Matematik Olimpiyatları'nın galibi Samanyolu Fen Lisesi oldu

Matematik Olimpiyatları'nın galibi Samanyolu Fen Lisesi oldu

Fatih Üniversitesi'nin düzenlediği 'Liselerarası 1. Matematik Olimpiyatları'nın şampiyonu Samanyolu Fen Lisesi'nden çıktı.

Matematik Olimpiyatları'nın galibi Samanyolu Fen Lisesi oldu

Fatih Üniversitesi'nin düzenlediği 'Liselerarası 1. Matematik Olimpiyatları'nın şampiyonu Samanyolu Fen Lisesi'nden çıktı.

Dünya matematik yarışmalarına hazırlık niteliğinde olan 1. Matematik Olimpiyatları'nda birinci Samanyolu Fen Lisesi'nden Süreyya Emre Kurt ve öğretmeni Fatih Altaş, ikinci Yamanlar Lisesi'nden Tuğba Uzluer ve öğretmeni Ömer Gürlü, üçüncüsü Samanyolu Fen Lisesi'nden Alper İnecek ve öğretmeni Fatih Altaş oldu. Soruların hazırlanmasında dünyaca ünlü Rus ve Türkmen matematik profesörlerinin de yer aldığı olimpiyatın TÜBİTAK standartlarında bir sınav olduğu vurgulandı.

Fatih Üniversitesi'nin İstanbul'daki Ana Kampüsü'nda bu yıl ilki gerçekleşen Matematik Olimpiyatları, Türkiye genelindeki liseleri kapsadı. İki aşamada düzenlenen sınavın birinci aşaması 20 Ekim 2007 pazar günü yapılmıştı. İlk aşama sınavına Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen toplam 191 öğrenci katılmıştı. İlk aşamadaki sorularda en iyi dereceyi elde eden 21 öğrenci, ikinci aşamaya kalmayı başarmıştı. Dün ve bugün yapılan 2. aşamada ter döken 21 öğrenci, olimpiyatın finalinde kıyasıya yarıştı. Olimpiyatın son aşaması, iki günlük bir program halinde klasik sorulardan oluştu. Yarışmada öğrencilere, her biri için 4,5 saat süre verilen toplam üçer soru yöneltildi.

Büyükçekmece Kaymakamı İsmail Gündüz, Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Borat ve Milli Eğitim Bakanlığı Uzmanı Ergül Demir'in katılımı ile gerçekleştirilen ödül töreninde dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Olimpiyatlarda birinci olan öğrenci bin 500 YTL öğretmeni 500 YTL, ikinci öğrenci bin YTL, öğretmeni 500 YTL, üçüncü öğrenci 750 YTL öğretmeni 500 YTL kazandı. Ödül kazanan öğrencilerin dışında ayrıca tüm öğrencilere 100'er YTL ulaşım gideri ve değişik hediyeler verildi.

Sınav için hazırlanan soruların kalitesinin TÜBİTAK standartlarında olmasına dikkat ettiklerini belirten Fatih Üniversitesi Matematik Bölüm Başkanı ve olimpiyat koordinatörü Hakkı İsmail Erdoğan, ''Final sorularının hazırlanmasında, 1995'den beri Rusya Olimpiyat Jüri Başkanı, bu yıl şampiyon olan Uluslararası Matematik Olimpiyatı Rusya Takımı Koordinatörü ve 2000'den beri Dünya Uluslararası Matematik Olimpiyatı Jüri üyesi olan Prof. Dr. Nazar Agakhanov'un büyük katkıları oldu. Ben 44 yıldır üniversitede eğtimciyim. Liseli öğrencilerimizin durumunu bilmiyordum. Bu olimpiyatla lise öğrencilerimizin çok iyi olduğu gördüm.'' dedi.

Dünyaca ünlü Rus matematikçi Prof. Dr. Nazar Agakhanov, öğrencileri çok başarılı bulduğunu ifade etti. Yine dünyaca ünlü Türkmen matematikçi ve aynı zamanda Fatih Üniversitesi Öğretim Üyesi Türkmen matematikçi Prof. Dr. Allaberen Ashyralyev de uzun süre ayrı kaldığı olimpiyat yarışmalarında Fatih Üniversitesi'nin düzenlediği bu yarışma ile tekrar görev aldığını söyledi. Ashyralyev, öğrencilerinin başarılarının kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi. Olimpiyatta birinciliği elde eden Süreyya Emre Kurt ise, "Fatih Üniversitesi çok yararlı bir organizasyon gerçekleştirdi. Olimpiyatlarda genelde soruların biri kolay olurken diğeri belirleyici olur. Bu olimpiyatta birçok soru belirleyiciydi. Dereceye girmeyi de bekliyordum." diye konuştu.