Mardin Valiliği'nden Toplu Nikah Töreni

Mardin Valiliği'nden Toplu Nikah Töreni

Mardin'de Valilik, Belediye Başkanlığı ve Sivil Toplum Kuruluşlarının İşbirliğiyle Düzenlenen "Haydi Aileler Nikah Masasına" Kampanyası Kapsamında 100 Çiftin Nikahı Kıyıldı.

Mardin Valiliği'nden Toplu Nikah Töreni

Mardin'de Valilik, Belediye Başkanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle düzenlenen "Haydi Aileler Nikah Masasına" kampanyası kapsamında 100 çiftin nikahı kıyıldı.

Atatür Spor Salonu'nda düzenlenen toplu nikah törenine Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar ve eşi Arzu Kılıçlar, Belediye Başkanı Metin Pamukçu ve eşi Ferda Pamukçu, Mardin Milletvekilleri Gönül Bekin Şahkulubey ile Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Yüksel ve eski Mardin Milletvekili Nihat Eri, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri ile sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı. Gelinlik ve damatlıklarını giyerek hazırlanan çiftler, fotoğraf çekiminden sonra otobüslerle şehir turu attı. Daha sonra çiftlerin nikahları kıyıldı.

Arzu Kılıçlar, törende yaptığı konuşmada, resmi nikah töreninin Anneler Günü'ne denk getirilmesinin törene ayrı bir anlam kazandırdığını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti. Nikah olgusunun resmi boyut kazanmasının kadına güven, aileye ise huzur getireceğine inandığını ifade eden Kılıçlar, "Resmi nikahın Mardin'in gelenek ve göreneklerine uygun olması için çok çalıştık. Bu düğünümüzün yürekleri buluşturan bir halka olarak geleceğimize ekleneceği kuşkusuzdur. Bu sıcak buluşmanın emekçilerine başta Mardin Valiliği, Belediye Başkanlığı, ilgili kurum ve kuruluşlar olmak üzere sivil toplum örgütlerine, katkı sağlayanlara, sponsorlara bu mekanı bu hale getirenlere teşekkür ederim" dedi.

Çiftlerin nikah şahitliğini Vali Mehmet Kılıçlar, eşi Arzu Kılıçlar, Belediye Başkanı Metin Pamukçu, eşi Ferda Pamukçu, Milletvekilleri Gönül Bekin Şahkulubey ve Cüneyt Yüksel ile eski Milletvekili Nihat Eri yaptı. Nikahları kıyılan çiftlere cumhuriyet altını hediye edildi. Gelinler, Mardin geleneklerine uygun olarak hazırlanan platformda içinde şeker ve para bulunan testileri kırdı. Çiftler, yöresel Reyhani müziği ile oyunlar oynadı.

Vali Mehmet Kılıçlar, nikah şahitliğini yaptığı çiftlere evlilik cüzdanlarını verirken, aile bütünlüğünün güven içinde devamının sağlanmasında resmi nikahın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Kılıçlar, çiftlere mutluluklar diledi.

Törene 3 aylık bebekleriyle katılan Servet ve Halise Surat çifti de, resmi nikahları kıyıldığı için çok mutlu olduklarını belirttiler.

(NG-CC-CC-Y)

Kaynak: İHA