Mavi Tünel Haberleri

Mavi Tünel haber, Mavi Tünel son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Mavi Tünel - 2.10.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Şehir Hastanesi Açılış Töreni'nde konuştu: (3)
Aldülhamid Han'ın hayali olan Konya Ovası projesini gerçekleştirmenin kendilerine nasip olduğunu dile getiren Erdoğan, bu kapsamda inşa edilen Mavi Tünel projesiyle Konya'nın topraklarını ve şehirlerini suya kavuşturduklarını söyledi.
Mavi Tünel - 28.8.2020
Konya'da tamamlanan Bozkır Barajı su tutmaya başladı
Konya-Çumra 3. Merhale Projesi kapsamında inşa edilen Bozkır Barajı'nda depolanan sular önce Bağbaşı Barajı'na aktarılacak sonra da Mavi Tünel vasıtasıyla Konya'ya ulaşacak.
Mavi Tünel - 14.8.2020
Bozkır Barajı, su tutmaya hazırlanıyor
Konya-Çumra 3. Merhale Projesi kapsamında inşa edilen barajda depolanan sular, önce Bağbaşı Barajı'na aktarılacak ardından da Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Ovası'na ulaşacak.
Mavi Tünel - 3.7.2020
Bakan Pakdemirli, Konya Ovası 1. 2. ve 3. Kısım Sulamaları Hizmete Alma Töreni'nde konuştu...
Pakdemirli, Yukarı Göksu Havzası'ndan Akdeniz'e boşalan suların, ?üç baraj ve Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzası'na aktarılacağını belirterek, yatırım kapsamında 230 kilometre sulama kanalının yapıldığını söyledi.
Mavi Tünel - 3.7.2020
Erdoğan, Konya Ovası 1. 2. ve 3. Kısım Sulamaları Hizmete Alma Töreni'nde konuştu: (1)
Erdoğan, bu amaçla suyun tutulacağı Bağbaşı Barajı'nı 2012'de, uzunluğu 17 kilometre, tünel çapı 4,2 metre, su akış hızı saniyede 36 metreküp olan Mavi Tüneli 2015'te hizmete açtıklarını anlatarak, Mavi Tünel'in, Urfa tünellerinin ardından ülkenin en uzun ikinci büyük sulama tüneli olduğunu aktardı.
Mavi Tünel - 2.7.2020
Konya'da 72 bin 650 dekar alanı suya kavuşturacak proje yarın açılacak
Yer altı sularına katkı Konya-Çumra 3. Merhale Projesi'yle Yukarı Göksu Havzası'nın Akdeniz'e boşalan suları, inşa edilecek olan 3 baraj ve Mavi Tünel Projesi vasıtasıyla Konya Kapalı Havzası'na aktarılacak.
Mavi Tünel - 2.7.2020
Konya Ovası Sulama Projesi ile 14 bin futbol sahası kadar alan daha suya kavuşuyor
İnşa edilecek 3 baraj ile Konya'nın yeraltı suyu desteklenecek Proje ile Yukarı Göksu Havzası'nın Akdeniz'e boşalan sularının yıllık 414 milyon metreküpü, inşa edilecek olan 3 baraj ve Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzası'na aktarılacak.
Mavi Tünel - 26.2.2020
DSİ'nin Konya'da "içme suyu" çalışmaları
Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Konya'da yürütülen Mavi Tünel İçmesuyu Arıtma Tesisi sularının Çumra ilçesine ulaştıracak isale hattında sona gelindi.
Mavi Tünel - 5.2.2020
Konya Tarımının Bugünü ve Geleceği Bakanlıktaki Toplantıda Konuşuldu
HEDEF DIŞ HAVZALARDAN SU GETİRMEK Toplantıda enerji, tarımsal kredi borçları, münavebe, arazi toplulaştırması, tarımsal ve hayvansal destekler, kaba yem, yumurta üretimi gibi birçok alanda değerlendirmelerde bulunduklarını kaydeden Milletvekili Etyemez, özellikle tarımsal sulama üzerine durduklarının altını çizdi. Konya bölgesinin en büyük sorunlarından birisinin suyun yetersizliği olduğunu vurgulayan Halil Etyemez, "Son 17 yılda Konya'mıza 20 adet baraj, 29 adet gölet, 70 adet sulama tesisi, 140 adet taşkın koruma tesisi kazandırdık. Asırlık Rüya Mavi Tünel'i tamamladık.
Mavi Tünel - 13.11.2019
Konya Ovası Projesi'nin ikinci tünelinde 5 bin metreye yaklaşıldı
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, Hadimi Tüneli'nin Mavi Tünel'den sonra en büyük projelerden biri olduğunu belirtti.
