Manisa'nın Atıksuları Sais ile Anlık Takipte

Manisa'nın Atıksuları Sais ile Anlık Takipte

MASKİ Genel Müdürlüğü, Manisa'nın doğasının atıksu kirliliğinden zarar görmesini önlemek amacıyla tesislerde arıtılan atıksu değerlerinin SAİS ile anlık olarak takibini gerçekleştiriyor.

Manisa'nın Atıksuları Sais ile Anlık Takipte

Bu kapsamda Atıksu Arıtma Daire Başkanı Gökhan Çevik, Salihli ve Turgutlu atıksu arıtma tesislerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, bünyesindeki atıksu arıtma tesislerindeki arıtım süreç ve faaliyetlerini teknolojik imkanlarla yakından takip ediyor. MASKİ, Sürekli Atıksu İzleme Sistemi (SAİS) adı verilen sistem sayesinde, günlük arıtma kapasitesi 10 bin metreküp ve üzeri olan tesislerde işlenen atıksu değerleri internet üzerinden denetleniyor. Salihli, Akhisar, Soma ve Turgutlu atıksu arıtma tesislerinde bulunan sistem odalarında bu verilerin düzenli şekilde izlenmesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının veri tabanına doğrudan aktarımı sağlanıyor.

DAİRE BAŞKANI ÇEVİK'TEN İNCELEME

Atıksu Arıtma Daire Başkanı Gökhan Çevik, Salihli ve Turgutlu atıksu arıtma tesislerini ziyaret ederek SAİS ile ilgili incelemelerde bulundu. Turgutlu Atıksu Arıtma Tesisi'ni ziyaretinde Daire Başkanı Çevik'e, Büyükşehir Belediyesi Turgutlu Koordinasyon İşleri Müdürü Kemal İskifoğlu ile MASKİ ilçe Şefi Melikşah Erzik de eşlik etti. Çevik, "Evsel nitelikli atıksuların Manisamızın eşsiz doğasına zarar vermesini önlemek için yoğun tempoda çalışıyoruz. Bu atıksuların sağlıklı biçimde arıtımı ve doğaya geri salınımı başlı başına bir süreci ifade ediyor. Atıksu Arıtma Dairesi Başkanlığı olarak da bu süreci yakından takip ediyoruz. SAİS dediğimiz sistemle de bizim ve ilgili bakanlığın bu verilerin kontrol ve denetimini daha verimli hale getiriyoruz. Gediz ve Bakırçay nehirlerimizin temizlenmesi adına çalışmalarımız hızla devam edecek" dedi.