Mardin Kurtulmuş Silahlar Kıyamete Kadar Susacak

Mardin Kurtulmuş Silahlar Kıyamete Kadar Susacak

Mardin Kurtulmuş Silahlar Kıyamete Kadar Susacak
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, genel seçimlerden sonra da çözüm sürecine aynı şekilde devam edileceğini belirterek, Bu yıl yapılacak genel seçimlerden sonra da çözüm süreci, şimdi olduğu gibi bütün güçle devam edecek.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, genel seçimlerden sonra da çözüm sürecine aynı şekilde devam edileceğini belirterek, Bu yıl yapılacak genel seçimlerden sonra da çözüm süreci, şimdi olduğu gibi bütün güçle devam edecek. Herkes, birinci sınıf ve özgür şekilde, yeni Türkiye'nin bir yurttaşı olarak yoluna devam edecek. İnşallah Türkiye'de silahlar kıyamete kadar susacak, silahlar toprağa gömülecek dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ile partisinin Mardin il kongresine katılan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Mardin Havalimanı'nda, AK Parti Mardin Milletvekilleri Muammer Güler, Gönül Bekin Şahkulubey, Abdurrahim Akdağ, Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, Emniyet Müdürü Mehmet Şahin ve bazı kurum amirleri ile partililer karşıladı.

Havalimanındaki karşılama töreninin ardından, AK Parti İl Başkanlığı'nın özel bir otelde düzenlediği kahvaltıya katılmak üzere şehir merkezine araçlarla hareket eden Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş ve Soylu için yol güzergahı boyunca yoğun güvenlik önlemleri alındığı gözlendi.

35 YILDA 35 BİN KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, ve Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, kahvaltının ardından Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen 5'nci olağan il kongresine katıldı. Kongrede bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, herkesin birinci sınıf ve özgür şekilde yeni Türkiye'nin bir yurttaşı olarak yoluna devam edeceğini belirterek, İnşallah Türkiye'de silahlar kıyamete kadar susacak, silahlar toprağa gömülecek dedi. 35 yılda 35 bin kişinin yaşamını yitirdiğini, 7 bin güvenlik personelinin şehit düştüğünü ve 1.2 trilyon dolarlık maddi kayıp oluştuğunu anlatan Kurtulmuş, yaşanan olayların Türkiye'de büyük kayba yol açtığını hatırlatarak, Her türlü provokasyona rağmen Türkiye'nin çözüm sürecini nihayete erdirecek barışı sonuna kadar sağlayacağız. Bunu istemeyenler de 6-7 Ekim olaylarında olduğu gibi, her türlü provokasyonu ortaya koyacak. Bu provokasyonlara karşı uyanık olacağız. Geriye gidiş yok, çözüm sürecinden vazgeçmek yok. Türkiye'yi daha ileriye götüreceğiz ve bu gönüllü kardeşliği sonuna kadar, Allah'ın izniyle hep beraber sağlayacağız dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ BÖLGE HALKLARI İÇİN UMUT OLACAK

Çözüm sürecinin sadece Türkiye için değil, bütün bölge için çok büyük önem taşıdığını ifade eden Kurtulmuş, Çözüm süreci bütün bölge halkları için umut olacak. Mısır, Suriye, Irak, Yemen, Libya ve bütün geniş coğrafyamızla ilgi bir süreçtir. İnşallah da başarılı olacak ve sizlerin gayretleri ile nihayete erecek. Türkiye barış, huzur ve kardeşlik ülkesi olacak diye konuştu.

GAYRİMÜSLİMLERE, MAL VARLIKLARI İADE EDİLDİ

AK Parti hükümeti döneminde yapılan yatırımlar, kültürel, siyasi ve sosyal projeleri tek tek anlatan Kurtulmuş, Şimdi Allah'a çok şükür, Cumhurbaşkanımız Başbakanken, Diyarbakır meydanında Şivan Perver ile Tatlıses bir araya geldi. 100 binlerce kişinin katılımı ile Başbakanımız'ın ve devlet erkanının önünde Kürtçe, Arapça ve Türkçe şarkılar söylediler. Kıyamet mi koptu Midyat'taki Mor Gabriel Manastırı'nın mal varlıkları iade edilmeye başlandı. Mor Gabriel'in de, Deyrulzafaran Manastırı'nın da bağlısı olan insanlar, kendi manastırlarının mal varlıklarına, insan haklarının gereği olarak sahip olmaya başladılar ve olmaya devam edecekler şeklinde konuştu.

ASIL OLAN DEVLET DEĞİL, MİLLETTİR

Eski Türkiye'nin, vatandaşların farklılıklarından korkan bir ülke olduğunu kaydeden Kurtulmuş, şöyle konuştu

Başörtülünün başörtüsünden, Kürt'ün, Arap'ın ve Zazanın konuştuğu anadilinden korkar, gayrimüslim yurttaşının dininden korkardı. Şimdi yeni Türkiye'de devlet-millet kaynaşmasını sağlıyoruz. Asıl olan devlet değil, millettir. Onun için milletteki bütün farklılıkları benimsiyor, bütün farklılıklarını zengin olarak görüyor ve bunları zenginleştirmeyi yeni Türkiye'nin hedefi olarak kabul ediyoruz. Onun için millet egemenliğinden başka hiçbir egemenliği kabul etmiyoruz. Milletten başka hiçbir güce eyvallah etmiyoruz. Bu yıl yapılacak genel seçimlerden sonra da çözüm süreci, şimdi olduğu gibi bütün güçle devam edecek. Herkes, birinci sınıf ve özgür şekilde yeni Türkiye'nin bir yurttaşı olarak yoluna devam edecek. İnşallah Türkiye'de silahlar kıyamete kadar susacak, silahlar toprağa gömülecek.

Kongrenin ardından Mardin Valiliği'nin organize ettiği yemeğe katıldı. Mardin'deki sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle biraraya gelen Kurtulmuş, daha sonra Mardin'den ayrıldı.

Mardin Kurtulmuş Silahlar Kıyamete Kadar Susacak
Mardin Kurtulmuş Silahlar Kıyamete Kadar Susacak
Mardin Kurtulmuş Silahlar Kıyamete Kadar Susacak

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title