Matematik Yarışması Düzce Birinciliğini Anadolu Öğretmen Lisesi Kazandı

Matematik Yarışması Düzce Birinciliğini Anadolu Öğretmen Lisesi Kazandı

Oyak Matematik Yarışması'nın Düzce Birinciliğini 17 Okul Arasından En Yüksek Puanı Alan Düzce Merkez Anadolu Öğretmen Lisesi Kazandı.

Matematik Yarışması Düzce Birinciliğini Anadolu Öğretmen Lisesi Kazandı

OYAK Matematik Yarışması'nın Düzce birinciliğini 17 okul arasından en yüksek puanı alan Düzce Merkez Anadolu Öğretmen Lisesi kazandı.

İlk kez 2003 yılında, 5 il ve 107 okulda "Hayat Matematiktir" Sloganı ile başlayan liseler arası Matematik yarışmasının 7.'sinin il birinciliğinin açıklanması için yarışmanın yapıldığı 17 ilde eş zamanlı tören düzenlendi. Düzce'de Efteni Otel'de yapılan törene Düzce Valisi Bülent Kılınç OYAK beton Genel Müdürü Ramazan Yüce, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Sezer, Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak, yarışmaya katılan 17 okulun öğrenci ve rehber öğretmenleri ile velileri katıldı.

Liseler arası Matematik Yarışması'nın Düzce il birincisinin açıklanacağı törende bir konuşma yapan OYAK Beton Genel Müdürü Ramazan Yüce, Matematiğin bir problem sanatı olduğunu söyledi. Yüce, Matematik bize elimizdeki bilgileri nasıl kullanacağımızı öğretir. Nasıl sonuca varacağımızı, nereden gideceğimiz, ne yapmamız gerektiğini öğretir. Eğer Matematik sanatı bir insanda gelişmemişse, elindeki bilgileri nasıl kullanacağını bilemez." şeklinde konuştu.

Düzce Valisi Bülent Kılınç, temel bilimler sınıfına giren Matematiğin öğrenciler tarafından pek sevilmediğini belirterek, "Bu temel bilimleri öğrencilere sevdirmek ve ilgisini arttırmak için OYAK gurubunun düzenlemiş olduğu bu yarışmalardan ve katkılardan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizi bu yönde belki temel bilimlere ilgi duymaya davet ediyoruz ama aynı zamanda öğretmenlerimizin de ilgisini çekmemiz gerekiyor. Bu nedenle çalışan ile çalışmayanı birbirinden ayırmak için, öğretmenler arasında da başarılı olanları ödüllendirmeyi düşünüyoruz. Temel bilimler dalında ve diğer dallarda başarılı olan öğretmenlerimizi eşleri ile birlikte yurt dışı tatiline göndermeyi düşünüyoruz. Onları da başarılı olma yolunda teşvik edebilmeyi amaçlıyoruz. Öğrencilerimize her zaman ödül veriyoruz. Biraz da öğretmenlerimize ödül verelim." dedi.

Konuşmaların ardından Liseler arası Matematik yarışmasına katılan 17 okul müdürüne 1500 TL tutarında hediye çekleri takdim edildi.

Düzce Valisi Bülent Kılınç'ın açıkladığı Liseler arası Düzce il birinciliğini Merkez Anadolu Öğretmen Lisesi kazandı. Anadolu Öğretmen Lisesi Selim Kul, Elif Cansu Baş, Seyit Ahmet Uzdur, Gözde Selim gurubu ile katıldığı yarışmanın Düzce birinciliğini kazandı. Liseler arası Matematik yarışmasının ikinciliğini Gümüşova İMKB Anadolu Lisesi, 3.' cülüğü ise Merkez Cumhuriyet Anadolu lisesi kazandı. Dereceye giren okullara hediyeleri ve plaketleri takdim edildi. Yarışmanın Türkiye birinciliği Nisan ayında İstanbul'da yapılacak. (CİHAN)

Kaynak: CHA