Mavi Hat Sanıkları Adliye'de

Mavi Hat Sanıkları Adliye'de

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda Başlatılan Mavi Hat Operasyonu'nda Gözaltına Alınan 28 Kişi Ankara Adliyesi'ne Sevk Edildi.

Mavi Hat Sanıkları Adliye'de

-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda başlatılan Mavi Hat Operasyonu'nda gözaltına alınan 28 kişi Ankara Adliyesi'ne sevk edildi.

ANKARA (ANKA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda başlatılan Mavi Hat Operasyonu'nda gözaltına alınan 28 kişi Ankara Adliyesi'ne sevk edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı(KOM) tarafından, başta BOTAŞ'taki ihale yolsuzluklarına yönelik yaklaşık 6 aylık takip sonucu ortaya çıkarılan Mavi Hat Operasyonu'nda gözaltına alınan 43 kişiden 28'i yargı önüne çıkarıldı.

Sabah saatlerinde gözaltına alınanlardan 15 kişi Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden serbest bırakılırken, kalanlar sağlık kontrolü için Adli Tıp'a getirildi. Buradan, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz tarafından sorguya alınan zanlılar, ifadelerinin ardından hakim karşısına çıkacak.

Enerji Bakanı Hilmi Güler'in emriyle Teftiş Kurulu'nun hazırladığı raporda aralarında Beyaz Enerji Operasyonu nedeniyle 1 sene 7 ay hapis cezası alan işadamı İ.S.'nin de bulunduğu zanlıların, bürokratların yardımıyla BOTAŞ'ın yaptığı iletim, kompresör ve yeraltı depolama tesisi ihale şartnamelerine kişi ve şirketlere yönelik de özel şartname hazırlattığı, BOTAŞ'ın değişik il ve bölgelerde yapacağı iletim hattı, kompresör inşaatı ve yeraltı gaz depolama tesisi ihale şartnamelerinin istenilen isimlere göre ayarlanmasını sağladığı iddia ediliyor.

Kaynak: ANKA