Mardin'de Lazer Yöntemiyle Bel Fıtığı Ameliyatı Yapıldı

Mardin'de Lazer Yöntemiyle Bel Fıtığı Ameliyatı Yapıldı

Mardin’de ilk kez bıçak kullanılmadan lazer yöntemiyle bel fıtığı ameliyatı yapıldı.

Mardin'de Lazer Yöntemiyle Bel Fıtığı Ameliyatı Yapıldı

Mardin'de ilk kez  bıçak kullanılmadan lazer yöntemiyle bel fıtığı ameliyatı yapıldı. 15 dakika süren ameliyattan bir saat sonra da hasta taburcu edildi.

Nusaybin Devlet Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Niyazi Taşkıran, 20 yıla yakındır bel fıtığı rahatsızlığı olan 39 yaşındaki Abdurahman Dimdik adlı hastayı ameliyat ettiklerini belirtti. Bel fıtığı ya da bel ağrılarının yüzde 2'sinin  ameliyat edildiğini, yüzde 98'inin ise cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan tedavi edilebildiğini aktaran Dr. Taşkıran, yüzde 2'lik cerrahi müdahalenin de eski yöntemlerle yapıldığını kaydetti.

Yeni yöntemler denediklerini ifade eden Dr. Taşkıran şöyle dedi:

"Burada bıçak kullanmadan, tamamen yeni yöntemlerle halk arasında lazer yöntemi denilen yöntemle ameliyat ediyoruz. Hastalarımız kısa sürede sağlıklarına kavuşuyorlar. Normal ameliyatlarda olduğu gibi bir  iki gün yatmalarına gerek duymuyorlar. Ameliyat sonrası bir saat içerisinde taburcu edebiliyoruz. Hastalarımızı uyutmuyoruz. Onlarla müdahale sırasında konuşuyoruz. Artık vatandaşlarımızın bel fıtığı tedavisi için şehir dışına gitmelerine gerek kalmayacak. Sadece Türkiye değil Suriye'den gelen mültecilerin de tedavilerini yapıyoruz. Onları da sağlıklarına kavuşturuyoruz."

20 yıla yakındır bel fıtığı sorunu yaşadığını ağır bir malzeme taşıdığında hastalığın sürekli nüksettiğini belirten Abdurrahman Dimdik,  muayene olmak için geldiği Nusaybin Devlet Hastanesinde bıçaksız tedavi yöntemini duyduğunu, yapılan muayenelerden sonra bu tedaviye ikna olduğunu söyledi.

Ameliyathane hazırlıkları dahil 30 dakika gibi kısa bir sürede ameliyat olduğunu aktaran Dimdik,  "Ameliyat sırasında doktorlar benimle sohbet ediyordu. Ameliyat bitti. Bir saat sonra eve gidebileceğimi söylediler. İnşallah uzun yıllardır yaşadığım bu hastalıktan kurtulurum" dedi. - Mardin