Mavi Tünel - 3.11.2019
Konya Büyükşehir Belediyesi'nden su kayıp ve kaçaklarına teknolojik müdahale
Tam donanımlı teknolojik cihazların yer aldığı araçlarla su kayıp ve kaçaklarının anında tespit edildiğini belirten Altay, "Mavi Tünel'den ilimize titizlikle ulaştırdığımız tatlı su, halkımızın sağlığı ve yaşam standardı bakımından çok önemli.
Mavi Tünel - 26.9.2019
Kaymakam Taşkıran, Afşar-Hadimi Tünel inşaatını inceledi
Türkiye'nin ikinci en büyük sulama projesi olan Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamındaki Afşar-Hadimi Tünel inşaatını ziyaret eden Taşkıran, ilgililerden detaylı bilgi aldı. İncelemelerinin ardından değerlendirmede bulunan Kaymakam Taşkıran, "Tünelin uzunluğu 24 kilometre olacak. Projeye göre Afşar barajındaki su bu tünel vasıtasıyla Bağbaşı barajına taşınacak. Buradaki su da Mavi Tünel ile Konya Ovası'na taşınarak su ihtiyacının tamamını karşılayacak.
Mavi Tünel - 24.9.2019
Bakan pakdemirli: mavi tünel'in devreye girmesiyle 180 yer altı kuyusu kapatıldı
TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Mavi Tünel içme suyu isale hattı ve arıtma tesisinin hizmete girmesiyle Konya'da 180 yer altı kuyusunun kapatıldığını, böylece her yıl 100 milyon metreküp daha az yer altı suyu kullanılacağını söyledi.
Mavi Tünel - 24.9.2019
Bakan pakdemirli: mavi tünel'in devreye girmesiyle 180 yer altı kuyusu kapatıldı
TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Mavi Tünel içme suyu isale hattı ve arıtma tesisinin hizmete girmesiyle Konya'da 180 yer altı kuyusunun kapatıldığını, böylece her yıl 100 milyon metreküp daha az yer altı suyu kullanılacağını söyledi.
Mavi Tünel - 24.9.2019
Mavi Tünel ile yer altı sularına koruma
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Mavi Tünel içme suyu isale hattı ve arıtma tesisinin hizmete girmesiyle Konya'da 180 yer altı kuyusu ve 2 pompa istasyonunun kapatıldığını belirterek, "Böylece her yıl 100 milyon metreküp daha az yer altı suyu kullanılacak.
Mavi Tünel - 24.9.2019
Mavi tünelin devreye girmesiyle 180 yeraltı kuyusu kapatıldı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Mavi Tünel içme suyu isale hattı ve arıtma tesisinin hizmete girmesiyle Konya'da 180 adet yeraltı kuyusunun kapatıldığını, böylece her yıl 100 milyon metreküp daha az yeraltı suyu kullanılacağını söyledi.
Mavi Tünel - 10.9.2019
Yukarı Göksu'dan gelen su Konya Ovası'yla buluştu
KOP'un Konya-Çumra 3. Merhale etabında işletmeye alınan Bağbaşı Barajı ile Yukarı Göksu Havzası suyu, önce Mavi Tünel daha sonra yapımı tamamlanan Apa-Hotamış İletim (AHİ) Kanalı vasıtasıyla Konya Ovası'na aktarılıyor.
Mavi Tünel - 5.9.2019
Hotamış Gölü "Mavi Tünel"le canlanıyor
Konya-Karaman arasında bulunan ve 1990'lı yıllara kadar yöredeki önemli sulak alanlardan biri olan ancak zamanla kuruyan Hotamış Gölü'ne Mavi Tünel Projesi kapsamında deneme amaçlı da olsa su verilmesi yörede sevinçle karşılandı.
Mavi Tünel - 2.9.2019
"Konya Ovası, suyla buluşturulduğunda tarımsal üretim artacak"
Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mavi Tünel ile 600 bin dekar arazinin suyla buluşturulmasının önemli olduğunu söyledi.
Mavi Tünel - 2.9.2019
"Metroyu bugünden çok yarınlara faydalı olacak proje olarak görüyoruz"
Özboyacı, Erdoğan'ın kentte 645 milyon lira tutarındaki 88 tesisisin açılışını yaptığını anımsatarak, şöyle konuştu: "Cumhurbaşkanımız, Konya mitinginde çok önemli müjdeler verdi. İlk olarak metro müjdesi verdi. Metroyu bugünden çok yarınlara faydalı olacak proje olarak görüyoruz. İlk etabının ihalesi eylül ayının sonunda gerçekleştirilecek ve Konya'nın hayali olan, heyecanla beklediği projeye başlamış olacağız. AK Parti hükümetleri Konya'ya yapılan yatırımlarla bu şehrin ne kadar büyük bir marka haline geldiğini görüyoruz. Bu dönemde başta Mavi Tünel, Yüksek Hızlı Tren gibi Konya'yı ciddi manada ön plana taşıyan bazı yatırımlar gerçekleştirildi.
