Manisa'dan 'İstiklal de İstikbal de Ezansız Olmayacak' Pankartı

Manisa'dan 'İstiklal de İstikbal de Ezansız Olmayacak' Pankartı

Manisa'dan 'İstiklal de İstikbal de Ezansız Olmayacak' Pankartı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Diyanet-Sen Manisa Şubesi, Taksim'de ezan okunurken ıslık çalan grubu proteste etmek için 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda toplandı.

Diyanet-Sen Manisa Şubesi, Taksim'de ezan okunurken ıslık çalan grubu proteste etmek için 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda toplandı. Diyanet-Sen üyeleri üzerinde "Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli. İstiklal de istikbal de ezansız olmayacak" pankartı açarak tepkilerini gösterdi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim'de bir araya gelen kadın gruplarının yürüyüş sırasında okunan yatsı ezanının ıslık sesleriyle protesto etmelerine tepkiler artarak devam ediyor. Manisa'nın Şehzadeler ilçesindeki 15 Temmuz Demokrasi Meydanında Memur-Sen'e bağlı Diyanet-Sen öncülüğünde biraraya gelen Manisalılar da olaya tepki gösterdi. Basın açıklamasına Diyanet-Sen üyelerinin yanısıra Manisa'daki STK'ların temsilcileri de destek verdi.

Yaşanan olayı 'Densizlik' olarak niteleyen Diyanet Sen Manisa Şube Başkanı Ahmet Özdemir, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim'de bir araya gelen kadın gruplar yürüyüş düzenledikleri esnada yatsı ezanının okunmasını ıslıkları ile protesto ederek Müslüman bir ülkede kesinlikle olmaması gereken bir densizliğe imza atmışlardır. Bin yıldan uzun süredir İslam'ın bayraktarlığını yapan bir ülkede ezan sesini protesto etme cüretini göstermek ülke insanımıza ve tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlıktır. Ezan sesi üzerinden yapılan bu tahammülsüzlük kesinlikle kabul edilemez. Halkı provoke etme amaçlı bu protestoyu gerçekleştirenler derhal büyük çoğunluğu Müslüman olan Türkiye halkından ve tüm dünya Müslümanlarından özür dilemeli, haklarında; halkı kin ve düşmanlığa sevk etmekten gerekli yasal işlemler başlatılmalıdır. Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yüzyıllar boyunca birçok inanç ve kültüre sahip insanlarla birlikte kardeşçe yaşamayı başarmış, diğer inanç sahiplerine saygıda kusur etmemiş bir halkın bugün kendi ülkesinde ezanına tahammül edilememesi üstelik de bu tahammülsüzlüğün protesto ile gösterilebilmesi bizlerin de tahammül sınırlarını zorlamaktadır" dedi.

Diyanet-Sen 85 bin üyesiyle olayın takipçisi olacak

"Ezanımıza yapılan saygısızlığa seyirci kalmayacağız" diyen Özdemir açıklamasını şöyle tamamladı: "İslami değerlerimize saldırı halinde olan, insanlar arasında kin ve düşmanlığı alenen tahrik etme ve kamu barışını bozma amacıyla yapılan bu protestoyu inanç özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmemiz mümkün değildir. Türkiye her dinden ve inançtan insanların yaşadığı geniş bir mozaiktir. Saygı ve kardeşlik düsturuyla hareket ederken, toplumu kutuplaşmaya götüren bu tür girişimler özellikle son zamanlarda İslam ve Müslümanlar üzerine oynanan oyunları da göz önünde bulundurduğumuzda, maalesef bu olayın tamamen bilinçli ve kurgulanmış bir durum olduğunu müşahede ediyor ve kesinlikle olayı sonuna kadar takip edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde Müslümanları namaza çağıran evrensel mesaj ezan sesini protesto etmek toplumumuzdaki kardeşlik duygularını yıkmaya yönelik birlik ve beraberliğimizin çimentosu dinimiz ve ezanımız üzerinden ayrılık tohumları ekmeye çalışmaktır. Aziz milletimiz bu tür oyunları gayet iyi bilmektedir. Kimse bu oyunlara prim vermemeli sağduyu ile hareket etmeye devam etmelidir. Kimi zaman tahrik, kimi zaman siyasi dengeler nedeniyle gerçekleştirilen bu tür provokatif girişimler karşısında Müslümanları sağduyulu davranmaya, tepkilerini hukuk ve İslam geleneğinin bizlere öğrettiği naiflik ölçülerinde göstermeye davet ediyorum. Diyanet-Sen olarak hukuk çerçevesinde 85 bin üyemizle bu olayın takipçisi olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın." - MANİSA

Manisa'dan 'İstiklal de İstikbal de Ezansız Olmayacak' Pankartı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title