi için "para yok" dediğini ancak şimdi GAP Projesini açıkladığını belirterek, mayın temizleme işinin de bu proje kapsamına alınmasını istedi. Hamzaçebi, bu projenin kapsamına bölge halkının da alınması gerektiğini aksi takdirde bu projenin barışa hizmet etmeyeceğini de belirtti.


Muhalefet partilerinin bu görüşlerine AKP Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu ve AKP Kırıkkale Milletvekili Mustafa Özbayrak da katıldı. Baştopçu, alt komisyonun yeterli çalışma yapmadığının görüldüğünü belirterek, "Temizliği yapacak firma ile tarım amaçlı kullanacak firmanın aynı özelikte olduğunu düşünmüyorum. İkisi de ayrı alan. Ben ayrı ayrı ihale edilerek, bu konuyla ilgili özel şartname hazırlanmasını istiyorum" dedi. Özbayrak ise, mayın temizleme ve tarım işini bir arada yapan bir firmanın yeryüzünde görülmediğini belirterek, "Stratejik bir bölge. Netametli bir bölge. Yer altı zenginlileri de tespit edilmedi. İhale ve kiralama işi ayrılmalıdır. Ben vicdanımda bu tasarının böyle görüşülmesinden rahatsızım" dedi.


CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu da, Genelkurmay Başkanlığı'nın görüşü alınana kadar tasarının geri çekilmesini isteyerek, "Bölge halkını mayınları temizleyecek firmalara maraba yapmayın" diye konuştu.


DTP Şırnak Milletvekili Hasip kaplan, "Temizleme işinin askere sorulmadan firmalara verilmesi akılcı değil. Firmalara verecekseniz bölge halkına verin. Onlar temizlemenin bir yolunu bulurlar. GAP projesinin bir parçası da olabilir" dedi. Kaplan, başka ülkelerde olduğu gibi cezaevindeki hükümlülerin de, belli bir infaz indirimi sağlanarak, ekolojik ve enerji projelerinde çalıştırılabildiklerini, bunun Türkiye'de de uygulanabileceğini söyledi.


DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak ise Devletin mayınlı arazilerin bulunduğu yerlerde oturan vatandaşları uyarmadığını belirterek, 1990-2007 tarihleri arasında 1185 vatandaşın öldüğünü, 1726'sının da yaralandığını söyledi. Kışanak, "Oradaki vatandaşların yaşamı Allah'a kalmış. Hala tahta bacakla gezen çocuklar filmlere ve tiyatrolara konu oluyor" dedi.


Bu arada, MHP ve CHP'liler, tasarıyı savunan AKP İzmir Milletvekili İbrahim Hasgür ile de tartıştılar. Hasgür, Genelkurmay'ın da mayın temizliğinin bir temizlik şirketine verilmesini istediğini anlatırken, MHP'li Günal, komisyona yanlış bilgi verdiğini, Genelkurmay'ın temizlenen arazilerin de firmanın kullanımına bırakılmasına karşı çıktığını söyledi. Hasgür, "Milli Savunma Bakanlığı temsilcisi havayı bulandırıcı açıklamalar yapmadı değil" derken, MHP'li Günal, buna da tepki gösterdi. Hasgür, "Çar çar ne konuşuyorsun" deyince de Günal, "Terbiyeye davet ediyorum. Söylediklerine dikkat et. Ne demek car car?" dedi. Tartışmayı, Komisyon Başkanı Sait Açba'nın araya girmesiyle sakinledi.


Hasgür'e CHP'li Ergin tepki gösterdi. Hasgür,"sözümü kesemezsiniz. Bu ne tahammülsüzlük" diye bağırınca, bu kez Ergin, "Başbakan harem-i ismet diyor siz de topraklarımızı gavura vereceksiniz. Parayla satabildiğinizi sattınız, satamadığınızı vereceksiniz" dedi. Hüsgür, "Ne vermesi" dedi ve ardından "Dinlemesini bilmeyen heyette konuşmuyorum" diyerek toplantıdan ayrıldı.


Görüşmelerin öğleden sonraki bölümünde de aynı tartışmalar devam etti. Bunun üzerine konuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'ndan görüş alınması benimsendi. Komisyon bir sonraki toplantısında tasarının görüşmelerine devam edecek. (ANKA)


(BK/ZG)