Marceu Yönetmen Koltuğunda

Marceu Yönetmen Koltuğunda

Bu Sene 44. Kez Düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali Yıldızlar Geçidine Sahne Olacak

Marceu Yönetmen Koltuğunda

BU SENE 44. KEZ DÜZENLENEN ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ YILDIZLAR GEÇİDİNE SAHNE OLACAK

TÜRSAK ve AKSAVın işbirliğiyle, ve Real'in ana sponsorluğunda 19-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 44üncü Antalya Altın Portakal Film Festivali, her zaman olduğu gibi bu yıl da dünyaca ünlü yıldızların ve sinema dünyasına damgasını vuran usta yönetmenlerin buluşma noktas olacak.

Festival'in dünyaya aılan yüz 3üncü Uluslararası Avrasya Film Festivali, 'Onur Konuğu' usta yönetmen Francıs Ford Cappola'yla birlikte, 'Büyül Gerçekçilik' akımının beyazperdedeki öncü temsilcisi ünlü yönetmen Emir Kusturica ve Fransız Sinemas'nın güzel yıldızı, 2007 yılında yönetmen olarak ikinci filmine imza atan Sophie Marceau'yu içeren bir yıldızlar topluluğunu aırlamaya hazırlanıyor.

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı TÜRSAK ve seçkin Amerikan filmlerinin Türkiye daıtımını üstlenen Pinema Filmcilik'in sahibi Pamir Demirtaşın işbirliğiyle 3üncü Avrasya Film Festivali'nin konuğu olarak ilk kez Türkiye'deki bir festivale katılacak olan FRANCIS FORD COPPOLA, festivalde Mirca Eliade'nin romanından uyarladı "Youth Without Youth"un Türkiye ilk gösterimine katılacak ve Festival Onursal Başkanı Menderes Türel ile Festival Başkan Engin Yiğitgil'in elinden Altın Portakal Onur Ödülü'nü alacak.

'Büyülü Gerçekçilik'in beyazperdedeki öncüsü ünlü yönetmen Emir Kusturica Altın Portakal için geliyor

Avrupa sinemasının yetiştirdiği en yaratıcı auteur'lerden, "Büyülü Gerçekçilik" akımının sinemadaki öncü temsilcisi; karnavalesk üslubu, renkli karakterleri, zengin kompozisyonları, özgün öyküleri ve yaşamın dşsel, ölensi yanına yaptı vurguyla Balkanların kültürel zenginliğini beyazperdeye taıyan ve Türkiye'de hatırı sayılır bir izleyici kitlesine sahip olan Emir Kusturica, 'Onur Konuğu' olarak katılacaı 44üncü Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, festival seyircisini hem en son filmi "Söz Ver Bana"nın yönetmeni, hem de özel grubu "Emir Kusturica & No Smoking Orchestra"nın gitaristi olarak selamlayacak.

Cannes Film Festivali'nde "Altın Palmiye"yi iki kez kazanan sayılı yönetmenlerden biri olan Emir Kusturica, 1981 tarihli ilk filmiyle Venedik'te Altın Aslan, ikinci filmi "Babam ş Gezisindeyken"le de Cannes'daki ilk "Altın Palmiye" ödülünü kazanmşt. Filmlerinde çok kereler kültürlerine ve yaşam tarzlarına yer verdiği çingenelerin öyküsünü, dünya çapında övgü toplayan 1988 tarihli "Çingeneler Zamanı" ile beyaz perdeye taıyan Kusturica, 1993 yılında A.B.D'de yaptıı ilk filmi "Arizona Dream"de ise Johnny Depp ve Faye Dunaway gibi yıldızlarla çalşmşt.

Kusturica, Cannes'da ikinci "Altın Palmiyesi"sini kazandıran 1995 yapımı "Yeralt"nda ise, İkinci Dünya Sava'ndan 1990'lardaki iç çekişmelere kadar geçen sürede Yugoslavya tarihini fantastik bir öykü üzerinden aktarmşt. Ünlü yönetmen, 44. Altın Portakal Film Festivali'nde gösterilecek son filmi "Söz Ver Bana"da ise, Sırbistan taşrasından çerçevelediği, yarı fantastik, yarı gerçek ama eğlenceyi ıskalamayan özgün bir öyküyle seyirci karısına ıkacak.

Fransız Sinemas'nın Güzel Yıldızı Sophie Marceau yönetmen kimliğiyle festival'de

44. Altın Portakal Film Festivali, Fransız Sinemas'nın en ünlü divalarından, ilk gençlik çaından bu yana beyazperdeyle iç içe olan Sophie Marceau'yu yönetmen kimliğiyle, son filmi "La Disparue de Deauville" ile birlikte konuk edecek. Oyunculuk kariyerine 14 yaında Claude Pinoteau'nun yönettiği "La Boum ile başlayan ve 3 sene sonra "En İyi Ümit Veren Kadın Oyuncu" Césarını kazanan Marceau, kariyerinin çok erken safhalarında Jean Paul Belmondo, Gérard Depardieu ve Catherine Deneuve gibi isimlerle birlikte rol almş ve kısa sürede genç bir yıldızdan Fransız Sinemas'nın yeni divası olmaya giden yolu tamamlamşt

1995'te, "Cesur Yürek" ile birlikte ilk kez İngilizce bir filmde rol alan Marceau, 2002 yılında "Bana Aşktan Söz Et filmiyle ilk kez yönetmen koltuğuna oturmuş ve aynı yıl Montreal Film Festivali'nde "En İyi Yönetmen" ödülünü almştı. Festival kapsamında gösterilecek olan Marceau'nun yönetmenlik koltuğuna oturduğu ikinci filmi "La Disparue de Deauville" 2007 yapım. Filmin başrollerini Christopher Lambert ile paylaşan Fransız aktris, bu yapımda, Hitchcock'vari bir bilmeceyle kara film geleneğine özgü ğelerini harmanlayarak baş döndürücü bir gerilim öyküsü kurguluyor.