Manisa'da Çöplük Patladı, Yangın Çıktı

Manisa'da Çöplük Patladı, Yangın Çıktı

Manisa Katı Atık Depo Alanı'nda, metan gazı sıkışmasından dolayı meydana gelen patlama sonucu yakın çıktı.

Manisa'da Çöplük Patladı, Yangın Çıktı

Manisa Katı Atık Depo Alanı'nda, metan gazı sıkışmasından dolayı meydana gelen patlama sonucu yakın çıktı. Turgut Özal Mahallesi'nin üst kısmı, Spil Dağı eteklerinde bulunan çöplükte, gece saat 01. 10 sıralarında başlayan yangın hâlâ söndürülemedi. Manisalılar, sabah uyandıklarında şehrin üzerini dumanların kapladığını gördü. Belediye itfaiye ve Orman İşletme ekipleri, yangını çöp alanına yaklaşık 20 metre mesafedeki ormana sıçratmamak için büyük çaba harcıyor. Yangının yaklaşık 10 süreceği tahmin ediliyor.

Şehir çöplüğü olarak bilinen alanda başlayan yangın, kuvvetli rüzgârın da etkisiyle kısa sürede geniş bir alana yayıldı. Yangına Manisa Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'ne bağlı 17 araç ve 40 personelle Manisa Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı 6 arazöz, 1 greyder, 1 yer ekibi ve 15 personel müdahale ediyor. Çöplükte zaman zaman küçük çaplı patlamalar meydana gelirken dumandan etkilenen bazı itfaiye görevlilerine 112 Acil Sağlık ekibi müdahale ediyor. Olay yerinde bir cankurtaran da hazır bekletiliyor.

Bu arada çöpten topladıkları plastik ve kâğıtları satarak geçimini sağlayan çok sayıda vatandaş, sabahın erken saatlerinde çöplüğe geldi. Ekipler yangın söndürme ve soğutma çalışmalarına devam ederken onlar bir yandan kendi işlerini yaptı.

Manisa Belediyesi İtfaiye Müdürü Ali Gül, "Yangının büyük olduğunu öğrenince merkezden de ekip çıkardık. Arkadaşları evlerinden toplayıp getirdik. Şu anda kendi ekimiz ve Orman İşletme Müdürlüğü ekipleriyle beraber toplam 70 kişiyle söndürme çalışmalarına devam ediyoruz. Yangının ormana sıçmaması için çok büyük mücadelemiz var. Şu ana kadar sıçramadı, rüzgâr da lehimize esiyor ama Manisa'nın üzerine doğru duman götürüyor. Vatandaştan bu konuda çok sayıda şikayet telefonu geliyor. Rahatsız olanlar, hasta olanlar var. Burası katı atık depolama alanı, yeni yerimize geçinceye kadar bu böyle devam edecek. Zaman zaman bu yangınları yaşayacağız."dedi. Astım hastaları ve yaşlıların dumandan etkilendiğini de vurgulayarak, "Burada bir sürü çöp var, kimyasallar var. Vatandaşların kesinlikle olumsuz etkileneceğini tahmin ediyoruz ancak biz de mücadelemizei sürdüyoruz. Bu yangın yaklaşık 10 gün devam eder, çünkü için için yanacak çöplük. Alanın çoğu yerine ulaşamıyoruz, rampa da yüksek, çöpler dökülüyor. Sağdan, soldan ve üst taraftan müdahale ediyoruz. Evleri çöp alanına daha yakın olanlar, kapılarını ve pencelerini açmasın. İmkanları varsa geçici olarak başka yere gitsinler."şeklinde konuştu.

Yangının çöplüğün doğu tarafından başladığını aktaran İtfaiye Müdürü Ali Gül, kısa sürede rüzgârın tesiriyle büyüdüğünü sözlerine ekledi.

Kaynak: CHA