Mark Lewis: Türkiye'nin Orta Vadeli Görünümü Son Derece İyi

Mark Lewis: Türkiye'nin Orta Vadeli Görünümü Son Derece İyi

IMF Türkiye Daimi Temsilcisi Mark Lewis, Türkiye'nin orta vadeli görünümü son derece iyi olduğunu söyledi.

Mark Lewis: Türkiye'nin Orta Vadeli Görünümü Son Derece İyi

IMF Türkiye Daimi Temsilcisi Mark Lewis, Türkiye'nin orta vadeli görünümü son derece iyi olduğunu söyledi.

Gediz Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Ekonomik Politik Sempozyumu'nun gala yemeğine IMF Türkiye Daimi Temsilcisi Mark Lewis konuşmacı olarak katıldı. Bu yıl yüksek gelirli ülkeler için daha az bir büyüme beklendiğini, Türkiye'nin ise 2012 için reel GSMH büyümesinin yüzde 2,3 olacağını tahmin ettiklerini belirten Lewis, enflasyonun yavaşça düşeceğini ve cari açıkta da az bir iyileşmenin olacağını öngördüklerini ifade etti.

Gelişmekte olan ülkelere bakıldığında dış borç ve kamu borcunun GSMH içindeki payına göre Türkiye'nin durumunun daha makul olduğunu aktaran Lewis, "Türk bankacılık sistemi de son derece güçlü durumda. Diğer ülkelerle kıyaslandığında durumunun daha iyi olduğunu görüyoruz. Türkiye'deki kredi büyümesi de son yıllarda çok hızlı olmuş, hatta bazen bize göre çok fazla hızlı olmuş. Ama kredinin toplam miktarının GSMH içindeki payı uluslararası standartlara göre o kadar da yüksek değil" diye konuştu.

Lewis, "Türkiye'yle ilgili yaptığımız projeksiyon yumuşak bir düşüş gibi görülmelidir. Böyle yumuşak bir şekilde yerini bulmak bizce iyi. Büyüme oranları 2010'da çok iyiydi. Bu yıl bu büyüme oranında biraz yavaşlama beklenebilir. Böylece cari açıkta da biraz iyileşme sağlanabilir." dedi. Dünyada iş gücüne kadınların katılımı oranı artarken Türkiye'de böyle bir şeyin olmadığına değinen Lewis, "Bu, Türkiye'nin büyümesi için önemli olan bir konudur. İyi bir büyümenin sağlanabilmesi için Türkiye'de kadınların iş gücüne katılmasının teşvik edilmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

Lewis, derecelendirme kuruluşunun verdiği notların Türkiye'de hoş karşılanmamasıyla ilgili soru üzerine, kredi derecelendirme kuruluşlarının kendilerine özgü yöntemlerinin bulunduğunu, IMF olarak bu konuda yorum yapmadıklarını söyledi. IMF'in kredi derecelendirmesi yapmadığını dile getiren Lewis, "Türkiye ile ilgili görüşümüzü biliyorsunuz. Türkiye'deki ekonominin temeli oldukça güçlü. Cari açıkla ve enflasyonla ilgili zorluklar var. Fakat Türkiye'nin orta vadeli görünümü son derece iyi" diye konuştu. Gediz Üniversitesi Rektörü Seyfullah Çevik ve Mütevelli Heyet Başkanı Abdullah Kavuk katılımcılara plaket verdi.

Kaynak: CHA