Manisa'da Şehit Yakınlarına Devlet Övünç Madalyası...

Manisa'da Şehit Yakınlarına Devlet Övünç Madalyası...

Manisa'da Şehit Yakınlarına Övünç Madalyalarının Verdiği Törende Duygulu Anlar Yaşandı. Vali Refik Arslan Öztürk'ün de Aralarında Bulunduğu Protokol ve Katılımcılar, Şehit Yakınlarının Acılarına Ortak Olarak Gözyaşlarına Hakim Olamadılar.

Manisa'da Şehit Yakınlarına Devlet Övünç Madalyası...

Manisa'da şehit yakınlarına övünç madalyalarının verdiği törende duygulu anlar yaşandı. Vali Refik Arslan Öztürk'ün de aralarında bulunduğu protokol ve katılımcılar, şehit yakınlarının acılarına ortak olarak gözyaşlarına hakim olamadılar.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in talimatı, İç İşleri Bakanlığı'nın 20 Haziran 2006 tarihinde yayımladığı genelge ile vatan uğruna şehit düşen ailelere verilmesi öngörülen 'Devlet Övünç Madalyaları' dağıtım töreni Manisa Valiliği 75. Yıl Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Törene Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk, eşi Necla Öztürk, Tugay komutanı Tuğgeneral Naim Babüroğlu, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Prof. Dr. Semra Öncü, Belediye Başkan Vekili Can Mercül ve eşi Aysun Mercül ve şehit yakınları katıldı.

Törende, 11 Mayıs 2006 yılında Hakkari Çukurca'da şehit düşen Manisalı Şehit Jandarma Başçavuş Timuçin Aladağ ile 15 Eylül 2005'de Hakkari Şemdinli'de şehit olan Uzman Başçavuş Emrah Akman'ın ailelerinin acılarına ortak olan protokol ve diğer katılımcıların tamamı gözyaşlarını tutamadı. Başta şehitlerin yakınları olmak üzere Vali Refik Arslan Öztürk'ün eşi Necla Öztürk, CBÜ Rektörü Prof. Dr. Semra Öncü ile Belediye Başkan Vekili Can Mercül'ün eşi Aysun Mercül kendilerini tutamayarak ağladılar.

Törende bir konuşma yapan Vali Refik Arslan Öztürk aileleri teselli ederek, "Vatan için hepimiz ölürüz. Onların gösterdikleri sorumluluk, fedakarlık ve feragatı keşke her daim bizler de gösterebilseydik. Ben her iki şehidimizin cenazesine de katıldım ve siz ailelerin dik başını gördüm, sizlerle gururlandım. Tören sonrası ise valilik konutunun bahçesine şehitlerimiz adına iki çınar ağacı diktim. İsimlerini de Emrah ile Timuçin koydum. Ağaçtan faydalanan kuşlar, böcekler o şehitlere dua etsinler istedim. Onun için sizler hiç üzülmeyin. Ama benim anlatmak istediğim şudur ki Eğer şehitlerimiz düşmanla savaşarak ölselerdi bunu normal karşılardık. Ama ne yazık ki yüzyıllardır beraber yaşadığımız ve har fırsatta kardeş olduğumuzu söylediğimiz insanların ihanetleri sonucunda öldürülmelerini içimize sindiremiyoruz. Biz her zaman sabır sabır diyoruz ama kardeş bildiğimiz insanlar ihanetlerine devam ediyorlar" dedi.

Tugay komutanı Tuğgeneral Naim Babüroğlu ise konuşmasında, "Sizin evlatlarınız sayesinde bizler bugün buradayız. Sizler eli öpülesi insanlarsınız. Oğullarınızda emin olun ki sizlerle gurur duyuyorlar" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Manisalı Şehit Jandarma Başçavuş Timuçin Aladağ'ın övünç madalyasını babası Recep Aladağ Vali Refik Arslan Öztürk'ten alırken, Uzman Çavuş Emrah Akman'ın madalyasını da babası Hüseyin Akman aldı.

(ÖA-YK)

16.03.2007 18:17 TSİ