Marmaray Projesi

Marmaray Projesi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray Projesi Kapsamında Söğütlüçeşme-gebze ve Kazlıçeşme-halkalı Banliyö Hatlarının Modernizasyonu İşini Yürüten Yüklenici Firmanın, Mevcut Sözleşme Şartlarında Projeye Devam Edemeyecekleri Gerekçesiyle İki Gün Önce Sözleşmeyi Tek Taraflı Fesh Ettiğini, Ancak Yeniden İhale Edilerek, Kalan İşlerin Tamamlanacağını ve Projenin 29 Ekim 1913 Olan Bitirilme Tarihinin Hiçbir Şekilde Değişmeyeceğini Bildirdi

Marmaray Projesi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray Projesi kapsamında Söğütlüçeşme-Gebze ve Kazlıçeşme-Halkalı banliyö hatlarının modernizasyonu işini yürüten yüklenici firmanın, mevcut sözleşme şartlarında projeye devam edemeyecekleri gerekçesiyle iki gün önce sözleşmeyi tek taraflı fesh ettiğini, ancak yeniden ihale edilerek, kalan işlerin tamamlanacağını ve projenin 29 Ekim 1913 olan bitirilme tarihinin hiçbir şekilde değişmeyeceğini bildirdi.

Yıldırım, '3. Boğaz Köprüsü'nü de içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi' ile ilgili düzenlenen basın toplantısının ardından, bir gazetecinin, 'Marmaray Projesi kapsamında banliyö hatlarının modernizasyonu işi, yüklenici firma tarafından fesh edildi. Bu durum Marmaray Projesi'nin gecikmesine neden olur mu?' sorusu üzerine, Bakanlık olarak konuyla ilgili tedbirleri aldıklarını söyledi.

'Projenin bitirilme tarihi 29 Ekim 2013'tür. Bu tarih hiçbir şekilde değişmeyecektir' diyen Yıldırım, yeniden ihale edilerek, kalan işlerin tamamlanacağını vurguladı.

Bakan Yıldırım, 'Bu sene içerisinde ihalenin gerçekleştirilmesini ve işe tekrar başlanmasını hedefliyoruz' ifadesini kullandı.

Bir basın mensubunun, firmanın gerekçe belirtip belirtmediği yönündeki sorusuna Yıldırım, şu yanıtı verdi:

'Bu, hukuki bir konu. Marmaray Projesi kapsamında, Söğütlüçeşme-Gebze ve Kazlıçeşme-Halkalı banliyö hatlarının modernizasyonu işini yürüten yüklenici Fransız Alstom-Doğuş-Marubeni konsorsiyumu, 27 Nisan tarihi itibariyle mevcut sözleşme şartlarında projeye devam edemeyeceklerini bildirdiler ve sözleşme tek taraflı feshedildi. Bundan sonra tasfiye işlemleri ve hukuki süreç taraflar arasında devam edecek.'

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, bir gazetecinin talip firma olup olmadığını sorması üzerine de 'Tabii artık yeni süreci başlattık, mutlaka olacaktır. Olmaması söz konusu değil' dedi.

'Şu an için var mı, kaç firma?' şeklindeki soruyu da Yıldırım, 'Daha yeni, yani dün itibariyle yürürlüğe girdi. Hemen arkadaşlarımız çalışmaları başlattı' diye yanıtladı.

(NAR-DÜR-SK) - İSTANBUL