Mardin İl Sağlık Müdürlüğü'nden Sahte Diş Hekimi Uyarısı

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü'nden Sahte Diş Hekimi Uyarısı

Mardin'de Ruhsatsız Olarak Çalışan Diş Hekimlerine ve Güzellik Merkezlerine Karşı Vatandaşları Uyaran İl Sağlık Müdürü Sait Avar, Ruhsat Almadan ve Sağlıksız Ortamda Açılan Bu İşyerlerinin Hijyen Bakımından Yeterince Donanımlı Olmadığını Söyledi.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü'nden Sahte Diş Hekimi Uyarısı

Mardin'de ruhsatsız olarak çalışan diş hekimlerine ve güzellik merkezlerine karşı vatandaşları uyaran İl Sağlık Müdürü Sait Avar, ruhsat almadan ve sağlıksız ortamda açılan bu işyerlerinin hijyen bakımından yeterince donanımlı olmadığını söyledi.

Vatandaşların sahte diş hekimlerine ucuz hizmet verdikleri için gittiğine dikkati çeken Dr. Avar, "Ama ucuz hizmetle uygun olmayan tıbbi müdahale yapılabilir. Çünkü bir kanal dolgu ve protezin uygulanmasının bazı kriterleri vardır. Sahte diş hekimleri, ucuza getirebilmek için kanserojen içeren maddeleri rahatlıkla kullanabilirler. Diş hekimi, hizmetleri çok hijyenik ortamda verilmelidir. Bu yapılmadığında ise sahte diş hekimi hastaya çok rahatlıkla HIV, hepatit virüsü, tifo, tüberküloz gibi hastalıklar

bulaştırabilir. Hastanın 'Ben ucuza hizmet alıyorum' şeklindeki yaklaşımı doğru değildir, çünkü kendisini büyük riske sokmaktadır" dedi. Ülkemizde diş hekimliği sorununun bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade eden Dr. Avar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun temel nedeni de hastalık bulaşmasıdır. Tıbbi hizmet alınırken hepatit virüsü bulaşmasının yüzde 90'ı, sahte diş hekimlerinden kaynaklanmaktadır. Ülkemizde bugüne kadar diş hekimine gitmemiş yüzde 12.5'lik bir nüfus var. Yüzde 50'si ise 2 yıl süresince uğramamış. Yılda bir kez diş hekimine mutlaka gidilmelidir'' diye konuştu.

(MNG-ZG-CMH-OK-Y)

Kaynak: İHA