Mardin'de Demokrasi Eğitimi

Mardin'de Demokrasi Eğitimi

Mardin'de, Merkezi İstanbul'da Bulunan Genç Gönüllüler Derneği ile Mardin Gençlik Merkezi İşbirliğiyle Gençlere "Demokrasi ve İnsan Hakları" Konusunda Eğitim Veriliyor.

Mardin'de Demokrasi Eğitimi

Mardin'de, merkezi İstanbul'da bulunan Genç Gönüllüler Derneği ile Mardin Gençlik Merkezi işbirliğiyle gençlere "demokrasi ve insan hakları" konusunda eğitim veriliyor.

Genç Gönüllüler Derneği sorumlusu Eyüp Coşkun ve Mardin Gençlik Merkezi çalışanı İrem Yıldırım, Mardin Gençlik Merkezinde yaptıkları ortak açıklamada, kız çocuklarının Mardin'de okullaşma oranını arttırmak, insan hakları ve demokrasinin bölgede gelişimini sağlamak için 12 aylık bir süreci birlikte yönetmeye hazırlandıklarını belirtti.

-İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ EĞİTİMİ ALACAKLAR-

Mardin ve İstanbul'un dünyanın inanç ve kültürel zenginlikleri anlamında en gelişmiş kentleri arasında yer aldığını vurgulayan Coşkun ve Yıldırım, şunları kaydetti:

"Ancak vatandaşların sosyolojik ve ekonomik durumunun gözardı edilmesi sonucunda iki bölge arasında farklılıklar öne çıkmaktadır. Hızlı nüfus artışının olduğu Mardin ilimizde özellikle genç kızların töre baskısı ve okula gönderilmeme engellerini aşmak için Mardin ve İstanbul'da, insan hakları ve demokratik katılım eğitim programlarıyla, gençlik katılımını ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. 19-25 Mart 2011 tarihleri arasında İstanbul ve Mardin'den bir araya gelecek olan gençler Mardin Gençlik Merkezi'nde Avrupa Birliği Gençlik Programları çerçevesinde uluslararası eğitmenlerden insan hakları ve demokrasi eğitimi alacaklardır. 2 ay boyunca yerelde araştırma ve geliştirme faaliyeti yapacak olan Mardinli gençler, geliştirdikleri proje fikirlerine bütçe oluşturmak amacıyla ileri düzey proje yazım tekniklerini İstanbul Büyükada'da alacaktır."

Proje yürütücüleri, 12 ay devam edecek ortak çalışmaların Mardinli ve İstanbullu gençlerin kaynaşmalarına da vesile olacağını kaydetti.

- MARDİN

Kaynak: AA