Haberler » Ekonomi » Haber

Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kurtuluş: "Sıfır Faizli Krediye Esnafımız Hazır Değil"

Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hulusi Kurtuluş, Hükümetin Esnafa Yönelik Başlatmış Olduğu Sıfır Faizli Kredi Desteği Programına Esnaf Olarak Hazır Olmadıklarını Belirtti.

Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kurtuluş:

Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hulusi Kurtuluş, hükümetin esnafa yönelik başlatmış olduğu sıfır faizli kredi desteği programına esnaf olarak hazır olmadıklarını belirtti.

Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odası'nda, Türkiye Esnaf ve Bakkallar Konfederasyonu Üyesi Beşir Abakay ile basın toplantısı düzenleyen Kurtuluş, esnaf ve sanatkârların finansman ihtiyaçlarının karşılanabilmesi ve piyasada yaşanan nakit sıkışıklığının giderilebilmesi için verilecek kredilerle ilgili esnafın alt yapı olarak henüz hazır olmadığını kaydetti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde toplam 5 bin kişinin bu kredilerden yararlanacağını ifade eden Kurtuluş, "İmalatçı esnaf ve sanatkâr başına azami 25 bin YTL kredi verilecek. Faizi KOSGEB tarafından karşılanarak sıfır faizli kredi kullanma imkânı sağlanacak. Programda, kadın girişimcilere de pozitif ayrımcılık yapılarak işletme başına 30 bin YTL'ye kadar kredi verilecektir. Kredi 18 aya taksitlendirilecektir. Ancak Mardin esnafı kredi kapsamında yeterince bilgi sahibi değildir. Şu anda esnafımızı bu proje konusunda çeşitli bilgilendirme toplantıları düzenlemekteyiz. Kredi programları içinde ilk kez esnaf ve sanatkâra yönelik olarak uygulanacak destek programı için başvurular 20 Ağustos Çarşamba gününden itibaren başlayacak. Başvuru yapmak isteyenlerin bize danışıp öyle proje hazırlamalarını istiyoruz." dedi.

Kurtuluş, esnaf ve sanatkârların verilen bu kredi desteğini üretime ve istihdama döndürerek, kendisine güvenenleri mahcup etmeyeceğini sözlerine ekledi.