Mardin Cezaevi Önünde Silahlı Saldırı: 5 Ölü

Mardin Cezaevi Önünde Silahlı Saldırı: 5 Ölü

Mardin Cezaevi önünde meydana gelen silahlı saldırıda 4'ü çocuk, 1'i kadın 5 kişi hayatını kaybetti.

Mardin Cezaevi Önünde Silahlı Saldırı: 5 Ölü

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi önünde yüzlerini kar maskesiyle kapatan 2 kişi, cezaevindeki yakınlarını ziyarete gelenlerin üzerine uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Silahlı saldırıda anne ve 4 çocuğu hayatını kaybetti. 1 çocuk da yaralandı. Kaçan saldırganları yakalamak için polis geniş çaplı operasyon başlattı.

AİLENİN ÜZERİNE YAYLIM ATEŞİ

Olay bugün saat 14.30 sıralarında Mardin kent girişinde bulunan E Tipi Kapalı Cezaevi önünde meydana geldi. Görüş günü olması nedeniyle, cezaevine ziyarete gelen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu ailenin üzerine, yüzleri kar maskeli 2 kişi tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Yaylım ateşine tutulan aile üyelerinden anne ve 4 çocuğu olay yerinde yaşamlarını yitirdi. 1 çocuk da yaralandı. Görgü tanıkları, saldırganların olay yerinden koşarak kaçtıklarını söyledi.

Saldırı üzerine cezaevi önüne çok sayıda polis ekipleri sevk edildi ve geniş güvenlik önlemleri alındı.

ÖLENLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Mardin'de meydana gelen silahlı saldırıda ölen 5 kişinin kimliği belirlendi. Edinilen bilgiye göre, Kötek Mahallesi'ndeki Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'ne, yakınlarını ziyarete giden aynı aile üyelerine yapılan saldırıda Mirza (4) ve Emine (24), Süleyman ve Nevin İpek ile Ayşe Süer hayatını kaybetti. Saldırı sırasında olay yerinde bulunan ve ölenlerle bir akrabalığı bulunmayan yaralı kişinin Hasine Amak olduğu öğrenildi.

POLİS, KENT GİRİŞ VE ÇIKIŞLARINI TUTTU

Mardin Emniyet Müdürü Derviş Kara da olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Saldırıda yaşamlarını yitiren 5 kişinin cesetleri, Mardin Devlet Hastanesi moguna kaldırıldı. Yaralı çocuk ise Mardin Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Polis, iki kişi oldukları öğrenilen saldırganları yakalamak için geniş çaplı operasyon başlatırken, kent giriş ve çıkışları tutuldu.

KATLİAMDA KANDAVASI İDDİASI

İddiaya göre, geçen yıl Mardin'in Savur İlçesi'nde, aralarında husumet bulunan Erkan Ailesi'nin fertleri ile birbiriyle akraba olan Süer ve İpek ailerinin fertleri arasında arazi anlaşmazlığı yüzünden kavga çıktı. Silahların da ateşlendiği kavgada Ali Erkan ile Osman Erkan yaşamlarını yitirirken, cinayet şüphelisi olarak gözaltına alınan Abdulkadir Süer, kardeşi Celal Süer ile yeğenleri Mehmet İpek, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanıp cezaevine konuldu.

EVLERİ ATEŞE VERİLDİ, İKİ ÇOCUK ÖLDÜ

Olayın kan davasına dönüşmesi üzerine cezaevine giren Mehmet İpek'in eşi Emine İpek, 7 çocuğunu yanına alarak Diyarbakır'da yaşayan akrabaları Süer Ailesi'nin yanına yerleşti.

Diyarbakır'ın merkez Bağlar İlçesi'nde 13 kişiden oluşan iki aile fertlerinin yaşadığı ev 29 Ocak 2013 gecesi ateşe verilip yakıldı. Olayda Emine İpek'in çocukları 5 yaşındaki Ferzande İpek ile 3 yaşındaki Nurhak İpek yaşamlarını yitirdi. Olayda 11 kişi de yaralandı. Vücudunda yanıkları oluşan Emine İpek, bir süre hastanede tedavi gördü.

Diyarbakır Valiliği, kan davası yüzünden evleri ateşe verilen İpek ve Süer ailelerine kentte başka bir ev kiralayıp, gerekli eşyalarını da aldı.

Diyarbakır'da yaşamlarını sürdüren İpek ve Süer ailelerinin fertlerinin bugün Mardin'e cezevinde bulunan Abdulkadir Süer, Celal Süer ile Mehmet İpek'i ziyarete geldikleri öğrenildi.

Emniyet Müdürlüğü, konuyla ilgili geniş çaplı soruşturmasının sürdürürken, kan davalı Erkan Ailesi'nin fertlerinin, İpek ve Süer ailesinin fertlerini cezaevine ziyarete giderken takip ettikleri üzerinde duruyor.