Marmaris - Dünyanın En Güzel Teknesi Olmaya Hazırlanacak
Haberler » Güncel » Haber

Marmaris - Dünyanın En Güzel Teknesi Olmaya Hazırlanacak

1907 Yapımı Tekne Marmaris'te Bakıma Alındı

Marmaris - Dünyanın En Güzel Teknesi Olmaya Hazırlanacak

1907 YAPIMI TEKNE MARMARİS'TE BAKIMA ALINDI

''MONACO Classic Week adıyla iki yılda bir düzenlenen ve dünyanın en ünlü klasik yatlarının katıldığı yarışmada, 100 yaşındayken ''2007 Yılı Güzeli "seçilen, 1907 yapımı Ilona of Kylesku (Yeni ismi Prince Otman) isimli tekne 2011'deki yarışmaya hazırlanmak için Marmaris'e geldi.

Marmaris Yacht Marine, dünyanın en güzel teknelerinden birine ev sahipliği yapıyor. 28 metre uzunluğunda olan, biri master üç kamarası bulunan ve denize indirildiği günden beri seyir yapan Ilona of Kylesku'nun bakımını Mavi-Mar'ın sahibi eski bir deniz subayı olan Ercan Erkut yapacak. Piyasa değeri 4.5 milyon paund'luk (10.5 milyon lira) teknenin baştan sona tüm vernikleri kazınıp yenilenecek, direkleri değişecek. Teknenin bordasında ve bastonun altında bulunan varak süsler, 18 ayar altın tozuyla kaplanacak. Tüm makyajı için toplam 200 bin euro (470 bin lira) harcanacak.

15 sahip değiştiren ve iki Dünya Savaşı'nda askeriye emrine verilen teknenin kendisi kadar ilginç bir hikayesi de var. Tekstilci Henry Calvert'in siparişi ile William Stober tarafından tasarlanarak 1907 yılında İngiltere'nin James Armour & Sons of Fleetwood tersanesinde yapılan tekneye ''Mauna Loa' adı verildi. Kaptan olarak çalışmaya başlayan Bob Rawlinson daha sonraki yıllarda ikinci sahibi oldu. I. Dünya Savaşı'nda İngiliz Donanması'nın emrine verilerek mayın taramada kullanılan tekne, efsanevi kaptanı Rawlinson 1922'de ölünce, pek çok kez el değiştirdi ve II. Dünya Savaşı'nda griye boyanarak makinalı tüfeklerle donatıldı. İlerleyen yıllarda 500 bin paunda (1,1 milyon lira) 6. Westminster Dükü tarafından satın alınan tekneye, yaklaşık 13,5 milyon liralık bakım yapıldı. 21 ayda bakımı tamamlanan tekneyi Dük, aileye dar geldiği gerekçesiyle altı ay önce sattı. Tekneyi ABD'de film şirketi sahibi olan ancak adı açıklanmayan bir bayan satın aldı ve adını ''Prince Otman' olarak değiştirdi.

EFSANE KAPTANIN RUHU TEKNEDE DOLAŞIYOR

Teknede dokuz yıldan beri kaptanlık yapan David Hayman (53), efsane kaptan Bob Rawlinson ile ilgili ilginç bir söylentiyi anlattı. Hayman, ''Teknenin içinde yatıp kalkan Rawlinson'un, ruhunun hala teknede olduğuna inanılır. Zaman zaman teknenin dümenine geçtiğini söylenir. Hala kimsenin çözemediği bir biçimde hiçbir elektronik aletin çalıştırılamadığı tekne, ilk kaptanı Rawlinson'un İskoçya'da yaşadığı yerin yakınından geçerken dümenini kilitleyip doğruca bağlı bulundukları iskeleye yanaşıyormuş. İnanması güç ama, bazen benim de başıma buna benzer ilginç olaylar geliyor' dedi.

BANA HUYSUZ KAPTAN DERLER

Teknede eşiyle birlikte çalıştıklarını belirten Hayman, ''Büyük plastik bir teknedense, bu tekneyle açık denizde olmayı her zaman tercih ederim. Bu tekne 2007 yılında Monaco'da sadece davet edilen teknelerin katılabildiği güzellik yarışmasında birinci seçildi. Yeni hedefimiz 2011'deki yarışma. Onun için Marmaris'teyiz. Teknenin şu anki tek problemi benim. Bana huysuz kaptan derler. Bunun dışında teknenin yaşına rağmen hiçbir sorunu yok. Bu tekne ile 10 metrelik dalgalarda 65 knot rüzgarda kaldık. Şimdiye kadar en kötüsü buydu. Buna rağmen herhangi bir problem yaşamadık. Düşünün üzerinde 1947 yılında takılan ilk dizel motorlardan var. İnanıyorum ki bu tekne benden fazla yaşayacak' dedi.

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Teknenin Marmaris'te bakımını üstlenen Mavimar'ın sahibi Ercan Erkut ''Tekne bu yaşına rağmen buradaki standartlara göre çok güzel bir konumda. 3-4 aylık bir süre içerisinde elimizden geleni yapıp teknenin yarışmada yeniden seçilmesini sağlamak istiyoruz. Tekne ahşap. Akdeniz'deki tuz oranı fazla olduğundan maksimum 3 ayda denize geri indirmek istiyoruz. Tekne bakım için ilk defa Akdeniz'e geliyor. Hava şartlarından dolayı ahşap teknelerde açmalar olabiliyor. Bunu yaşamak istemiyoruz. Güverte üzerindeki ve kamaralardaki bütün vernikler tamamen kaldırılacak. 10 kat vernik atılacak' dedi.

PRİNCE OTMAN'IN KÜNYESİ

Adı: Ilona of Kylesku

Yeni adı: Prince Otman

Yapım Yılı: 1907

İnşa eden: James Armour & Sons of Fleetwood

Tasarım: William Stober

Tam boy: 28 metre

Güverte uzunluğu: 25.75 metre

Kamara: Biri master, üç kabin

Su hattı: 20.12 metre

Genişlik: 4.7 metre

Derinlik: 1.8 metre

Ağırlık: 56.4 ton

Menzili: 950 DM

Seyir hızı: 8 knot

2002 ve 2004 yıllarında İngiltere Southampton'da iki kez restorasyondan geçti.