Mavi Tünel - 1.9.2019
Konya'da Toplu Açılış Töreni
"Bir gözümüz hep Konya'da" Konya'nın "alimler şehri" olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: "İnşallah bu alimlerin, gönül sultanlarının mirasına en iyi şekilde sahip çıkarak çok daha büyük başarılara hep birlikte imza atacağız. Bunun yolu da kendimiz olmaktan, kendi fiziki ve manevi mirasımıza sıkı sıkıya sahip çıkmaktan geçiyor. Mevlana Hazretleri'nin emanetini her şeyiyle aslına uygun şekilde koruyamazsak ona layık olamayız, Selçuklu'dan bize kalan her bir eseri gözümüz gibi koruyamazsak tarihimize layık olamayız. Sanayide bu şehri sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın en gözde tasarım, geliştirme, üretim, ihracat merkezlerinin ilk sıralarına çıkartamazsak ecdada layık olamayız. Tarımda Konya'yı bir dünya markası haline getirmeden gidersek yarım iş yapmış oluruz. İşte bunun için nerede, ne yapıyorsak olalım bir gözümüz hep Konya'dadır." Bunun için Konya'nın yatırıma ihtiyacı olduğunu bildiklerine dikkati çeken Erdoğan, geçen yıl Mavi Tünel İçme Suyu ve Arıtma Tesisi'nin açılışını yaptıklarını, aralık ayında da toplam yatırım bedeli 1 milyar 464 milyon lira olan 99 projenin toplu açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlattı.
Mavi Tünel - 8.8.2019
Konya'nın ilk 'Fide Üretim Tesisi' Meram'da açıldı
"BU TESİS SAYESİNDE KONYA ÇİFTÇİSİNİN REKABET GÜCÜ DAHA DA ARTACAK" Törende ilk olarak kürsüye gelen Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürü Niyazi Emrah Çerez, tesis hakkında katılımcılara bilgi verdi. 3.700 m²'lik bir alan üzerinde kurulu bulunan tesisin, 3,250 m² üretim serası, 200 m² depo ve 105 m² idari binadan oluştuğu bilgisini veren Çerez, Konya'da ilk ve tek olan üretim tesisinin 12 milyon fide üretmeyi hedeflediğini ve son sistem tohum atma makinası ve ısıtma sistemiyle donatıldığını söyledi. Açılışı yapılan tesisin Konya tarımı için önemine değinen Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker ise "Üretim yapılacaksa tohum ve fidelerin ari ve kaliteli olması gerekir. Bizler bunun için büyük uğraşlar sonucunda bir araya geldik. Konya çiftçisinin dünyada ve Türkiye'de rekabet edebilmesi adına alt yapı ile ari ve kaliteli tohuma ihtiyacı vardı. Biz bu yolda bugün önemli bir adım attık. Çiftçimizin rekabet gücü böylelikle daha da artacaktır" diye konuştu. ERGİN; "TESİS BİRÇOK AÇIDAN ÇİFTÇİLERİMİZE BÜYÜK YARAR SAĞLAYACAK" Konuşmasına Konya'da yaklaşık 900 bin hektarlık bir alanda sebze üretimi yapıldığını hatırlatarak başlayan İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin'de bu alanda yaklaşık 100 milyon sebze fidesi ihtiyacı olduğunu belirtti. Kurulan tesiste 12 milyon adet üretim yapılacağını kaydeden Ergin, Konya için böylesine önemli bir yatırıma imza atan kurum ve kuruluşlarına teşekkür etti. Ergin "Fideleri hastalıktan kurtaracak, çiftçilerimize daha fazla kar etmemelerinin yolunu açacağız. Verim ve kalite artışını sağlayarak fidelerin taşıma sırasında gördüğü zararların da önüne geçmiş olacağız" dedi. BOSTANCI; "KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLERE GEÇİŞ REFAHI YAKALAMAK ADINA ÖNEMLİ" Kurum olarak, bölgenin kaynaklarını özellikle de tarım alanındaki kaynaklarını harekete geçirmek adına projeler ürettiklerini ifade eden KOP Başkanı İhsan Bostancı ise; "KOP İdaresi olarak kentsel ve kırsal refahı artırmak amacıyla faaliyetler yürütmekteyiz. Bu noktada katma değeri yüksek ürünlere geçiş bu refah için önemli bir adım. Sebzecilik, bölge ekonomisi için önemli bir yer tutuyor. Bu noktada verimi ve kaliteyi artırmanın ön şartlarından biri de çevre şartlarını