Mavi Marmara Baskınında Yaralanan Pazarcı: Söz Verdiler Ama Yalnız Bırakıldık

Mavi Marmara Baskınında Yaralanan Pazarcı: Söz Verdiler Ama Yalnız Bırakıldık

Gazze'ye insani yardım götüren 'Mavi Marmara' gemisine İsrail askerlerinin yaptığı baskında ağır yaralanan Şanlıurfalı pazarcı 31 yaşındaki Mustafa Batırhan, 1.5 yılda 4 kez ameliyat olmasına rağmen tam sağlığına kavuşamadı.

Mavi Marmara Baskınında Yaralanan Pazarcı: Söz Verdiler Ama Yalnız Bırakıldık

Gazze'ye insani yardım götüren 'Mavi Marmara' gemisine İsrail askerlerinin yaptığı baskında ağır yaralanan Şanlıurfalı pazarcı 31 yaşındaki Mustafa Batırhan, 1.5 yılda 4 kez ameliyat olmasına rağmen tam sağlığına kavuşamadı. Çalışamayan ve tedavi giderlerini yeşil kart ile karşılayan Batırhan, komşularının yardımıyla yaşamını sürdürdüğünü belirterek, "Baskın sonrası herkes bize yardımcı olma sözü verdi. Ama bugün yalnız bırakıldık" dedi.

İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde insani yardım için yola çıkan 'Mavi Marmara' gemisine, geçen yıl 31 Mayıs'ta İsrailli komandolar tarafından operasyon düzenlenmiş, saldırıda 9 Türk vatandaşı ölürken, 54 kişi de yaralanmıştı. Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde pazarcılık yapan ve aktivist olarak yardım gemisine binen evli ve 1 çocuk babası Mustafa Batırhan da karın bölgesine isabet eden 3 kurşun ile ağır yaralandı.

Geçen 1.5 yıllık süre içerisinde 4 kez ameliyat olan Batırhan, vücudunda halen 1 mermi çekirdeği bulunduğu için sık sık rahatsızlanarak tedavi gördüğünü söyledi. Kanlı baskının ardından çalışamadığını ve hastane ile evi arasında mekik dokuduğunu söyleyen Batırhan, şunları anlattı:

"Biz Gazze'ye yardım için yola çıktık. Tek isteğimiz oradaki insanlara yardım ulaştırmaktı. İsrail'in yaptığı baskın sırasında yaşananları tüm dünya gördü. Gemide sadece yardım etmek isteyen 9 arkadaşımızı kaybettik, ben de dahil birçok kişi yaralandı. Saldırıda karın bölgeme 3 kurşun isabet etti, 4 kez ameliyat oldum ve 2 mermi çekirdeği çıkarıldı. Ancak 1 mermi çekirdeği hala vücudumda ve benim istediğim gibi hareket etmemi engelliyor. Bundan dolayı çalışamıyorum, sık sık oluşan ağrılar nedeniyle ev ile hastane arasında gidip geliyorum. Doktorlar iyileşmem için birkaç ameliyat daha olmam gerektiğini söylüyor."

Baskın sonrası Başbakan Erdoğan'da dahil birçok yetkilinin kendisini arayıp geçmiş olsun dileğinde bulunduğunu ve Ankara'daki hastanede tedavi görürken ziyaret edip destek olma sözü verdiğini anlatan Batırhan şöyle konuştu:

"Baskının ardından herkes bize yardım etme, destek olma sözü verdi. Ama hastaneden taburcu olduktan sonra geçen 1.5 yılık süre içerisinde kimse arayıp sormadı. İsrailli komandoların otomatik silahlarıyla açılan ateş sonucu 3 mermi ile ağır yaralandım. Şu ana kadar 4 büyük cerrahi operasyon geçirdim. Baskından önce pazarcılık yaparak ailemin geçimini sağlıyordum. Şimdi ise komşularımın yardımı ile yaşıyorum ve yeşil kartım olmasa tedavimi bile yaptıramayacak durumdayım. 1.5 yıldır hasta yatağına mahkum şekilde yaşıyorum. Tek isteğim biran önce iyileşip hayatıma devam etmektir. Ama bu süre içerisinde kaderimize terk edilmiş olmak ve vefasızlık beni çok üzdü." - Şanlıurfa