Mavi Marmara Saldırısının 6. Yılı

Mavi Marmara Saldırısının 6. Yılı

Sakarya İnsani Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (İHH) Başkanı Sebahattin Aydın, Mavi Marmara saldırısının 6. yılına ilişkin, "Ne yaparsanız yapın Mavi Marmara yoluna karadan devam ediyor.

Mavi Marmara Saldırısının 6. Yılı

Sakarya İnsani Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (İHH) Başkanı Sebahattin Aydın, Mavi Marmara saldırısının 6. yılına ilişkin, "Ne yaparsanız yapın Mavi Marmara yoluna karadan devam ediyor. Baskı altındaki bütün coğrafyalarda umut olarak yoluna devam ediyor Mavi Marmara. Emin olun Mescid-i Aksa'da namaz kılacağız." dedi.


Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mavi Marmara gemisinin, tek bir insanın bile yardıma muhtaç yaşamak zorunda kalmasının insanlık onuruna aykırı bulunduğu için yola çıktığını söyledi.


İsrail'in 31 Mayıs 2010'da Mavi Marmara'ya saldırı gerçekleştirdiğini anımsatan Aydın, sözlerine şöyle devam etti:


"Saldırıda şehit olan 10 insani yardım gönüllüsü ve Mavi Marmara'nın misyonu, İsrail'in unutturma çabalarına rağmen adaletin, barışın, özgürlüğün sembolü olarak tüm dünyayı dolaşmaktadır. Bugün neden buradayız? Çünkü 6 yıl önce Gazze'deki ablukayı delmek amacıyla yola çıkan Mavi Marmara, Kudüs-Filistin mücadelesinin bir parçasıdır. Amacı ablukanın kalkmasıdır. Ablukanın kalkması için sorumluluğumuz devam etmektedir. Barış isteyen halklar İsrail'in karşısındadır. Türkiye halkının tamamı Mavi Marmara'nın tarafında, İsrail'in karşısındadır. Bunun altını bir kez daha çiziyoruz. Siyonistlere göre İsrail'in amacına uygun tek çözüm 'Mavi Marmara'yı tarihten silmek, üzerini örtmek, hafızalardan çıkarmak ve unutturmaktır. Unutturmayacağız."


Aydın, İsrail'le diplomatik ilişkilerin Mavi Marmara saldırısı öncesine dönmesi için İsrail'in Mavi Marmara mağdurlarının ailelerinden özür dilemesi, tazminat ödemesi ve Filistin üzerindeki ambargonun kaldırılmasında da yetmeyeceğini ifade etti.


Mücadelenin, Müslümanların Kudüs'te özgürce namaz kılana kadar devam edeceğini vurgulayan Aydın, şunları kaydetti:


"Bizim Filistin'in özgürlüğünden başka bir arzumuz yok. Asla korkmadık, iftiralarınızdan çekinmedik. Ne yaparsanız yapın Mavi Marmara yoluna karadan devam ediyor. Baskı altındaki bütün coğrafyalarda umut olarak yoluna devam ediyor Mavi Marmara. Emin olun Mescid-i Aksa'da namaz kılacağız. Gazze Özgürlük Filosu'nun tüm bileşenleri olarak ve Mavi Marmara'da buluşan tüm cesur, iyi yürekler adına 10 şehidimizi, yeryüzündeki zulme karşı direnen tüm gençleri ve çocukları, şu an dünyadaki tüm kriz bölgelerinde canı pahasına çalışan tüm insani yardım gönüllülerini bir kez daha selamlıyoruz. Muhtaç olduğumuz birlik, beraberlik ve bütünlük tüm mazlumlara ve mağdurlara umut olacaktır."

Kaynak: AA