istenilen normlara getirmek ve pazarın talep ettiği doğru fideyi oluşturmaktır. İşte bu proje önce Konya sonrasında da tüm KOP bölgesinde, bölge şartlarına uygun,hastalıklara dayanıklı ve kaliteli sebze fidesini çok daha ekonomik karşılamak hedefinde atılmış önemli bir adımdır. Tüm paydaşlara ve destek verenlere teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. KAVUŞ; "KONYA TARIMININ GELECEĞİ İÇİN BÜYÜK BİR ADIM" Konya gibi önemli bir tarım şehrinde, böylesine önemli bir projenin ortağı olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduklarını belirterek sözlerine başlayan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, projeye arsa ve maddi anlamda destek verdiklerini belirtti. Projenin tüm paydaşlarına bu mutluluğu kendilerine yaşattıkları için teşekkür eden Başkan Kavuş, sözlerini şöyle sürdürdü; "Kurum ve kuruluşlarımız ortak hedefe kilitlendiğinde ortaya hep böye güzel projeler çıkıyor. Konya bir tarım kenti olmasına rağmen bu tesis, şehir için önemli bir eksiklikti. Bu nedenle bu açılış Konya için şimdilik küçük ama geleceğimiz için tarihi ve büyük bir adım. Ülkemizin hedeflerine ulaşmasında en temel aktör tarım sektörüdür. Mahellelerinin üçte biri tarım ile uğraşan Meram'da böyle bir tesisin açılması, çiftçimizin yanında olduğumuzun ve onlara verdiğimiz desteğin her geçen gün büyüdüğünün en önemli göstergesidir" ÇELİK; "EKSİKLİĞİ HİSSEDİLEN VE BEKLENİLEN BİR PROJE HAYAT BULDU" Kaymakamlık olarak Meram Belediyesi ile tarım, eğitim, sağlık ve sosyal yardım projeleri ürettiklerinin altını çizen Meram Kaymakamı Resul Çelik ise bu projelerin hazırlanmasında en çok, projenin yerinde olmasına dikkat ettiklerini ifade etti. "Geleneksel ve modern tarımın argümanlarını birleştirerek yine çiftçilerimizin yararına sunuyoruz" diye konuşan Çelik Konya'da geniş bir alanda sebze üretilmesine rağmen üretim tesisinin bulunmamasının büyük bir eksiklik olduğunu kaydetti. Çelik bu tesisle çiftçilere düşük maliyetli, hastalıklardan uzak, iklime uygun ve nitelikli fideler sağlanacağını da ifade etti. ANGI; "AK PARTİ İKTİDARI İLE TARIMIN GELDİĞİ NOKTAYI GÖSTERMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ" Hizmete açılan tesisin Konya'ya ve bölgeye hayırlar getirmesini dileyerek sözlerine başlayan Ak Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, açılan tesisin Türkiye tarımının 2002'den bu yana nerelere geldiğini görmek adına önemli bir yatırım olduğunu söyledi. Yıllarca bekleyen Mavi Tünel projesinin hayata Ak Parti iktidarı ile hayat bulduğunu belirten Angı, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bir sözü var; "Yerli üret, yerli tüket" diye.
Mavi Tünel - 26.6.2019
Hadimi tünelinde çalışmalar sürüyor
24 saat üretim esasıyla çalışan tesisin, günlük ortalama 15 ring, yaklaşık 21 metre segment üreteceğini belirten Aydın, "Hadimi tünelindeki çalışmaları yakından takip ediyoruz. Bilindiği gibi Hadimi tüneli, Afşar Barajı'nda depolanan suları Bağbaşı Barajı'na aktarması amacıyla inşa ediliyor. Bağbaşı Barajı Sularını Konya'ya ulaştıran Mavi Tünelin ülke ekonomisine katkısı ortada.
Mavi Tünel - 14.5.2019
Konya'nın İçme ve Kullanma Suyu Barajı Doldu
Bağbaşı Barajında depolanan su, 17 kilometre uzunluğundaki Mavi Tünel vasıtasıyla Konya'ya ulaşıyor.
123
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Mavi Tünel Haberleri | Mavi Tünel Haber - Haberler - Mavi Tünel haberleri, son dakika mavi tünel haber ve gelişmeleri burada. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Şehir Hastanesi Açılış Töreni'nde konuştu: (3).
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 21:21:51. #1.15#
title