Marçep Toplantısı Ayvalık'ta Yapıldı

Marçep Toplantısı Ayvalık'ta Yapıldı

Marmara Çevre Platformu (Marçep) Bileşenlerinin Katıldığı 31. Bölge Toplantısı Balıkesir'in Ayvalık İlçesinde Yapıldı.

Marçep Toplantısı Ayvalık'ta Yapıldı

Marmara Çevre Platformu (MARÇEP) Bileşenlerinin katıldığı 31. bölge toplantısı Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde yapıldı.

Ayvalık İsmet İnönü Kültür Merkezi'ndeki toplantıda 5. Dünya Su Forumu'na Doğru adlı oturumda konuşmacı olan İstanbul Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ziraat Mühendisi Mehmet Atalık, 2025 yılından itibaren 3 milyar insanın susuzluk çekeceğini ve kuraklıkla karşı karşıya kalacağını öne sürdü.

Suyun insan hayatındaki önemi ve Avrupa'nın su politikalarına da değinen Atalık, Türkiye'de dünyada olduğu gibi ambalajlı su satışlarının arttığını, Türkiye su piyasasının ilk 5'in de yer alan firmaların ilk üçünü yabancı menşeli firmaların oluşturduğunu 4. ve 5. sıralarda ise iki Türk firmasının bulunduğuna dikkat çekti.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, 14-15 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen MARÇEP 31. Bölge Toplantısının ilk gününde 5. Dünya Su Forumu'na Doğru oturum gerçekleşti. Programda yer alan 'Suyun Ticarileşmesinin Çevre ve Doğal Kaynaklara Yansımaları konulu oturum Yıldız Teknik Üniversitesinden Profesör Doktor Beyza Üstün'ün gelmemesi üzerine iptal edildi.

Kısa adı GÜMÇED olan Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Fotoğraf Kulübü üyelerinin çektikleri 'Kazdağlarında hayat altından değerlidir' adlı fotoğraf sergisi yer aldı.

Programın daha sonraki bölümünde ise 'Maden Talanı ve Direnişimiz' konulu panel gerçekleştirildi. Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen'in yönettiği panele GÜMÇED Edremit Şubesi Başkanı Mehmet Akif Öznal'ın ön sunumundan sonra konuşmacı olarak ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Dekan Profesör Doktor Kenan Kaynaş, Jeoloji Yüksek Mühendisi Tahir Öngür, Güre Belediye Başkanı Kamil Saka, İnay Vicdan Hareketi Sözcüsü Muammer Sakaryalı ve Kozak Yaylası Koruma Derneği Başkanı Selim Demircan katıldı. Panelde Kazdağları ve Madra Dağlarında çıkartılmak istenen bakır ve altın madenlerine karşı yürütülen mücadeleler ele alındı. Panelin ardından günün değerlendirmesi yapıldı.

Kaynak: CHA