Mars'ın Yeni Fotoğraflarında Su İzi Yok

Mars'ın Yeni Fotoğraflarında Su İzi Yok

Nasa'nın Mars'ı Gözlemlemekte Kullandığı Şimdiye Dek Geliştirilen En Güçlü ve Hassas Kamerayla "Kızıl Gezegen"deki 60 Kilometre Çaplı Dev Mojave Krateri'nin Ayrıntılı Fotoğrafları Çekildi.

Mars'ın Yeni Fotoğraflarında Su İzi Yok

NASA'nın Mars'ı gözlemlemekte kullandığı şimdiye dek geliştirilen en güçlü ve hassas kamerayla "Kızıl Gezegen"deki 60 kilometre çaplı dev Mojave Krateri'nin ayrıntılı fotoğrafları çekildi.

ABD'nin Arizona Üniversitesi tarafından geliştirilen HiRISE (High Resolution Science Imaging Experiment) adlı teleskobik kamerayla çekilen fotoğraflarda, yaklaşık 20 metre genişliğindeki dev kayalar dikkati çekerken, kayalar, kraterin kabaran kabuğundan erozyona uğramış ve tepeden yuvarlanmış gibi görünüyor.

Görüntüler ayrıca kraterin ortasında herhangi bir su izi bulunmadığını gösterirken, krater duvarlarının yüzeyi suyun akmasıyla biçimlenmiş görüntüsü yaratıyor.

HiRISE kamerası, Mars'ı yörüngesinden yarım düzine kadar uzay aracıyla izleyen NASA'nın, Mars Reconnaissance Orbiter aracında bulunuyor ve Kasım ayından bu yana fotoğraf göndermeyi sürüyor.

Kaynak: AA