Maskeyle namaz olur mu? Maskeyle namaz kılınır mı?

Maskeyle namaz olur mu? Maskeyle namaz kılınır mı?

14.08.2020 14:53 | Son Güncelleme: 14.08.2020 15:16
Maskeyle namaz olur mu? Maskeyle namaz kılınır mı?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle maskeler hayatımızın parçası oldu ve yüzümüzden eksik olmuyor. Vatandaşlar namaz kılarken yüzde sabit duran maskenin namaza engel teşkil edip etmeyeceğini merak etti. Peki, Maskeyle namaz kılınır mı? Maskeyle namaz olur mu?

Hayatımızın bir parçası haline gelen maskeler tüm gün yüzümüzde takılı halde duruyor Namaz kalırken de çıkarılmayan maskeler dini yönden vatandaşın merak konusu oldu. Vatandaşlar, maskeyle namaz olur mu ve maskeyle namaz kılınır mı gibi soruların yanıtlarını merak araştırıyor. Peki, maskeyle namaz kılınır mı?

MASKEYLE NAMAZ OLUR MU?

Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı fetvada burnun yere değmesi huşu konusunda şu şekilde fetva yer alıyor:

Secdede burnun yere değmesinin hükmü nedir? burun yere değmeden kılınan namaz geçerli midir?

Namazın rükünlerinden biri de secdeye varmaktır. Namazda rükûdan sonra, ayaklar, dizler ve ellerle beraber alnı yere koymaya secde denir. Her rekâtta iki secde etmek farzdır. Secdede alın ve burun birlikte yere konmalıdır (Merğînânî, el-Hidâye, I, 328,329; İbn Kudâme, el-Muğnî, II, 193-196; Mehmed Zihni, Ni'met-i İslam, s. 254-255). Zira Resûlullah (s.a.s.), namazda secdeye vardığında alnını ve burnunu yere koyar, kollarını yanlarına yapıştırmaz, ellerini de omuz hizasına gelecek şekilde koyardı (Tirmizî, Salât, 89). Buna göre özürsüz olarak secdede alnın yere konulup da burnun konulmaması mekruhtur. Bununla birlikte namaz geçerlidir. Alın yere konulmazsa namaz geçersizdir.

Maskeyle namaz olur mu? Maskeyle namaz kılınır mı?
Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Maskeyle namaz olur mu? Maskeyle namaz kılınır mı? - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.9.2020 20:21:00. #1.14#
title