Mardin'de Organik Zeytin Hasadı Başladı

Mardin'de Organik Zeytin Hasadı Başladı

Derik ilçesinde babadan ve dededen kalma yöntemlerle organik olarak yetiştirilen Derik halhalı türü zeytinlerin hasadına başlandı
Derik Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Doğan: "Tamamen ...

Mardin'de Organik Zeytin Hasadı Başladı

NAZMİ AKYOL - Mardin'in Derik ilçesinde babadan ve dededen kalma yöntemlerle organik olarak yetiştirilen Derik halhalı zeytinlerin hasadına başlandı. 

Derik Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Erkan Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yetiştirdikleri zeytin çeşitlerinde hiçbir kimyasal gübre ve ilaç kullanılmadığını belirterek, "Tamamen organik yetiştirilen Derik halhalının asit oranı 0,08. Bu çok güzel bir rakam, asit yok denecek kadar azdır" dedi. 

Derik'te bu yıl 5 ton rekolte beklediklerini belirten Doğan, şöyle konuştu:  

"Derik yöremiz, zeytin çeşitleriyle zengindir. Bunlardan en önemlisi Derik halhalıdır. Derik orijinlidir ve daha çok yağlıktır. Sofralık olarak da kullanılmaktadır. Babadan kalma ilkel yöntemlerle kırma yeşil zeytin olarak tüketilmektedir. Rekolte olarak, bir sene var, bir sene yok. Bu sene var senemiz. Beklentimiz çok iyi. Yüzde 80 oranında rekolte bekliyoruz. 50 bin dekarlık alandan yaklaşık 5 bin tona yakın zeytin beklentimiz var. Bu, diğer bölgelere nazaran azımsanacak bir rakam olabilir. Ancak bizim bölge şartlarına göre iyi bir rakamdır." 

Zeytinciliğin, ilçe halkının yüzde 50'sinin geçim kaynağı olduğunu dile getiren Doğan, "Zeytinimiz pek ihraç edilmiyor. Çünkü, çevre iller ve ilçelere ancak yetiyor. Bu zeytin, ilçe halkının yüzde 50'sinin geçim kaynağıdır. Bu bölgede şöyle bir eksikliğimiz var, bilinçli üretici yok. Önümüzdeki süreçte daha kaliteli ürün ve üretici yetiştirmek istiyoruz. Bu bölgedeki iri kalibreli zeytinlerimiz Aydın pazarına gönderiliyor. Aydın'da işlendikten sonra Romanya pazarında satılıyor. Diğer yağlık çeşitlerimiz de kombine sistemlerimiz olmadığı için çevre illerde yağı çıkarılıp değişik pazarlarda satılıyor. Açıkçası ilerleyen süreçte şöyle bir düşüncemiz var, markalaşmak ve Derik'e özgü ürünler yetiştirmek" ifadelerini kullandı.        

Derik'teki zeytin üreticilerinden Hatip Yapıştıran da ürettikleri zeytinin yağ oranı yüksek olmasından dolayı tadının çok iyi olduğunu söyledi. 

Derik zeytininin daha çok hediyelik olarak şehir dışına çıktığına dikkati çeken Yapıştıran, şöyle dedi:

"Derik zeytininin yağ oranı yüksek olduğundan dolayı bir yiyen ikinci kez mutlaka Derik'ten bir dost edinmek zorunda kalır. Çünkü, Derik'in zeytini hakikaten sofralıktır. Tadına doyum olmuyor. Bir tane yediğin zaman  'bir daha yiyeyim' dersin. Onun için Derik zeytininin özelliği sadece yağı değildir. Derik zeytini, taşlık bölge olduğundan, özellikle taşlık yerin zeytini yağlı olur. Fazla su da istemez" diye konuştu.

Şükran Yapıştıran ise ürettikleri zeytinlerin daha iyi değerlendirilmesi için bölgelerine yatırım yapılması çağrısında bulundu.

Yapıştıran şunları kaydetti:

"Zeytin tarlalarında herkes çalışıyor. Zeytin mevsimliktir. Bir miktar para elimize geçiyor. Başka iş yoktur. Birkaç ağacım olsa bile bir sene veriyor, öbür sene vermiyor. Zeytin böyledir. Burada bir fabrika olsaydı ve zeytinler değerlendirilseydi bizim için daha karlı olurdu. Devletten ve özel sektörden yatırım bekliyoruz." - Mardin