Mardin Mardinli Şef Birkez Daha Dünyanın En İyi 10 Şefi Arasına Girdi Hd

Mardin Mardinli Şef Birkez Daha Dünyanın En İyi 10 Şefi Arasına Girdi Hd

Mardin Mardinli şef birkez daha dünyanın en iyi 10 şefi arasına girdi HDMardinli şef birkez daha dünyanın en iyi 10 şefi arasına girdiMARDİNLİ şef ve sosyal girişimci Ebru Baybara Demir, dünyanın en önemli mutfak kültürü yarışması Basque Culinary World Prize'da (Bask Dünya Aşçılık Ödülleri)...

Mardin Mardinli şef birkez daha dünyanın en iyi 10 şefi arasına girdi HD

Mardinli şef birkez daha dünyanın en iyi 10 şefi arasına girdi

MARDİNLİ şef ve sosyal girişimci Ebru Baybara Demir, dünyanın en önemli mutfak kültürü yarışması Basque Culinary World Prize'da (Bask Dünya Aşçılık Ödülleri) ikinci kez finale kalan 10 şeften biri olan ilk Türk oldu. Baybara Demir, 28 Temmuz'da sonucu açıklanacak yarışmada birinci olması halinde kazanacağı para ödülüyle Mardin'de istihdama ve zengin mutfak kültürünün kayıt altına alınmasına katkı sağlayacak bir gastronomi enstütüsünün kurulması için kullanacağını söyledi.

Mardinli şef ve sosyal girişimci Ebru Baybara Demir, dünyanın en itibarlı mutfak kültürü yarışması Bask Dünya Aşçılık Ödülleri'nde, dünyaca ünlü 140 şef arasında ikinci kez ilk 10'a kalarak finalist oldu. İlk kez Türkiye'den geçen yıl yine kendisinin finale kaldığı yarışmada, mutfak kültürü ile toplumsal fayda sağlayan şefler ödüllendiriliyor. 100 bin Euro'luk ödül ise şefin bizzat dahil olduğu bir sosyal sorumluluk projesinin hayata geçirilmesinde kullanılıyor.

Ebru Baybara Demir, Bask Dünya Aşçılık Ödülleri'ne, eğitmen şefliğini yürüttüğü UNHCR ve Harran Kaymakamlığı tarafından aday gösterildi. Proje kapsamında bölge kadınlarının ve Suriyeli mültecilerin daha insani koşullarda çalışabilmeleri ve hakettikleri imkanlara kavuşabilmeleri için eğitimler verildi. Yarışmada kazanan şef, 28 Temmuz'da İtalya'da ilan edilecek.

Baybara Demir, Uluslararası arenada Türk mutfağı ve Türk gastronomisinin adının geçmesini sağladığı için mutlu olduğunu dile getirdi. İkinci kez finale kalan ilk Türk şef olmaktan ötürü gurur duyduğunu belirten Demir, İlk 10 şef arasında yer almak inanılmaz bir duygu. Tarif edilemez bir gurur bu. Basque Culınary World Prıze ödülüne ikinci kez aday gösterildim ve ikinci kez dünyanın ilk onunda olmaktan gurur duyuyorum. Tarif edilemez bir duygu bu. Geçen süreçte yanımda olan herkese ve muhteşem ekibime kalpten teşekkür ediyorum. En güzel, en tatlı yorgunluklar şimdi başlıyor. 24 Temmuz 2018 tarihinde birincilik ödülünün kazananı belli olacak. Her şey kadınlar için, çocuklar için, daha yaşanabilir Türkiye için ve Mardinim için dedi.

ÖDÜL GELİRSE GASTRONOMİ OKULU KURACAK

Baybara Demir, 100 bin euroluk ödüle layık bulunması halinde, yörede kalıcı bir Gastronomi Okulu kurarak, istihdama ve zengin mutfak kültürünün kayıt altına alınmasına katkı sağlamayı hedeflediğini ifade ederek, Aciliyetine yürekten inandığım ve çözümüne katkı sunmak istediğim konular var Bölgemizde işsizlik TÜİK raporlarına göre yüzde 30 civarında. Bu soruna 100 bin kayıt dışı Suriyeli eklenince sorunun çözümü için ivedilikle çalışmak gerekiyor. Bölgenin dinamikleri içerisinde en önemli sorun, işsizlik ve belirsizlikten ötürü yaşanan göç. İkincisi kültür kaybı. Suriyeliler beraberinde getirdikleri kültürü aktaracak mecra bulamadıklarından bu zengin kültür zamanla yok olma tehlikesi içinde. Biz her iki halkın kültürel zenginliğini harmanlayıp birbirlerine aktarmalarını sağlayarak onların en iyi bildikleri yemek işini ekonomik anlamda ayakta durabilecekleri bir iş modeli haline getirmeyi istiyoruz. Bu nedenle, bölgede bir Gastronomi Okulu kurup bunu profesyonel eğitimlerle desteklemeyi, insanları istihdama katmayı planlıyoruz. Yani eğer ödül bölgemize gelirse Gastronomi Okulu'nun finansmanı ve zengin mutfak kültürünün kayıt altına alınarak gelecek kuşaklara aktarılması sağlanacak diye konuştu.

Mardinli, Şanlıurfalı ve Suriyeli mülteci kadınların bu proje sayesinde dünya çapında bir aşçı olabilme şansı yakaladığını hatırlatan Baybara Demir, Dünyanın önde gelen mutfak enstitüsü Basque Culinary Center'ın her sene mutfaktaki yeteneğini ve yaratıcılığını, toplum yararına sosyal sorumluluk projeleriyle birleştiren şefleri taçlandırdığı, dünyanın en prestijli şef yarışmalarından biri olan Bask Dünya Aşçılık Ödülleri'nde finale kalan ilk Türk şef olmanın gururunu yaşıyorum. Beni en çok mutlu eden, ödülün kendisinden çok, elimi uzatıp hayatlarına dokunmak ve değiştirmek için çabaladığım Mardinli, Urfalı ve Suriyeli mülteci kadınların bu proje sayesinde dünya çapında tanınma ve çabaları ile aşçılığı meslek edinebilmesi için destek alma şansına sahip olmaları şeklinde konuştu.

Evli ve 3 çocuk annesi olmasına rağmen böyle bir işle uğraşmanın kendisine engel olmadığını belirten Ebru Baybara Demir, evliliğin ve çocukların kariyerine engel olmadığını söyledi.

Görüntü Sıralaması

Atölye mutfağından görüntü

Yemek yapması

Kadınlara eğitim vermesi

Yanında çalışan kadınlardan görüntüsü

Yapılan röportajlar

Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera Nezir GÜNEŞMARDİN, (DHA)-

(Tür: Yurt)