Masonların Eski Üstadı Kaya Paşakay Hakim Karşısına Çıktı

Masonların Eski Üstadı Kaya Paşakay Hakim Karşısına Çıktı

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın Eski Büyük Üstadı Kaya Paşakay ve Locanın İki Yöneticisi Hakkında Yolsuzluk Yaptıkları İddiasıyla Açılan Davaya Devam Edildi. Davanın İlk Duruşmasına Sağlık Gerekçeleriyle Katılmayan Kaya Paşakay, Bugünkü Duruşmada Hazır Bulundu. Duruşmaya Diğer Sanıklar Prof. Dr.

Masonların Eski Üstadı Kaya Paşakay Hakim Karşısına Çıktı

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın eski Büyük Üstadı Kaya Paşakay ve locanın iki yöneticisi hakkında yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla açılan davaya devam edildi. Davanın ilk duruşmasına sağlık gerekçeleriyle katılmayan Kaya Paşakay, bugünkü duruşmada hazır bulundu. Duruşmaya diğer sanıklar Prof. Dr. Ali Sait Sevgener ve Koray Darga ise katılmadı. Savunması sırasında heyecanlanan Paşakay, hakimin getirttiği suyu içti.

Paşakay ve iki loca yöneticisini yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla 3 yıl önce ihraç eden halefi Büyük Üstad Asım Akin'in suç duyurusu üzerine açılan davanın görülmesine Beyoğlu 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşma başında Hazine'nin davaya müdahil olma talebi "Hazine'nin herhangi bir şekilde zarara uğradığına dair delil bulunamadığı" gereksiyle hakim tarafından reddedildi. Üç avukatıyla birlikte mahkemede hazır bulunan Paşakay'ın önce kimlik ve adres tespiti yapıldı. Mahkeme hakimi, locanın Paşakay'ın döneminde yaptığı harcamalarla görevi kötüye kullandığının iddia edildiğini belirtti. Hakim, araç kiralama ve dernek üyelerine yemek verilip masraflarının locaya ödettirilmesi iddialarını dile getirdi. Paşakay, sözlü savunmasına başlamadan önce hazırladığı uzun yazılı savunmayı mahkemeye sundu.

Hakkındaki iddiaların tamamını reddederek savunmasına başlayan Kaya Paşakay, yapılanların tamamıyla mali ve hukuki mevzuata uygun olduğunu savundu. Yapılan harcamaların temsil giderleri olduğunu ve iç tüzüğe uygun oludğunu söyleyen Paşakay, derneğin yurtiçi ve yurt dışında tanıtılamadığını düşündüğü için başkan olduğunu ifade etti. Paşakay, "Benim için devlete ve millete hizmet etmek en büyük görevdir. Atatürk'ün silah arkadaşı Halil Kut Paşa'nın torunuyum. Suçlamaları kabul etmiyorum ve beraatimi istiyorum." dedi. İddiaların 2004-2005 yılları arasındaki faaliyetleri kapsadığını ve bu faaliyetlere de derneğin ibra kararı verdiğini söyleyen Paşakay, harcamaların hem dernek hem de bağımsız denetçiler tarafından denetlendiğini sözlerine ekledi. Araç kiralanması hususunda herhangi bir usulsüzlük olmadığını savunan Paşakay, "Benden önceki başkan ve şimdiki başkanda makam aracına ihtiyaç olduğunu söyleyeceklerdir. Yönetim kurulunda bu yönde bir kararda alındı Ancak bu karar benim zamanımda uygulandı. Yakacık'taki mason locasına yönelik saldırının ardından valilik bana bir koruma tahsis etti. Böylece makam aracı artık zorunluluk halini almıştı." diye konuştu.

Kredi kartıyla yapılan harcamalar ve verilen davetlerle ilgili iddiaları da değerlendiren Paşakay, kişisel hiçbir harcamasını locaya ödetmediğini öne sürdü. İç tüzüğe göre toplantı ve tanıtıcı etkinlikler düzenlendiğini belirten Paşakay, tasarruf olması için yemekleri Yeşilköy'deki evinde verdiğini savundu.

Savunması sırasında oldukça heyecanlanan ve zaman zaman elleri titreyen Paşakay, hakimin getirttiği bir şişe suyu içti.

Hakim suç duyurusunda bulunan ve Paşakay'dan sonra üstad seçilen Prof. Mustafa Asım Akin'in ifadesinin Ankara'dan gelmediğini belirtti. Talimatla istenen Akin'in ifadesinin beklenmesine karar veren hakim, ayrıca Paşakay'ın savunmasında bahsettiği şimdiki başkan Salih Evcilerli ve eski başkan Demir Savaşçın'ın dinlenmesini kararlaştırdı. Duruşma 10 Eylül 2009 tarihine ertelendi.

Duruşmanın sonunda basın mensuplarına görüntü vermek istemeyen Kaya Paşakay, yaklaşık 1 saat adliye binasından çıkmadı. Avukatları duruşma sonrası binadan ayrılan Paşakay, adliyenin arka kapısından çıktı. Tüm uğraşlarına rağmen görüntüsünün alınmasını engelleyemeyen Paşakay, adliyenin başka bir bloğuna geçti. Burada da bir süre bekleyen Paşakay, gazetecilerin sorularını cevaplamadan taksiyle adliyeden ayrıldı.

2003-2005 arasında büyük üstadlık ve Derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yapan Kaya Paşakay'ın yerine seçilen Prof. Mustafa Asım Akin, suç duyurusunda Kaya Paşakay'ın, evinde düzenlediği, dernekle ilgisi olmayan 59 kokteyl ve yemek daveti için Divan Kuruçeşme Palmira Turizm'e 6 bin 477 TL ödendiğini iddia etmişti. Akin, Paşakay döneminde genel kurulun yetki verdiği bütçenin 1.034.358 TL aşıldığını ve bu harcamaların Genel Kurul'a bildirilmediğini öne sürmüştü.

(CİHAN)

Kaynak: CHA