Marka Şehirlerin Geleceği

Marka Şehirlerin Geleceği

Simens A.Ş. Üst Yöneticisi Hüseyin Gelis, şehirlerin ekonominin itici gücü olmakla birlikte refahın dağılımında büyük fırsatlar sergilediğini söyledi.

Marka Şehirlerin Geleceği

Simens A.Ş. Üst Yöneticisi (CEO) Hüseyin Gelis, şehirlerin ekonominin itici gücü olmakla birlikte refahın dağılımında büyük fırsatlar sergilediğini söyledi.

Capital ve Ekonomist dergileri tarafından, Siemens sponsorluğunda düzenlenen 'Sürdürülebilir Marka Şehirler Geleceğe Hazırlanıyor' başlıklı toplantının ilki Gaziantep'te Dedeman Oteli'nde gerçekleştirildi.

Gelis, yaptığı konuşmada, dünyanın her geçen gün değiştiğini ve geliştiğini, şehirlerin ise bu gelişimin tam ortasında yer aldığını ifade ederek, bugün dünyada şehirlerde yaşayan nüfusun kırsal kesimin üzerine çıktığına, Türkiye'de ise nüfusun yaklaşık yüzde 70'inin şehirlerde yaşadığına işaret etti.

Gelis, şunları söyledi:

'Tarih boyunca şehirler sahip oldukları ekonomik güç ile ülke ekonomilerinde büyük role sahip oldular. Şehirler, ekonominin itici gücü olmakla birlikte refahın dağılımı konusunda büyük fırsatlar sergiliyor. Ne var ki, Dünya Bankası'nın bir araştırmasında 2035 yılında başlıca yoksulluk bölgesinin kırsal kesimler değil şehirlerin olacağını öngörüyor. Şehirler sefanın mı yoksa cefanın mı merkezi olacak diye kendimize sorabiliriz. Karar vericiler geleceğe yön verirken teknolojik, çevreci ve politik bakış açılarını beraber düşünmek durumundalar.'

Şehirlerin artan ulaşım, sağlık, enerji gibi ihtiyaçlarına cevap verebilmenin 'sürdürülebilir şehirsel gelişimle' mümkün olduğunu vurgulayan Gelis, 'Şehirler sürdürülebilir geleceğin anahtarıdır ve Siemens olarak biz en gelişmiş çevreci teknolojilerimiz ve çözümlerimiz ile daha yaşanabilir alanlar yaratma çabasında hizmet etmeye hazırız' dedi.

Hüseyin Gelis, tarihi bir kent olan Gaziantep'in bitmez tükenmez enerjisinin, girişimci ruhunun Türkiye için bir örnek olduğunu, büyüme rakamları ve gelişmiş sanayi altyapısının bunu kanıtladığını belirtti.

-'SANAYİNİN MARKALAŞMASI TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL'-

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan da, sürdürülebilirliğin, üretim ve ilişkiler açısından da önemli olduğunu, Gaziantep'in bu anlamda Anadolu'da en önde gelenlerden olduğunu söyledi.

Kentin 6-7 bin yıllık tarihine, bugün geldiği sanayi ve ticaretteki konumuna işaret eden Aslan, 'Bunun altında bin yılların birikimi vardır. Kültürel birikimle, büyük tarihsel süreç ve mücadeleyle ancak bu noktalara gelebilirsiniz. Biz öyle bir dinamiğiz ki, hep birlikte sadece şehrini düşünen değil bölgesinin ve ülkesinin vizyonunu geliştirmeye yönelik bir anlayışla hareket ediyoruz. Bunun için sürdürülebilirlik önemli bir model' dedi.

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer, 'ortak aklın' başarılarının en önemli unsuru olduğunu ifade etti. Sürdürülebilir olmak için GSO olarak 2003 yılında 'Marka Şehir Gaziantep' projesi ile yola çıktıklarını anlatan Koçer, 2003 yılında marka tescili 4,200 civarında olan kentin 2011 yılına geldiğimizde 12 bin 500 marka tescili olduğuna dikkati çekti. Koçer, şunları kaydetti:

'Bu farkındalık ile yola çıktığınız zaman bu vizyonun içine başka şeyler koymamız gerekiyordu; yol boyu bunun içine inovasyonu koyduk, AR-GE atılımı başlattık, kalite ve ihracatla ilgili birçok projenin ardından akıllı sanayi projesini harekete geçirdik. Bunlar, sürdürülebilir olmanın alt gerekleriydi. Bir şehrin sürdürülebilirliğinde sanayinin markalaşması tek başına yeterli değil. Şehrin diğer dinamiklerinin de harekete geçmesinde Büyükşehir Belediye Başkanımız, kültürde turizmde çok önemli atılımlar yaptı.'

-'GAZİANTEP GÜÇLÜ BİR KÜLTÜR ŞEHRİ'-

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de, Gaziantep'in lahmacun kebap şehrinden bugün sanayisi ile güçlü bir kültür şehrine doğru gitmeye başladığını vurguladı.

Güzelbey, 'Bütün bunlardan Gaziantep kazanacak. Gaziantep'e biçilen vizyon bir taraftan bacalar tütecek, insanlar aş ve iş bulacaklar diğer taraftan kente gelen binlerce insan kültürel değerlerini görecek, tarihini tanıyacak. Bunlar için şehrin potansiyelini ortaya çıkarıp, bunu sürdürülebilir süreç olarak değerlendirmek lazım' diye konuştu.

Vali Vekili Mevlüt Kurban'ın da katıldığı toplantıda, Gaziantep'in sanayileşmesinin ana teması olan 'ortak akıl' anlayışının uygulayıcısı ve bu anlayışın kent yönetimiyle kanaat önderleri arasında hakim kılınmasının mimarı olan Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu'na 'Sürdürülebilirlik Ödülü' verildi.

(ZEY-MRT-YIL) - GAZİANTEP

Kaynak: AA