Marmarabirlik Başkanı Taviloğlu'dan Açıklama

Marmarabirlik Başkanı Taviloğlu'dan Açıklama

Marmarabirlik Genel Başkanı Refi Taviloğlu, Birlik Olarak Üretim Maliyetlerinden Dolayı Türk Zeytinini Avrupa Ülkelerine Yüksek Fiyattan Satmak Zorunda Kaldıklarını Söyledi.

Marmarabirlik Başkanı Taviloğlu'dan Açıklama

Marmarabirlik Genel Başkanı Refi Taviloğlu, birlik olarak üretim maliyetlerinden dolayı Türk zeytinini Avrupa ülkelerine yüksek fiyattan satmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Marmarabirlik Edincik Zeytin Satış Kooperatifi'nin delegeleri için Bandırma Ticaret Odası restoranında düzenlediği akşam yemeğine Marmarabirlik Genel Başkanı Refi Taviloğlu, Genel Müdür İsmail Muzaffer Eren, Denetim Kurulu Üyesi Mustafa Küçü, Edincik Şubesi Başkanı Mehmet Keleşoğlu, Şube Müdürü Recep Uzunçakır ve çok sayıda davetli katıldı. Gecede basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Refi Taviloğlu, birlik olarak üreticilerden zeytini dünya piyasasının üzerinde bir fiyattan aldıklarını belirterek, üretim maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı Avrupa ülkelerine de yüksek fiyattan ihracat yaptıklarını söyledi. Zeytinyağı ihracatında ton başına Avrupa Birliği'ne bin 400 euro fon parası ödemek zorunda kaldıklarını ifade eden Taviloğlu, "İhracatçıların Mısır'dan 60 cente zeytin alıp, Ege'de işleyerek dünya pazarına 1.2 dolara ihracat yapmak istediği bir dönemde Tariş ve Marmarabirlik olarak buna engel olduk. Biz buna engellemeseydik zeytin ihracatımız tamamen duracaktı. Ancak şuanda Ege Bölgesi'ndeki üreticiler, konfit tipi işlem görmüş zeytini 1 dolar civarında rakamlarla ihraç ediyorlar. Biz aynı boydaki zeytini 3.5 euroya ihraç etmeye çalışıyoruz. Zaten bizim ihraç ettiğimiz zeytini dış pazarda Türk vatandaşlarımız tüketiyor. Avrupalılar'ın damak zevki Türk damak zevkine uymuyor. Onlar daha çok turşu tipi ve yeşil zeytini beğeniyorlar. Biz de Avrupa'da zeytinimizi tanıtıp yaygınlaştırmak istiyoruz. Zaten yaptığımız ihracatta çeşitli zorluklarla karşı karşıyayız. Avrupa Birliği'ne gönderdiğimiz ambalajlı zeytinyağının tonunda bin 400 euro birliğe fon parası veriyoruz. Bizim hükümetten istediğimiz, bu gibi zorlukların aşılmasında bizlere yardımcı olması, üreticimize mazot, gübre ve ilaç desteği yapmasıdır. Bunların olması bizim dış pazarda rekabet etme şansımızı arttırır" diye konuştu.

Üreticileri birliklerine sahip çıkmaya çağıran Taviloğlu, "Serbest piyasada birlikler, kooperatifler istenmiyor. Özel sektör de birliklerden ve kooperatiflerden rahatsız. Liberal çevreler kooperatiflerin ve birliklerin dağılmasını istiyor. Dünya piyasasındaki zeytin alım fiyatları ortada. Bizim zeytin alış fiyatlarımız dünya piyasasının çok üzerindedir. Eğer birlikler dağılırsa, üreticiler liberal çevrelerin istediği gibi zeytini ucuz fiyattan vermek zorunda kalacak. Onun için bütün üreticiler birliklerine sahip çıksınlar" dedi.

(SŞ-MEY-OK-Y)

Kaynak: İHA