Mardin: Başbakan Erdoğan Mardin'de...(2)

Mardin: Başbakan Erdoğan Mardin'de...(2)

AK Parti 2. Olağan İl Kongresi ve bir dizi açılışa katılmak üzere Mardin'e gelen Başbakan Recep Tayip Erdoğan, sağlık alanında yaptıkları reformlar sayesinde hastanelerde rehin alma döneminin sona erdiğini söyledi.

Mardin: Başbakan Erdoğan Mardin'de...(2)

AK Parti 2. Olağan İl Kongresi ve bir dizi açılışa katılmak üzere Mardin'e gelen Başbakan Recep Tayip Erdoğan, sağlık alanında yaptıkları reformlar sayesinde hastanelerde rehin alma döneminin sona erdiğini söyledi.

Partisinin Şırnak ve Mardin İl Kongreleri'ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mardin'de 150 yataklı yeni Devlet Hastanesi'nin açılışını yaptı. 14 yıl boyunca inşaatı devam eden ve 8 ay önce hizmete giren 150 yataklı bu yıl hizmete giren 150 yataklı Mardin Devlet Hastanesi'nin girişinde Mardinliler tarafından çiçeklerle karşılandı. Başbakan Erdoğan, kendisini karşılayanlara kitap vererek halk oyunları ekibi tarafından oynanan halk oyunlarını izleyerek birlikte fotoğraf çektirdi. Hastane açılışında yaptığı konuşmasında Sosyal Güvenlik Reformu hakkında bilgi veren Başbakan Erdoğan, her doğan bebeğin 8 yaşına kadar ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanacağını söyledi. Daha önceki dönemlerde hastanelerde sık sık yaşanan rehin alma olaylarına da değinen Erdoğan, bütün hastaneleri de birleştirdiklerini de hatırlatarak, yoksulluğun belini kırdıklarını ve yolsuzluğun hortumunu kestiklerini dile getirdi. Bu politikalarının düzen ve istikrarın temelini oluşturduğunu anlatan Erdoğan, ''Bugün git, yarın gel'' anlayışını ortadan kaldırdıklarını ifade ederek, "Hastanelerimizde rehin kalma dönemi sona erdi. Yolsuzluklara son verdik. Yoksulluğun belini kırıyoruz, üretim ve yatırım giderek arttı. Bugün vatandaşlarımızla bu düşüncede örtüşüyor ve kaynaşabiliyorsak, bu durup dururken olan bir şey değil. Bu, yaptıklarımızın sonucudur. Sağlıkta attığımız adımlar için bize gülüyorlardı, 'hayal' diyorlardı ama dersimize iyi çalışmıştık. SSK hastanelerinde yüzde 130 doluluk vardı. Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde ise bu oran yüzde 60-65'lerdeydi. Biz birleştirmek suretiyle dengeledik. Şimdi isteyen istediği hastaneye gidiyor. Attığımız bir diğer adım ise her çocuğun sosyal güvence altında doğmasıdır. Artık 18 yaşından küçük herkes kimliğini göstermek suretiyle hastanelerde muayene olabilecek, hastanelerden geri çevrilmeyecek. İnsani olan zaten buydu ama maalesef bugüne kadar olmamıştı, şimdi başlıyor. Sağlıkta yıllar boyu birikmiş olan bu sıkıntılar giderildi" dedi.

Başbakan Erdoğan, hastanelerde 8-10 kişilik olan koğuş tipi odaların yerine, yeni projelerde 1-2 yataklı, tuvaleti ve banyosu olan odalar bulunacağını belirtti. Hükümet olarak bundan sonraki süreçte, gerek özel, gerekse vakıf hastanelerinden tüm vatandaşların yararlanmasını sağlamanın, ayırımcılığı ortadan kaldırdığını kaydeden Erdoğan, bunun önemli bir adım olduğunu ve bunu başarmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Halkın, ''Devlet benden para kesiyor, vergi alıyor ama daha fazlası bana dönüyor'' demesini istediklerini belirten Erdoğan, ''Bugün burada ayrıca, Mardin Atatürk Kültür Merkezi'nin temelini de atıyoruz. Bu merkez Mardin için önemli bir donanım. 14 bin 350 metre kare kapalı alanı olacak. Merkezde okuma odaları, folklor odaları, kapalı oto parkı, 528 kişilik konferans salonu, cep sinemaları olacak. 25 Eylül 2007'de bu merkezi bitirmiş olacağız. Şimdiden hayırlı olsun'' diye konuştu. Erdoğan, devlet hastanesinin açılışını yaptıktan sonra, Atatürk Kültür Merkezi'nin temelini attı.

Törende bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise, sağlık hizmeti açısından yetim muamelesi gören Güney ve Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki illere önümüzdeki günlerde sözleşmeli ve zorunlu hizmet yasası ile doktor atayacaklarını söyledi.

Törende açılış törenini hastane pencerelerinden hastalar da izlerken, alınan güvenlik önlemleri ise dikkat çekti.