Marmaris'te Yatlara Yıldızlı Sınıflandırma

Marmaris'te Yatlara Yıldızlı Sınıflandırma

Marmaris Deniz Ticaret Odası, Yat Turizmi Yönetmeliğinin Değiştirilmesi ve Düzenlenmesine İlişkin Sektör Temsilcileri ile Yaptığı Toplantıda Yatların Yıldızlı Sınıflandırılmasına İlişkin Karar Aldı. 2634 Sayılı Turizmi Teşvik Kanunu'nda Yapılan Değişiklikler Karşısında Halen Yürürlükte Olan Yat Turizmi Yönetmeliği'ndeki Değişikliklerin Uygulanmasını Sağlamak Üzere Deniz Turizmi Yönetmeliğinin...

Marmaris'te Yatlara Yıldızlı Sınıflandırma

Marmaris Deniz Ticaret Odası, Yat Turizmi Yönetmeliğinin değiştirilmesi ve düzenlenmesine ilişkin sektör temsilcileri ile yaptığı toplantıda yatların yıldızlı sınıflandırılmasına ilişkin karar aldı. 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu'nda yapılan değişiklikler karşısında halen yürürlükte olan Yat Turizmi Yönetmeliği'ndeki değişikliklerin uygulanmasını sağlamak üzere Deniz Turizmi Yönetmeliğinin düzenlenmesi için Deniz Ticaret Odaları'ndan görüş istenmesi nedeniyle, Marmaris Deniz Ticaret Odası yatçılık, günübirlik tur tekneleri ve deniz sporları ile ayrı ayrı toplantı yapılmasını kararlaştırdı.

Sınıflandırmanın yapılması ve işletmelerin kayıt altına alınabilmesini sağlamak amacıyla düzenlenen toplantıların ilkinde yatçılarla bir araya gelen Marmaris Deniz Ticaret Odası, sınıflandırma için yatlara yıldız verilmesini kararlaştırdı. Yatların 5 kategoriye ayrılarak yıldızlama sistemine geçmesiyle turizmde kalitenin arttırılması ve kayıt altına alınması hedeflenirken, yatların donanım, işletme özellikleri, verilen hizmet, personel nitelikleri, tekne yaşam mahallinin konforuna göre yıldızlamaya tabi tutulacağı öğrenildi.

5 yıldızlı yatlarda duşa kabin, klima, kamaralarda televizyon, DVD ve müzik sistemi, yabancı dil bilen personel, aşçı ve garsonların sertifikalı olma zorunluluğu getirilirken, en küçük kamara için de 8 metre kare olma koşulu getirildi.

Ayrıca tüm yatlara, yolcu kapasitesinin en az 4'ü kadar güneşlenme yeri, her banyoda ayak havlusu bulundurulması şartı koşuldu.

Sektörün konusuyla ilgili üyelerini bir araya getirerek ihtiyaçlara cevap verebilecek bir yönetmelik çalışması için Marmaris Deniz Ticaret Odası'nda düzenlenen toplantıda, yönetmeliğin, deniz turizmi tesisleri ile gezi, spor ve eğlence amaçlı deniz turizmi araçlarına turizmi yatırımı ve turizm işletme belgelerinin verilmesine, sınıflandırılmasına, bu tesislerin yönetim, personel ve işletme özellikleri ile uymak zorunda oldukları fiziki şartlara, Türk ve yabancı bayraklı deniz araçlarının karasularımızdaki seyir esaslarına ve Türkiye'de kalış sürelerine, kabotaj hakları ile deniz turizminin geliştirilmesi amacıyla alınacak diğer tedbirler ile uygulanacak fiyat tarifelerinin hazırlanmasına ve onaylanmasına ilişkin hükümleri kapsadığı da haber verildi.

(LK-SÇ-Y)

14.03.2007 18:39 TSİ

Kaynak: İHA