Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yağan yağmur çiftçilerin yüzünü güldürdü

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yağan yağmur çiftçilerin yüzünü güldürdü

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yağan yağmur çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Kızıltepe Ziraat Odası Başkanı Bedirhan Dinler, Kızıltepe Ovası'na yağan yağmurla çiftçilerin rahatladığını belirterek, "Çiftçilerimiz Kızıltepe ovasındaki binlerce dönümlük arazide hububat ekimini yapmış, ancak yağmur yağmadığı için tohumlar yer altında kupkuru kalmıştı.

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yağan yağmur çiftçilerin yüzünü güldürdü

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yağan yağmur çiftçilerin yüzünü güldürdü. Kızıltepe Ziraat Odası Başkanı Bedirhan Dinler, Kızıltepe Ovası'na yağan yağmurla çiftçilerin rahatladığını belirterek, "Çiftçilerimiz Kızıltepe ovasındaki binlerce dönümlük arazide hububat ekimini yapmış, ancak yağmur yağmadığı için tohumlar yer altında kupkuru kalmıştı. Bölgemize yağan bu yağmurla hem ekilen tohumlarımız çürümekten kurtulmuş olacak hem de çiftçilerimiz büyük zararlardan kurtulacak." dedi.

Dinler, yağmur düşmeseydi tohumların çürüme tehlikesi ile karşı karşıya kalacağına dikkat çekerek, "Ancak bu yağmurla aylardır yer altında bekleyen tohumlar ve yeni henüz yeşermiş ancak gelişememiş ekinler hayat bulacak. Bu yağmurla çiftçilerimiz bir nebze rahatladı ancak önümüzdeki günlerde de yağışa ihtiyaç var. Allah önümüzdeki günlerde de bol yağış nasip eder." diye konuştu.

Kızıltepeli çiftçilerden Yakup Aydın da, "Kızıltepe'de düşen bu yağmurla çiftçiler rahatladı. Dilerim bundan sonra da bol miktarda yağış olur. Uzun zamandır bu yörede yağmur yağmamıştı çok kurak geçiyordu Allah'a şükür bu yağmur yağdı da rahat bir nefes aldık." şeklinde konuştu.