Mardin: Süryaniler, Memleketlerine Dönüyor

Mardin: Süryaniler, Memleketlerine Dönüyor

Yıllar önce yaşadıkları köyleri ve şehirleri çeşitli nedenlerle terk ederek, göç eden Süryaniler, yurda dönmeye başladı.

Mardin: Süryaniler, Memleketlerine Dönüyor

Yıllar önce yaşadıkları köyleri ve şehirleri çeşitli nedenlerle terk ederek, göç eden Süryaniler, yurda dönmeye başladı.

Süryani vatandaşlar, başta Almanya, Belçika, İsveç, İsviçre ve Hollanda gibi ülkelere göç ederek Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşamaya başladı. Almanya'da yaşayan işsiz Süryaniler için ülkelerine gönderilme kararı alındığı bildirilirken, yaklaşık 90 bin Süryani vatandaşın yaşadığı Almanya'da 10 bin kadarının geri gönderilmeyle karşı karşıya bulunduğu da iddia ediliyor. Mardin'in Midyat, Nusaybin, Dargeçit, Savur ilçeleri ve Şırnak'ın İdil İlçesi'nde çeşitli ilçe ve köylere yerleşmeye başlayan Süryaniler, önce manastır, kilise ve evlerini onararak yeni hayatlarına uyum sağlamaya çalışıyor.

Hollanda'dan 27 yıl sonra ilk defa Türkiye'ye gelen Süryani Aslan ailesi, üç çocuğuyla Nusaybin'in Dağiçi Köyü'ne yerleşti. Üç katlı villa tipi evlerini inşa ederek eski yaşadıkları köylerine dönmeye karar verdiklerini söyleyen Maravgi Aslan, "Yıllar önce yaşadığımız ana topraklardan göç ederek Avrupa'ya yerleştik. Ama bu toprakların özlemi ve hasretiyle yaşadık ve tekrar geri dönmeye karar verdik. Umarım, çocuklarımız da buraya ayak uydurur. Bu açıdan evlerimizi Avrupa'da yaşadığımız modern tarzda inşa ediyoruz" dedi. 76 yaşındaki Havva Aslan ise, 20 yıldan beri ilk defa geldiği köyünde eski tandırı onararak ekmek pişirmeye başladı. Özlediği köyüne gelen Havva Aslan, "Avrupa'nın nemli havasına bir türlü alışamadım. Köyümüzün yakıcı güneşini, havasını ve suyunu çok özledim. Tandırda pişirdiğim ekmeğin kokusunun özlemiyle yaşadım. Torunlarıma anlattığım köy hayatını, onların da gelip yaşamasını istiyorum" diye konuştu.

Dağiçi Köyü eski muhtarı Tedris Kömürcü (76) de, kesin dönüş için hazırlık yapıldığını belirterek, devletten kendilerine dönüş için yardımcı olmalarını istedi. Kömürcü, "Yıllar önce terk ettiğimiz köylerimizin özlemiyle yaşadık. Artık geri dönüp köylerimize yerleşmek istiyoruz. Kimimiz evlerini onardı ve yerleşmeye başladı ama bu yeterli değil. Yolların onarılmasını, elektriğin ve suyun da devamlı gelmesini istiyoruz. Bunlar sağlandığı takdirde geri dönüşler hızlanacaktır" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA