Mars'ta Su Olabileceğine Dair Yeni Kanıtlar

Mars'ta Su Olabileceğine Dair Yeni Kanıtlar

Nasa'nın Kızıl Gezegen'e Gönderdiği En Gelişmiş Uzay Aracı Mars Yörünge Kaşifi (Mars Reconnaissance Orbiter-mro), Mars'ta Su Bulunabileceğine Dair Yeni Kanıtlar Gönderdi.

Mars'ta Su Olabileceğine Dair Yeni Kanıtlar

NASA'nın Kızıl Gezegen'e gönderdiği en gelişmiş uzay aracı Mars Yörünge Kaşifi (Mars Reconnaissance Orbiter-MRO), Mars'ta su bulunabileceğine dair yeni kanıtlar gönderdi.

Yörünge Kaşifi'nin gönderdiği görüntülerde, son derece gelişmiş yüksek çözünürlüklü kamerası HiRISE (High Resolution Science Imaging Experiment) ile çekilen, dev bir vadide koyu ve açık tonlu birbirini izleyen kaya katmanları dikkati çekiyor.

Arizona Üniversitesi'nden bilim insanları, tortul kayalar arasında, birleşme noktası denilen bir dizi doğrusal kırık bulunduğunu ve bunların açık tonlu "hale" ile çevrili olduğunu belirttiler.

Yörünge Kaşifi'nin geçtiği görüntüleri değerlendiren Chris H. Okubo'ya göre, bu "hale", sıvıların büyük olasılıkla suyun ana kayaç boyunca dolaştığını gösteriyor. Sıvıdaki minerallerin kayayı kuvvetlendirdiğini ve beyazlattığını söyleyen Okubo, sıvıdaki minerallerin bu bölgeyi diğerlerinden erozyona daha dayanıklı kıldığını belirtiyor.

Okubo ve araştırmasında kendisine eşlik eden Alfred S. McEwen, Dünya'da bir kaya üzerinde bulunan yarığın etrafındaki beyazlaşmanın, yarık ve kaya boyunca dolaşan sıvılar arasındaki kimyasal etkileşimin açık bir göstergesi olduğuna işaret ettiler.

Araştırmacılar, ayrıca yeryüzüne doğru uzanmış kaya katmanlarının, düzenli su, rüzgar ve volkanik faaliyetin geride bıraktığı materyal döngüsüne işaret ettiğini belirttiler.

Kaynak: AA