Marmaray Dünya Medyasında

Marmaray Dünya Medyasında

El Pais: "Avrupa ve Asya, Boğaz'ın altından birleşiyor"
La Repubblica: "Türkiye, Osmanlı rüyasını taçlandırdı"

Süddeutsche Zeitung: "Türkiye, abartıdan kaçınmayan bölgesel süper güç halin...

Marmaray Dünya Medyasında

Türkiye'nin en büyük alt yapı projelerinden biri olan Marmaray'ın açılışı, dünya basınında geniş yankı buldu.

İspanyol gazetelerinde çıkan haberlerde, Marmaray projesinde İspanyol OHL firmasının da iştirakinin olmasından dolayı İspanya Bayındırlık Bakanı Ana Pastor'un İstanbul'a giden İspanyol heyete başkanlık ettiği belirtildi.

Ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden El Pais, tam sayfa verdiği haberde "Avrupa ve Asya, Boğaz'ın altından birleşiyor" başlığını kullandı. Türk hükümetinin, İstanbul Boğazı'nda 3. köprü ve 3. havaalanı projeleri olduğunu da vurgulayan El Pais, "Başbakan Erdoğan'ın bir dizi dev projelerinin bir ayağı olan Marmaray'ın, İstanbul'un iki yakasını birbirine bağladığını" yazdı. Yapılan analizde, "Türkiye, 1860'da Sultan Abdülmecid'in düşü olan Boğaz'ın altında bir demiryolu tüneli yapma projesini Cumhuriyet'in 90. yılında gerçekleştirdi. Artık Londra'dan Pekin'e sadece demiryolu ulaşımı ile gidilebilir" denildi.

El Mundo gazetesi ise "Avrupa ve Asya'yı birleştirmek için Boğaz'ın altında bir tünel" başlığını kullandığı haberinde "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ifadesiyle 'Demir İpek Yolu'nun' Avrupa ve Asya kıtalarını birleştirdiğini" belirtti. İspanyol gazetesi, Marmaray'ın Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı 4 büyük projeden biri olduğunu kaydetti.

ABC gazetesi de "Avrupa ve Asya su altında buluştu" başlığını kullanarak, "Sultanların düşü gerçekleşti" yorumunda bulundu. Ekonomi gazetelerinden Expansion, "Marmaray, Türkiye'nin en simgesel işlerinden biri" derken, El Economista "Türkiye, Boğaz altından geçen ilk tüneli açtı" ifadelerini başlığına çıkardı. İspanyol devlet televizyonu RTVE de Marmaray'ın açılışıyla ilgili haberlere ana haber bülteninde yer verdi. 

İtalyan gazeteleri: "Türkiye, Osmanlı rüyasını taçlandırdı" -

Marmaray projesi, İtalyan basınında da geniş yer buldu. 

İtalya'nın yüksek tirajlı gazetelerinden "La Repubblica", Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ile konuk ülke liderlerinin katıldığı görkemli bir törenle hizmete giren Marmaray açılışını "Türkiye, Osmanlı rüyasını taçlandırdı" başlığıyla okuyucularına aktardı. Gazetenin haberinde, Marmaray'ın 90. yılını kutlayan Türkiye Cumhuriyeti'nin kendisine verdiği bir hediye olduğu yorumu yapıldı. 

Bir başka İtalyan gazetesi Corriere della Sera, "İki kıta arasında tünel... Erdoğan, Sultan'ın rüyasını taçlandırdı" başlığını atarken, demiryolunun Çin'e kadar varmasının arzu edildiğini yazdı. Haberde, Erdoğan'ın dünkü açılışta oldukça gururlu göründüğü de belirtildi. 

"La Stampa" gazetesi, "Boğazın altındaki tünel, Asya ve Avrupa'yı bağlıyor" başlığını attığı haberinde, "Türkiye sayesinde, Avrupa ve Asya en azından ulaşım açısından daha yakın" dedi. 

İtalyan RAI News 24 haber kanalı da, bültenlerinde Marmaray'ın teknik özelliklerine ve görkemli açılışına geniş yer verdi. 

Süddeutsche Zeitung:  "Türkiye, abartıdan kaçınmayan bölgesel süper güç haline geldi" -

Marmaray'ın açılışına Alman basını da büyük ilgi gösterdi.

Süddeutsche Zeitung gazetesi, "Halklar göç ederse" başlıklı haberinde, denizin altından geçen tünelle çok eski bir hayalin gerçekleştiğini yazdı. Haberde, Türkiye'de hükümetin son zamanda etkileyici bir performans sergilediği ve "abartıdan kaçınmayan bölgesel süper güç haline geldiği" değerlendirmesi yer aldı. 

Die Welt gazetesi, "Avrupa ve Asya arasındaki tünel açıldı" başlığıyla verdiği haberde, Marmaray'ın Erdoğan hükümetinin birçok büyük altyapı projelerinden biri olduğu ve ekonomiye olumlu katkı vereceği kaydedildi. 

Frankfurter Allgemeine gazetesi de "Erdogan'ın piramitleri" başlığıyla verdiği haberde, Marmaray'ın Türkiye'nin mega projelerinden biri olduğunu belirtti.

Bild gazetesi, Osmanlı döneminde kurulan hayalin geçekleştiğini belirtirken, Stern dergisi, denizin altından kıtalararası gidip gelmenin artık mümkün hale geldiğini ve tünelin dünyanın en büyük altyapı projelerinden biri olduğunu vurguladı. - Madrid

Kaynak: AA