Manisa: Manisa'da, Metal İşçilerinin Toplu Sözleşme Sevinci
Haberler » Yerel » Haber

Manisa: Manisa'da, Metal İşçilerinin Toplu Sözleşme Sevinci

- Türk Metal Sendikası Manisa Şubesi ile Ogranize Sanayi Bölgesi'nde (Osb) Üretim Yapan İndesit Company Beyaz Eşya Fabrikası Yöneticileri Arasında Yapılan Toplu İş Görüşmeleri Mutlu Sonla Noktalandı. Son 73 Günde Tam 8 Kez Bir Araya Gelen Taraflar İşçilerin Saat Ücretlerine Ortalama 0,50 YTL Zam Yapılması Konusunda Anlaştı.

Manisa: Manisa'da, Metal İşçilerinin Toplu Sözleşme Sevinci

- Türk Metal Sendikası Manisa Şubesi ile Ogranize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) üretim yapan İndesit Company beyaz eşya fabrikası yöneticileri arasında yapılan toplu iş görüşmeleri mutlu sonla noktalandı. Son 73 günde tam 8 kez bir araya gelen taraflar işçilerin saat ücretlerine ortalama 0,50 YTL zam yapılması konusunda anlaştı.

Fabrikada yapılan törende Türk Metal Sendikası Manisa Şube Başkanı M.Ali Özaltın'la fabrika genel müdürü Turgay Dağ, 750 işçiyi ilgilendiren sözleşmeye imza atarak, taşeron işçi çalıştıran fabrikalara da mesaj gönderdiler. Türk Metal Sendikası Manisa Şube Başkanı M. Ali Özaltın, Türkiye'deki sendikalı işçi sayısının 650 bin civarında olduğunu hatırlatarak, "Gelişmiş ülkelerde sadece bir sendikaya üye olan işçi sayısı bile bizim toplam sendikalı işçi sayımızdan fazla. Sendika fabrikalar için bir ayak bağı değildir. Rant peşinde koşmayan, kurumsallaşmış işverenler için sendika bir nimettir. bu bağlamda yıllardır ortak çalışma yaptığımız İndesit Company yöneticileriyle imzaladığımız bu son sözleşme, Türkiye'de imzalanmış en iyi sözleşmelerden birisidir. Atılan bu imza fabrikada çalışan 750 arkadaşın mutlu azınlığın bir parçası olduğunun göstergesidir" dedi.

Bir süre önce fabrikanın genel müdürlüğüne atanan Turgay Dağ ise Türkiye'deki en önemli sorunun istihdam olduğuna dikkat çekerek, "Sendikalı işçi fabrikalar için avantajdır. Çünkü örgütlü ve sistemli bir işleyiş fabrikadaki verimi de artırıyor. Genellikle yabancı sermayeli fabrikalarda sendikalı işçi çalışıyor. Bu nedenle üretimde kalite de artıyor" diye konuştu. Turgay Dağ İndesit Company'nin altı ülkede toplam 19 fabrikasının bulunduğunu sözlerine ekledi.

Yapılan sözleşmeye göre çalışan işçilerin saat ücretlerine 0,50 YKr. zam yapıldı. Yapılan bu artış 1 Eylül 2006 tarihinden itibaren geçerli sayılacak. Bu tarihten 6 ay sonra ise enflasyon oranına göre her 6 ayda bir zam yapılacak. Sözleşme 2008'de sona erecek. Taraflar 2008'de tekrar masaya oturacak. Evlenme, doğum ve diğer sosyal haklarla ilgili ücretlere ise 1 yıllık yüzde 20 zam yapılması kararlaştırıldı. Yeni tarifeye göre İndesit Company'de en düşük işçi maaşı 600 en yüksek maaş ise 1.450 YTL'ye çıktı.

(ÖA-YK)