Mars Robotuna Toz Fırtınası Engeli

Mars Robotuna Toz Fırtınası Engeli

Mars'a, Ocak 2004'te Sadece 90 Günlüğüne Gönderilen, Ancak Hala Görevini Sürdüren İkiz Robotlardan Opportunity'nin, Çok Önemli Görülen Krater Keşif Görevi Dev Toz Fırtınası Nedeniyle Ertelenmek Zorunda Kaldı.

Mars Robotuna Toz Fırtınası Engeli

Mars'a, Ocak 2004'te sadece 90 günlüğüne gönderilen, ancak hala görevini sürdüren ikiz robotlardan Opportunity'nin, çok önemli görülen krater keşif görevi dev toz fırtınası nedeniyle ertelenmek zorunda kaldı.

NASA'dan yapılan açıklamada, robotun hayatta kalabilmesi için güneş enerjisine bağımlı olması ve toz fırtınasının güneşi engellemesinden ötürü Opportunity'nin yüzey operasyonunun önemli biçimde etkilendiği belirtildi.

NASA'nın Mars Keşif Robot proje sorumlusu John Callas, Opportunity'yi Victoria Krateri'ne indirmek için sabırsızlandıklarını, ancak bunun en erken 13 Temmuz'dan önce olası görünmediğini söyledi.

Robotun şimdiye dek karşılaştığı bu en ciddi toz fırtınasının en az bir hafta daha devam etmesini bekleyen bilim insanları, dev toz fırtınasının Opportunity'nin ikizi Spirit'in bulunduğu, gezegenin aksi yönündeki Gusev Krateri'nde de atmosferde hareketliliğe neden olduğunu, ancak buradaki toz seviyesinin çok daha düşük olduğunu belirttiler.

Kaynak: AA