Marmaray Yarım Kaldı

Marmaray Yarım Kaldı
Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Marmaray'ın devamı Haydarpaşa-Pendik tren hattında, 2 yılda sadece eski raylar söküldü. Çalışmalar yavaşladı, hatta zemin gevşedi, istinat duvarları yıkılmaya başladı.

İstanbul'un ulaşım sorununu hafifletmek için 2004 yılında projelendirilen 76 kilometre uzunluğundaki Marmaray demir yolu hattı yarım kaldı.

29 Ekim 2013 tarihinde deniz altından geçen 13 kilometrelik kısmı açılan Marmaray'ın 63 kilometrelik kısmı ise hâlâ tamamlanamadı. Geçen haziran ayında tamamlanması beklenen proje, maliyet artışı sebep gösterilerek yavaşlatıldı.

RAYLAR SÖKÜLDÜ

Projenin devamı olan Halkalı-Kazlıçeşme ve Gebze-Söğütlüçeşme arasındaki banliyö hatları ise modernize edilerek metro standardına yükseltilecekti. 2 yıl içinde Marmaray hattının tamamen hazır hale geleceği açıklanmasına rağmen geçen 28 aylık sürede eski banliyö hatları modernize edilmedi.

2 YILDIR BÖYLE

2 yıldan fazladır süren çalışmalarda sadece mevcut hatların sökülmesi ve istasyonların yıkımını gerçekleştiren İspanyol OHL firması geçen yıl maliyet artışını sebep göstererek çalışmaları durdurmuştu. Ulaştırma Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde firmaya ek süre verildiği konuşulurken firmanın 2016 sonuna kadar projeyi tamamlama garantisi verdiği iddia edildi.

HARABE OLDU

Proje kapsamında 28 ay önce işe başlayan yüklenici firma, Halkalı-Kazlıçeşme ve Gebze-Söğütlüçeşme arasındaki tüm demir yollarını sökerek ve mevcut istasyonları yıkarak işe başladı. Geçen sürede ise sadece Halkalı tren İstasyonu ve Gebze Pendik arasında yapım çalışmaları yapıldı. Geriye kalan bölgelerde ise hiçbir yapım çalışması yapılmadı. Eski haliyle günlük 150 bin kişinin kullandığı demir yolu şu anki görüntüsü ile tam bir harabeyi andırıyor.

TRENLER BU BÖLGEDE ÇALIŞMIYOR

Projenin tamamlanmaması sebebiyle şehirlerarası tren seferleri de yapılamıyor. İstanbul'a Ankara-Eskişehir üzerinden gelen hızlı tren seferleri dışında tren gelmiyor. Modernize edilecek eski hattın 3 tren hattına sahip olması planlanırken hattın birisi yük ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı için kullanılacak. İstanbul ile özdeşleşmiş ve tarihi yapıya sahip Sirkeci ve Haydarpaşa tren garlarının ise hali harap. Sirkeci garı Marmaray trenlerinin otoparkı haline gelirken Haydarpaşa ise eski trenlerin bekletildiği büyük bir tren mezarlığını andırıyor. (Kaynak:T24)


Marmaray Yarım Kaldı
Haber Yorumları (8)
MEHMET: Sahip...yavasladi. ..ama bak Marmaray bitti...başka projeler devam ediyor...o kadar dünya kadar sorun var...Atatürk döneminde bu yana bu kadar is yapan yok. nankörlük seninki. göz var.... saten sasirmistin deniz Baykal kipris sa giden şu için mutis bir avantaj demesi...yani bu bir chp li diyebildi şaşırdım. ..doğru ya doğru demesini bilki gerçekten doğru eleştirici yaptığında seni ciddiye alalım.
ÜLKÜCÜ: 11 yıldır çivi çakmamışlar . . konuşmaya gelince mangalda kül bırakmazlar
JJJJJJJJLİİİİİİ: BANA NEEEE
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title