Mart Dünya Kadınlar Günü

Mart Dünya Kadınlar Günü
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Kayseri Valiliği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla program düzenledi.

Kayseri Valiliği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla program düzenledi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Vali Orhan Düzgün'ün eşi Gül Düzgün'ün ev sahipliğinde bir otelde gerçekleşen programa, şehit aileleri ve gazi yakınları, koruyucu aileler, sevgi evlerinde kalan çocuklar, askeri ve mülki erkana mensup kişilerin eşleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kadın yöneticiler ve kadın basın mensupları katıldı.

Gül Düzgün, burada yaptığı konuşmada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak, kadına şiddet karşısında toplum olarak, birey olarak ve kadınlar olarak bir olmanın önemine işaret etti.

"Kadın gülümserse çocuk gülümser, kadın gülümserse eş gülümser, kadın gülümserse toplum gülümser" diyen Gül Düzgün, konuşmasına şöyle devam etti:

"Milletimiz, kadına verdiği önemi eşleri, anneleri, kızları ve kız kardeşleri adına yaptırdıkları çok önemli eserlerde göstermiştir. Gevher Nesibe, Selçuklu hükümdarlarından I. Kılıçaslan'ın kızıdır. Genç yaşında verem hastalığından vefat eden Gevher Nesibe Hatun'un son isteği yerine getirilmiştir. Hunat Hatun da 1. Alaattin Keykubat'ın eşidir. Oğlu zamanında Kayseri'de kendi adına yaptırılan bir külliyede Hunat Hatun'un ismi halen yaşamaktadır."

Gül Düzgün, kadının, aile içinde gerek çocuklarının yetiştirilmesinde, gerekse kültür unsurlarının nesilden nesile geçirilmesinde köprü vazifesi gördüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

"Ülkemizin gelişen dünya ile rekabet edebilmesi ve rekabet edebilecek yeni nesiller yetiştirebilmesi için, bizler de bilgi ve beceri düzeyimizi sürekli yenileyerek, sosyal ve ekonomik hayatta var olmalı, gerektiğinde eşimizin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve hatta yeri geldiğinde onun öncüsü olmalıyız."

Müzik dinletisi eşliğinde gerçekleşen programda çocuk evlerinde kalan çocukların doğum günü kutlandı. 

Gül Düzgün, çocuklarla birlikte doğum günü pastası keserek, hediyeler verdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title