Mardin: Suriye Sınırında Rüşvet İddiası

Mardin: Suriye Sınırında Rüşvet İddiası

Mardin'de Yaşayan Vatandaşların Yatılı Bayramlaşma İçin Gittikleri Suriye'den Dönerken Suriyeli Askerlerin Rüşvet Uygulaması ile Karşı Karşıya Kaldıkları İleri Sürüldü.

Mardin: Suriye Sınırında Rüşvet İddiası

Mardin'de yaşayan vatandaşların yatılı bayramlaşma için gittikleri Suriye'den dönerken Suriyeli askerlerin rüşvet uygulaması ile karşı karşıya kaldıkları ileri sürüldü.

Edinilen bilgiye göre, Nusaybin Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçiş yapan 5 bin 500 vatandaşın Suriye'deki akrabalarıyla yatılı bayramlaşma yaptıktan sonra Kamışlı Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye girişlerinde zorluklarla karşılaştıkları ve Suriyeli askerlere rüşvet vermek zorunda kaldıkları iddia edildi. Duruma tepki gösteren ve ismini açıklamayan bir vatandaş, çektiği cep telefonu kamerası görüntüleri ile Nusaybin Kaymakamlığı'na suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Suriye Sınır Kapısı'nda rüşvetin her alanda uygulandığını savunan vatandaş, Türk yetkililerinin rüşvet uygulamasının önüne geçmek için bir girişim başlatması gerektiğini ifade etti. Rüşvet vermeyen bir çok vatandaşın elindeki birkaç kilogram hediyelik şekerin bile alındığını, rüşvet verenlerin ise kamyonlarla eşya getirdiğini iddia etti.

Bilindiği gibi 4 yıldır Türkiye ve Suriye'deki akrabalar, 48 saatliğine birbirilerine misafir olarak gidip gelerek yatılı bayramlaşma imkanına sahip.

Kaynak: İHA